• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Propozita hospodarne'ho sistema


Rekomendowane odpowiedzi

Damen un Herren, alebo jako my to se v norda'ckym povedamy - mili panove, a pane!

Veczer upadleho dna spovodoval u mne velky' napad informaticke'j delalnosti, z puvodu ktorej povstal ambitny projekt hospodarne'ho sistama pro II Nordackej Federa'ce. No ale, żeby mne vszechny' lude srosumeli... Tak, wczorajszy wieczór był bardzo owocny w informatyczny projekt, który wyszedł spod mych rąk. Wiele z was tu zebranych pamięta zapewne mój dawny projekt systemu gospodarczego dla Nordaty. Zakładał on istnienie przedsiębiorstw produkujących, przetwórczych oraz transportowych. Pomiędzy produkującymi i przetwarzającymi towary przewozili przewoźnicy, co było odnotowywane w systemie. Ze względu na moją małą wiedzę był on zbyt mało dopracowany, co skutkowało brakami w wielu ważnych funkcjonalnościach.

Gdy porzuciłem już nadzieje na napisanie od nowa takiego systemu wpadłem na genialny pomysł, który proponowałem już w zeszłym miesiącu Panu Ministrowi @Leonid Repulijski. Tak oto, na podstawie poprzedniego systemu, powstał nowy, ale oparty nie o od nowa napisaną aplikację, ale o dokładnie opracowany skoroszyt online w Google Sheets. Możecie go państwo podejrzeć TUTAJ. Aktualnie jest on tylko do odczytu, jednak już z tego można zrozumieć zasadę działania systemu.

Zacznijmy od najważniejszego - takie rozwiązanie pozwala na produkowanie nieskończonej praktycznie ilości towarów oraz dopasowanie do każdego z nich receptury przetwarzania. Chodzi o np. "z 3 jednostek blachy, 5 jednostek śrub i 4 jednostek szyb mogę wyprodukować jedno auto". Taki skoroszyt byłby tylko wspomagaczem, bo firmy prowadziłyby swoje wątki na forum, a w arkuszu wpisywałyby ewentualne zlecenia przewozu.

Arkusz składa się z 3 głównych części:

  1. Wielka Księga Zleceń - to tutaj przedsiębiorstwa wpisują informację o transferach towarów między firmami. Przedsiębiorstwo nadające wbija informację w tabele, a przewoźnik aktualizuje jego status. Po jego zakończeniu zlecenie jest usuwane, a przetransportowane towary są dodawane do docelowego przedsiębiorstwa przez odpowiednie ministerstwo.
  2. Stan Magazynów - ten skoroszyt to jeden wielki ilostan towarów. W nim Ministerstwo wpisuje informacje o ilości danego towaru w danym przedsiębiorstwie. Moja idea zakłada, że tu dane będą modyfikowane wyłącznie przez ministerstwo ds. gospodarki lub osoby przez nie upoważnione, żeby zapobiec nadużyciom.
  3. Panel Firmy/Panel Przewoźnika - dla każdej zarejestrowanej w systemie firmy NKI zapewni tzw. "Panel", czyli arkusz, w którym właściciel podejrzy najważniejsze informacje, takie jak stan jego magazynu, a także nadania oraz odbiory towarów.

Schemat całej produkcji wygląda wtedy następująco. Załóżmy, że istnieje firma A (kopalnia węgla), firma B (koksownia) oraz firma C (przewoźnik):

  1. Firma B poprzez wątek na forum zamawia w firmie A 1000 jednostek węgla.
  2. Oba przedsiębiorstwa ustalają cenę, a następnie zlecają firmie C przewóz towaru.
  3. Firma C, w zależności od jej typu, opisuje transport danego towaru, modyfikując status zlecenia w Wielkiej Księdze Zleceń.
  4. Po zakończeniu przewozu firma C zgłasza ten fakt do Ministerstwa, które, modyfikując dane w Stanie Magazynów, odejmuje 1000 jednostek węgla z magazynu firmy A, i dodaje je do magazynu firmy B.
  5. Aby firma B wyprodukowała koks, musi ten fakt zgłosić do Ministerstwa zgodnie z przepisem na ten towar. Na przykład - firma pisze post w dedykowanym wątku informujący o wytworzeniu 500 j koksu z 1000 j węgla (1 j koksu = 0,5 j węgla). Ministerstwo autoryzuje tą produkcję dokonując zmian w Stanie Magazynów.

Myślałem też o zrobieniu mapy całej Nordaty w systemie. Taki arkusz podzieliłoby się na kwadraty o szerokości 1 x 1 x 1 km, co pozwoliłoby na wykorzystywanie produkowanych dóbr w, np. budowaniu dróg. No to, ja się naprodukowałem, zapraszam @Obywatel Federacji i @Mieszkaniec do dyskusji 😛

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minut temu', Pavel van der Gibson povede'l:

W jaki sposób zarabia przedsiębiorstwo A? Jeśli robi zamówienie to płaci firmie B. Do tego płaci przewoźnikowi więc musi jakoś zarobić na przywiezionym węglu czy raczej koksie po jego wytworzeniu.

Przedsiębiorstwo A zarabia ze sprzedaży węgla firmie B.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hodine temu', Pavel van der Gibson povede'l:

Tak tak, chodziło mi o firmę B - Koksownię

Koksownia będzie zarabiała w kolejnym etapie drzewka produkcji, czyli na sprzedaży koksu podmiotom, który wykorzystują go do przepalania innych towarów.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi się feralny bliźniaczy system w IV Republice. 

Pamiętam że u nas były dwa zasadnicze problemy a przynajmniej ja je przede wszystkim zapamiętałem.

  1. Planujemy automatyzację tego systemu ponad ten arkusz? 
    Jeżeli udałoby się stworzyć tą mapę i jakoś też zautomatyzować cały system mogłoby to mieć na prawdę duży potencjał.
  2. Drugie w zasadzie powiązane z tym o czym już mowa była powyżej czyli; Jak będą działać firmy A, te najbardziej podstawowe. Ostatnio działały one na zasadzie firm państwowych które chyba co "jakiś" czas dostawały pulę towaru którą mogły sprzedać ale same nic nie wydawały by ten towar pozyskiwać i czy coś w tej materii chcielibyśmy zmienić? Bo osobiście jakbym miał się w to wkręcić to niewykluczone że chciałbym prowadzić porywanie jakąś firmę eksploatacyjną no ale czy nie będzie to trochę niesprawiedliwe jeżeli za nic będę dostawał pieniądze sprzedając towar którego pozyskanie nic mnie nie kosztowało. 
Edytowane przez Albert Fryderyk de Espada

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hodin temu', Albert Fryderyk de Espada povede'l:

Jak będą działać firmy A, te najbardziej podstawowe.

Można wprowadzić wtedy element warunkowy. Żeby przedsiębiorstwa najbardziej bazowe działały muszą posiadać np. paliwo. Wtedy wprowadzamy warunek - żeby firma A wyprodukowała np. 100 j. węgla musi zużyć 10 jednostek paliwa. Oczywiście nie każde podstawowe przedsiębiorstwo musi działać na paliwie bo to tylko przykład, ale fakt jest taki, że nawet te bazowe firmy muszą posiadać jakiś warunek produkcyjny, żeby wszystko było sensownie zrobione.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie będą systemowe sposoby na wykorzystanie produkowanych dóbr? Bo jeśli będziemy przerzucać się towarami z kopalni węgla do koksowni do huty do stalowni do fabryki śrubek, to tworzy się trochę piramida finansowa, bo dobra mają wartość czysto inwestycyjną, a nie użytkową. Chyba że będzie możliwość sprzedawania i kupowania towarów na rynku narracyjnym, gdzie wykorzystają je wirtualni obywatele i znikną te dobra z systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu', Kamiljan de Harlin povede'l:

Jakie będą systemowe sposoby na wykorzystanie produkowanych dóbr? Bo jeśli będziemy przerzucać się towarami z kopalni węgla do koksowni do huty do stalowni do fabryki śrubek, to tworzy się trochę piramida finansowa, bo dobra mają wartość czysto inwestycyjną, a nie użytkową. Chyba że będzie możliwość sprzedawania i kupowania towarów na rynku narracyjnym, gdzie wykorzystają je wirtualni obywatele i znikną te dobra z systemu.

Jeśli uda nam się sporządzić mapę naszego kraju, to część z produkowanych towarów będziemy mogli przeznaczać na budowę na przykład dróg czy innych obiektów infrastruktury. Wykorzystanie pozostałych towarów to kwestia dogadani, bo tak, towary będzie można sprzedawać na rynku narracyjnym, żeby można było zakupić materiały np. na budowę nowego portu w jakimś miejscu czy zrealizowanie zamówienia na budowę statku i pistolet. Tylko wtedy na każdy towar i produkt musiałby istnieć przepis, żeby było wiadomo jak daną rzecz wytworzyć.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Waksman napisał:

Można wprowadzić wtedy element warunkowy. Żeby przedsiębiorstwa najbardziej bazowe działały muszą posiadać np. paliwo. Wtedy wprowadzamy warunek - żeby firma A wyprodukowała np. 100 j. węgla musi zużyć 10 jednostek paliwa. Oczywiście nie każde podstawowe przedsiębiorstwo musi działać na paliwie bo to tylko przykład, ale fakt jest taki, że nawet te bazowe firmy muszą posiadać jakiś warunek produkcyjny, żeby wszystko było sensownie zrobione.

To w zasadzie tylko rozbudowuje system. Dalej nie wiemy jak jak ta bazowa firma pozyskuje produkt na handel. W dalszym ciągu wychodzi na to że firma X żeby przetwarzać towar potrzebuje paliwa od firmy Y. Ten system na trzystopniową gospodarkę jest całkiem dobry ale trzeba myśleć od czego mamy zaczynać. 

Może by rozważyć że każda ta bazowa firma/osoba dostaje jakąś dzienną albo inna okresowa pulę energii którą może spożytkować na pozyskanie tych najbardziej podstawowych zasobów. Trzeba tylko wymyśleć jaka ma to być pula.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu', Albert Fryderyk de Espada povede'l:

To w zasadzie tylko rozbudowuje system. Dalej nie wiemy jak jak ta bazowa firma pozyskuje produkt na handel. W dalszym ciągu wychodzi na to że firma X żeby przetwarzać towar potrzebuje paliwa od firmy Y. Ten system na trzystopniową gospodarkę jest całkiem dobry ale trzeba myśleć od czego mamy zaczynać. 

Może by rozważyć że każda ta bazowa firma/osoba dostaje jakąś dzienną albo inna okresowa pulę energii którą może spożytkować na pozyskanie tych najbardziej podstawowych zasobów. Trzeba tylko wymyśleć jaka ma to być pula.

Rozbudowuje, ale nieznacznie. W takim wypadku każdy towar miałby jakąś recepturę wytwórczą, przez co nie będzie sytuacji, że dana firma produkuje towar „za darmo”.

Pomysł z energią też nie jest głupi. Można zrobić tak, że państwo buduje elektrownie i sprzedaje przedsiębiorstwom prąd do produkcji. Bez niego nie byłoby opcji wytworzenia czegokolwiek.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz inne pytanie, tym razem skierowane do rządzących @Rada Ministrów - jak zapatrujecie się na tą propozycję? Będziemy raczej wprowadzać czy zanim to to jakieś wolne testy?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo halo, Panie Premierze @Bolesław Kirianóo von Hohenburg, Panie Ministrze @Leonid Repulijski... Będzie jakieś zaangażowanie ze strony Rządu? No bo nie ukrywam - fajnie by było, jakby jakieś było

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę odpowiadać, przynajmniej na razie, w imieniu całej Rady Ministrów, natomiast osobiście jestem jak najbardziej za wprowadzeniem tego systemu na jakiś okres testowy. Dalej nie rozwiązuje on moim zdaniem problemu pierwotnego SG - braku popytu i płynności interakcji handlowych - ale to jest już problem zbyt małej liczby mikronautów... Może uda się chociaż częściowo zażegnać ten problem przy pomocy wspomnianego już narracyjnego rynku, ale czy to nie będzie za duża ilość danych do aktualizacji dla Ministra/zespołu wyznaczonego przez ministerstwo? W każdym razie jest to zawsze coś nowego, jestem nastawiony zdecydowanie pozytywnie.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam kilka wątpliwości co do tego systemu.

Elementarnym zagadnieniem jest to, jak zamierzamy umożliwić zbywanie towaru - czyli usuwanie go z systemu, aby nie doprowadzić do całkowitego spadku wartości towaru z powodu nadmiernej podaży. Materiały budowlane powinny umożliwiać budowę jakiejś infrastruktury transportowej. Podmiot obsługujący infrastrukturę transportową powinien dostawać też coś w rodzaju pasywnego dochodu zależnego od wielkości wybudowanych połączeń. Materiały zużyte na budowę byłyby kasowane z systemu.

Sensowny jest pomysł na wprowadzenie systemu energii/paliwa, które byłoby konieczne do przeprowadzania akcji. W czasach recesji gospodarczej firmy mogłyby bez problemu obsługiwać klientów wykorzystując przyznawany za darmo dzienny przydział energii. Zaś w czasach ożywienia gospodarczego, kiedy firma ma więcej zamówień i musi wykonywać więcej akcji, by je zrealizować, potrzebowałaby dodatkowego paliwa, które możnaby było czerpać z wydobycia węgla, ropy, etc.

Jestem jak najbardziej ZA przeprowadzeniem testów systemu na skalę ogólnofederalną.

 

 podpis: Leonid Repulijski
Premier, Minister Spraw Zagranicznych, Przewodniczący Federalnej Komisji Wyborczej

Klon należący do@Kamiljan de Harlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij