• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Wykład III: Nowożytność w Muratyce - od początku do końca


Rekomendowane odpowiedzi

Wykład przeklejony z forum śp. Federacji Nordackiej, wygłoszony 25 kwietnia 2019 roku

Nowożytność w Muratyce - od początku do końca
Przedmiot: Nowożytność


Epoka nazwana "nowożytnością" rozpoczyna się w Muratyce wraz z rokiem 1421, czyli rokiem, kiedy w Muratyce powstała pierwsza prasa drukarska na podstawie przekazów i dokumentów oraz inżynierów z terenów dzisiejszej Sarmacji oraz Dreamlandu. Na dzisiejszym wykładzie poznamy władców, podział oraz wynalazki, które w tym czasie zostały wynalezione na płw. Muratyckim.

Jan II Hulenwad

Osoba, którą przed chwilą wymieniłem zapisała się na kartach historii jako "Zimny Król" lub, w zależności od tłumaczenia - "Król Zimnej Krwi". Interpretacje tych dwóch terminów są dwojakie, bo mogą oznaczać króla, który był bezwzględny i okrutny, lub waleczny i bohaterski. Jan II Hulenwad władał Królestwem Hulenwadu, które swym zasięgiem obejmowało północne tereny dzisiejszej Muratyki, tj. Hulenwadzki oraz płn. część Walerskiego Ulenu. Władca ten rozbudował kraj budując wiele nowych dróg kamiennych oraz umocnionych zamków. Wybudował on m. in. Strażnicę Wielką w Kostrzyniu.

[Obrazek: ChristianI.png]
Obraz przedstawiający "Zimnego Króla"

 

Jan II Hulenwad wywodził się z dynastii Hulenwadów. Był trzecim synem Wacława V Szczodrego oraz Marii Tumaskiej, pochodzącej z terenów Azymutii. Wg. źródeł historycznych był dość dobrodusznym człowiekiem, bowiem wg. starego przekazu, uwolnił z niewoli niewolników zmierzających na tereny Kugarii. Jan II Hulenwad urodził się w 1398, objął tron w 1424, a zmarł w 1450.

 

Podział płw. Muratyckiego - 1450 rok

W 1450 roku na półwyspie Muratyckim znajdowało się 6 państw: na północy Królestwo Hulenwadu, w części zachodniej Muratyka Zachodnia, w części południowej Manau oraz Królestwo Umelskie, na zachodzie Respublika Walerska oraz Rzeczpospolita Unijna.

[Obrazek: P-w-Muratycki1450.png]
Podział administracyjny płw. Muratyckiego w 1450 roku

Królestwo Hulenwadu było monarchią absolutną, przy czym na jego czele stał król, który posiadał w swoich rękach pełnię władzy. W tym kraju bardzo często dochodziło do przewrotów mających na celu obalenie obecnego władcy, ze względu na jego okrucieństwo i skąpstwo. Istniało ono do 1890 roku, czyli do zawarcia "Traktatu Amprackiego", na mocy którego Królestwo stało się częścią nowego państwa - I Republiki Muratyki.

Muratyka Zachodnia była jedną z pierwszych monarchii parlamentarnych. Władzę tam sprawował król, który był niejako kontrolowany przez parlament w którym mogli zasiąść tylko i wyłącznie ludzie wywodzący się ze stanu szlacheckiego lub duchownego. Po wojnie i zajęciu Manau w 1463 przekształcona w Muratykę Południową.

Manau było państwem plemiennym, które tworzyło plemię o nazwie Manau (jakież to było nieoczywiste). Powstało w 1410 roku, a następnie zostało wchłonięte przez Muratykę Zachodnią w 1463 roku w wyniku wojny. Na czele tego kraju stał Wielki Szaman Ludu.

Królestwo Umelskie było monarchią elekcyjną, w której w wypadku śmierci lub abdykacji władcy spośród kandydatów wybierano nowego władcę. W Umelu władca nosił tytuł "Umela Wielkiego". Upadło ono w 1766 roku w wyniku wojny domowej. Zostało wcielone do Muratyki Południowej.

Respublika Walerska była jedną z pierwszych republik na świecie. Głowa państwa była urzędem kadencyjnym. Z dokumentów historycznych wynika, że Prezydenta wybierano co 7 lat. Nosił on tytuł "Walera", co z języka starowaletskiego oznacza "przedstawiciel". Ze względu na kryzys gospodarczy w 1798 roku zostało wcielone do Konsulatu Dwuwyspu.

Rzeczpospolita Unijska była krajem położonym na tzw. Wyspach Unijnych oraz na północno-zachodniej Azymutii. Powstała w 1399 roku po podpisaniu unii realnej pomiędzy Konsulatem Dwuwyspu oraz Królestwem Azymutii Północnej. Na jej czele stał 1 władca nazywany "Santylenem", co ze staromuratyckiego oznacza "władca dwóch". Rozpadła się ona w 1865 na Konsulat Dwuwyspu oraz Azymutię, z czego ta druga została włączona 2 lata później do Republiki Azymutii.

Najważniejsze wynalazki muratyckiej nowożytności

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że przedmioty codziennego użytku z których korzystamy do dzisiaj powstały na terenach dzisiejszej Muratyki. Najbardziej powszechnym jest korkociąg, który został wynaleziony przez Henryka Taterkę w 1563 roku.

[Obrazek: ed48022e4afda6b94e08e20f8218]
Rekonstrukcja pierwszego korkociągu

 

W Muratyce, dokładniej w Rzeczypospolitej Unijskiej wynaleziono pierwszy przenośny zegarek sprężynowy. Dokonał tego jeden z tamtejszych rzemieślników. Niestety, jego nazwisko nie pojawia się w żadnych źródłach historycznych.

http://nextews.com/images/87/c0/87c01fb370c20ead.jpg
Pierwszy przenośny zegarek sprężynowy

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij