• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Wykład II: Powstanie i upadek Wielkiego Księstwa Muratyckiego


Rekomendowane odpowiedzi

Wykład przeklejony z forum śp. Federacji Nordackiej, wygłoszony 28 kwietnia 2019 roku

Powstanie i upadek Wielkiego Księstwa Muratyckiego
Przedmiot: Starożytność


Powstanie pierwszego państwa na terenie Muratyki

Księstwo Muratyki, bo tak nazywał się pierwszy kraj, który powstał na terenie płw. Muratyckiego, powstało w 999 roku. Założone przez księcia Muratyka Wspaniałego. Nazwa kraju wywodzi się od imienia jego założyciela. Nadal można spotkać osoby o imieniu "Muratyk" w naszym kraju. Wg. legendy osoby tak nazwane są potomkami założyciela pierwszego państwa w Muratyce.

Pierwsze Księstwo nie było duże. Swoim zasięgiem obejmowało 1/4 dzisiejszego Hulenwadzkiego Ulenu. Jego stolica znajdowała się w mieście, które nazywało się "Enveld-Frud". Widnieje ono na starych mapach, lecz nie dotrwało do dzisiejszych czasów. Miasto to umiejscowione było pomiędzy dzisiejszym Kostrzyniem a Alawancją. Było jednym z większych i bogatszych miast na naszym kontynencie. Uprawiano tam zboże, handlowano przeróżnymi towarami - Enveld-Frud był południowym "centrum handlowym". Głównymi towarami, które wytwarzano w stolicy KM było drewno, zboże oraz kamień.

Wojna z plemionami Muratyki Środkowej

Księstwo Muratyki nie prowadziło aktywnej polityki zagranicznej, dlatego historycy nadali mu status kraju "nieaktywnego międzynarodowo". Droga KM do określenia "Wielkie" nie była również dość trudna. To nie Księstwo prowadziło wojny, to z Księstwem się walczyło. Żadna wojna na płw. Muratyckim, która miała miejsce w latach 999-1100 nie została rozpoczęta przez Księstwo Muratyki.

Pierwszą wojną jaką stoczyło KM była wojna z plemieniem muratyków właściwych ze środkowej części płw. Muratyckiego. Była to jedna z krwawszych wojen późnej starożytności. Została ona wygrana przez Księstwo, a jej skutkiem było powstanie Wielkiego Księstwa Muratyckiego. Po wygranej ostatniej bitwie z tym plemieniem w 1013 roku Muratyka swoim zasięgiem objęła większość płw. Muratyckiego. Wyjątkiem była jego północno-wschodnia część.

[Obrazek: WKM1015.png]
Żółty - KM w 999 roku
Niebieski - tereny zdobyte do 1003 roku
Zielony - tereny zdobyte do 1010 roku
Brązowy - tereny zdobyte do 1015 roku


Wielkie Księstwo Muratyckie

WKM (nie mylić z "Wasza Królewska Mość") powstało w 1016 roku, kiedy to ówczesny książę Ulderyk II Muratycki podpisał akt włączenia plemienia muratyków z południowo-zachodniej części półwyspu do Księstwa Muratyckiego. We wcześniej wspomnianym dokumencie, książę podpisał się jako władca właśnie Wielkiego Księstwa Muratyki.

Głównym zajęciem w Księstwie było rolnictwo oraz górnictwo, a także kowalstwo. Masowo produkowano narzędzia oraz bronie z kamienia. Głównym surowcem wydobywanym w Muratyce był kamień. W Hulenwadzkim Ulenie do tej pory jadąc niektórymi drogami możemy się natknąć na stare otwory w górach, które niegdyś pełniły rolę kopalni kamienia.

Najliczniejszą grupą społeczną byli chłopi. Za nimi uplasowali się mieszczanie, na końcu szlachta, a jeszcze dalej duchowieństwo. Muratyka była w tamtych czasach krajem ateistycznym, co nie zmieniało faktu, że na terenach Księstwa powstawało coraz więcej kościołów rotriokatolickich.

Upadek WKM i koniec starożytności w Muratyce

Wielkie Księstwo Muratyckie upadło z powodu wojny domowej w której walczono o tron książęcy. Gdy książę Ymlryk IV kopnął w kalendarz nie wydając na świat potomka płci męskiej, w kraju zrobiło się niespokojnie. Szlachta zaczęła walczyć o tron, a chłopi rozpoczęli masowe protesty ze względu na małe płace i biedotę. Mieszczaństwo, kolokwialnie mówiąc, miało wywalone. Kiedy w końcu szlachcice zaczęli się ze sobą spierać i walczyć o tron, państwo zostało osłabione. W ostateczności, w 1054 roku upadło dzieląc się na dwie części - Muratykę Zachodnią ze stolicą w Zwierzogrodzie oraz Królestwo Umelskie ze stolicą w Poz.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij