• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Wykład IV: I Republika Muratyki - od powstania do ZSRM


Rekomendowane odpowiedzi

Wykład przeklejony z forum śp. Federacji Nordackiej, wygłoszony 29 kwietnia 2019 roku

I Republika Muratyki - od powstania do ZSRM
Przedmiot: Historia współczesna


Dzisiaj zaczniemy naukę o tzw. "historii współczesnej". Okres ten rozpoczyna powstanie I Republiki Muratyki. Trwa on do dnia dzisiejszego.

I RM - powstanie

I Republika Muratyki powstała z inicjatywy Kalkila Kramasza - ówczesnego wodza socjalistycznego kraju o nazwie Muratyka Południowa. Stwierdził on, że rozbicie państw na 3 na płw. Muratyckim nie ma dalszego sensu, że najwyższy czas wkroczyć w czasy cywilizowane, i w końcu dojść do porozumienia. W związku z tym pomysłem, Kramasz zwołał w 1890 roku Konferencję w Ampraczy. Spotkało się tam 3 przywódców państw ówcześnie istniejących na terenie półwyspu - tow. Kalkil Kramasz (przywódca Muratyki Połduniowej), JKW Jan II Mądry (władca Królestwa Hulenwadu), a także Johan Lindör oraz Nivarr Lembek (konsulowie Konsulatu Dwuwyspu). Konferencja Ampracka trwała w dniach 2-12 kwietnia 1890. Jego ustaleniami była wstępna chęć połączenia w jedno państwo po uprzednim przeprowadzeniu referendum w każdym z państw. Jak w Muratyce Płd. oraz Królestwie Hulenwadu miało ono wynik pozytywny, tak w Konsulacie Dwuwyspu miało ono wynik negatywny. Pomimo tego faktu, trzej przywódców podpisało umowę na mocy której proklamowano powstanie I Republiki Muratyki.

[Obrazek: P-w-Muratycki1890.png]
Płw. Muratycki w marcu 1890 roku

 

Pierwsze wybory prezydenckie

Tuż po połączeniu się w jedno państwo, powstała tzw. Rada Tymczasowa, w której zasiadali trzej przywódcy dawnych państw. Ustalili oni wówczas, że najkorzystniejszym ustrojem dla nowego kraju będzie republika. Z tego powodu ustalili oni datę pierwszych wyborów prezydenckich, a następnie otworzyli zgłaszanie kandydatów. Do wyborów zgłoszono tylko dwóch pretendentów do fotela prezydenckiego. Byli to Andrjej Lizbak oraz Kalkil Kramasz. Walka pomiędzy dwoma kandydatami była bardzo ostra. Andrjej odpowiadał się za wolnymi, ale dokładnymi reforamami oraz za utrzymaniem republiki, zaś Kalkil Kramasz za wprowadzeniem socjalistycznego ustroju oraz upaństwowienia własności prywatnej. Ostatecznie zwyciężył Adrjej Lizbak zdobywając aż 78% poparcia w wyborach. Zniesmaczony swoim wynikiem Kramasz wycofał się z polityki krajowej.

 

Rządy Andrjeja Lizbaka

Andrjej Lizbak tuż po wygraniu wyborów zabrał się do ciężkiej pracy, jaką było postawienie nowo utworzonego państwa na nogi. Jego pierwszym celem było napisanie oraz uchwalenie pierwszej Konstytucji. Udało mu się to w zaledwie 2 tygodnie. Po ukończeniu tego procesu, Andrjej zabrał się za ogarnianie Sejmu. Ogłosił on termin pierwszych wyborów parlamentarnych, i zapełnił Sejm Muratycki pierwszymi posłami. Większość zdobyło jego stronnictwo - "Przyjaciele Republiki". Pomimo wcześniejszych zapewnień o wycofaniu się z polityki wewnątrzkrajowej, w pierwszym składzie Sejmu znalazł się tow. Kalkil Kramasz. Oprócz tego, Andrjej nawiązał stosunki dyplomatyczne z Carstwem Brodryjskim oraz Republiką Azymutii w których zostały otwarte pierwsze ambasady.

Luigi Einaudi.jpg
Zdjęcie Andrjeja Lizbaka

 

Zamach na Lizbaka - koniec Republiki

1904 rok. Stolica I RM - Ampracz. Trwały przygotowania do Parady Niepodległościowej, która miała się odbyć 12 kwietnia. Do miasta po podróży po całym kraju wrócił Pan Prezydent Andrjej Lizbak. Wrócił on bezpiecznie do swojego Pałacu Prezydenckiego dnia 10 kwietnia. Tego samego dnia do miasta przyjechał również Kalkil Kramasz wraz ze swoimi towarzyszami i wojskowymi pomocnikami. Jak się okazało, nie tylko po to, aby świętować wraz z innymi Święto Niepodległości. Dnia 12 kwietnia 1904 rok Kalkil Kramasz przy pomocy żołnierzy, który byli jego zwolennikami przeprowadził zamach stanu, którego skutkiem było zabicie Andrjeja Lizbaka i proklamacja Związku Socjalistycznych Republik Muratyckich.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij