• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Ustawa specjalna o małżeństwach


Rekomendowane odpowiedzi

Czcigodny Kongresie,

otwieram debatę nad projektem ustawy specjalnej o małżeństwach zgłoszonym przez obywatela @Mateusz Żmigrodzki.

https://forum.nordata.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=1993&key=0f78234f00635d5b27fffeb7112ec40c

Moją główną obawą związaną z ustawą jest złożoność kroków, jakie musiałyby zostać podjęte zarówno przez obywateli jak i urzędników w celu zarejestrowania małżeństwa lub dokonania rozwodu.

Edytowane przez Leonid Repulijski

 podpis: Leonid Repulijski
Premier, Minister Spraw Zagranicznych, Przewodniczący Federalnej Komisji Wyborczej

Klon należący do@Kamiljan de Harlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Spikerze,

Wysoka Izbo,

Owszem, przedstawiona przeze mnie wizja jest dosyć złożona. Osobiście jednak uważam, że jest ona właściwa. Moim zdaniem po zbyt macoszemu traktowane są w Mikroświecie i tak samo jest z instytucją rodziny. Przyznam się, że przedstawiona przeze mnie wizja ustroju małżeńskiego jest niejako przyczynkiem do uregulowania kwestii rodzinnych. Mam już pewien zarys, jak uregulowana ona powinna być, jednak na razie jest za wcześnie, abym się dzielił szczegółami. Powiedzieć tylko mogę, że będzie on dosyć szczególny, jeśli nie jedyny w swoim rodzaju i nie występujący nigdzie indziej na Pollinie.

Co do mojego projektu - tak szczegółowe regulacje dot. małżeństwa wynikają z mojego poglądu, iż rodzina (którą tworzy zgodnie z art. 21j. zawarcie związku małżeńskiego) pociągać ze sobą będzie poważne skutki, przede wszystkim w sferze majątkowej. Dlatego też przewidziałem takie, a nie inne regulacje. Wiem, że przepisy te mogą być nieco skomplikowane - jest to jeden z powodów, dla których wszelkie sprawy małżeńskie będą rozstrzygane przez Naczelny Sąd Federalny.

Jednakże, jeśli Wysoka Izba uzna, że projekt ten jest zbyt skomplikowany, gotowy jestem wnieść autopoprawkę i uprościć proponowaną przeze mnie wizję. Bowiem moim głównym celem, ponad wszystko, jest wprowadzenie instytucji małżeństwa jako takiej. Dlatego też, jeśli będzie taka wola Kongresmenów, gotów jestem na zmiany w stanowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam projekt za zbyt zawiły, ale jestem tylko jednym z pięciu Kongresmenów.

Niezwykle ciekawi mnie opinia reszty @Członek Kongresu na ten temat...

 podpis: Leonid Repulijski
Premier, Minister Spraw Zagranicznych, Przewodniczący Federalnej Komisji Wyborczej

Klon należący do@Kamiljan de Harlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kongresie! Drogi wnioskodawco!
Zaproponowane przepisy w rzeczy samej wydają się odrobinę skomplikowane, jednak biorąc pod uwagę absolutny brak regulacji w tej materii jestem skłonny poprzeć przedstawiony kongresowi projekt. Ostatecznie, nikt nie jest zobligowany do zawarcia małżeństwa zgodnie s wyżej określonymi procedurami i komuś może wystarczyć ślub udzielony przez duchownego, bądź władcę prowincji. Uważam, że kwestia v-ślubu jest rzeczą absolutnie indywidualną i możliwość wyboru rozwiązania federacyjnego będzie znaczącym udogodnieniem. Mam jednak zastrzeżenie dotyczące punktu 4. artykułu 21i. W jaki sposób miało by to wyglądać i czy przypadkiem nie utrudniło by to pracy służb i sądów? Czy nie był by tutaj wystarczający zapis pozwalający odmówić zeznań które mogłyby obciążyć współmałżonka?

Równocześnie chciałbym zapytać, czy wnioskodawca byłby w stanie przedstawić przykładowy:
  • Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 Art. 21d.
  • Wzór umowy o rozdzielności majątkowej

Myślę, że ułatwiło by to znacznie sprawę. Z góry dziękuję bardzo.

Edytowane przez Piotr Jankowski
  • Kocham to! 1

image.png.c1a42a2791c001105e2315f333dc6455.png100464293790614696.png 1021.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Piotr Jankowski napisał:

Mam jednak zastrzeżenie dotyczące punktu 4. artykułu 21i. W jaki sposób miało by to wyglądać i czy przypadkiem nie utrudniło by to pracy służb i sądów? Czy nie był by tutaj wystarczający zapis pozwalający odmówić zeznań które mogłyby obciążyć współmałżonka?

Szanowny Panie Kongresmenie,

Ten przepis (art. 21i. ust. 4.) moim zdaniem nie tworzy żadnego utrudnienia dla pracy służb i sądów. Wiadomo bowiem, że wszelakie wsparcie, wszelkie działanie nie może naruszać zasad współżycia społecznego (male nostro iure uti non debemus). Chodzi w tym przepisie generalnie o to, że małżonek - o ile jest w stanie - powinien zorganizować pomoc dla współmałżonka, który jest oskarżony o popełnienie czynu zabronionego. Chodzi np. o zorganizowanie pomocy prawnej lub o najzwyczajniejsze pojawienie się w sądzie i wstawienie się za współmałżonkiem. Przepis ten nie wpływa w żaden sposób na postępowanie karne (a gdyby nawet chciał, to by nie mógł, bowiem prawo cywilne i karne zostało wyraźnie rozdzielone w Kodeksie). Dlaczego zaś w ogóle w moim projekcie znalazł się ten zapis? Bowiem w interesie małżonka jest dbać o dobro rodziny (zob. art. 21j.), a niewątpliwie oskarżenie narusza to dobro.

Co zaś do wzorów ich propozycję zamieściłem w załączeniu

(EDIT: We wniosku o małżeństwo jest nie do końca prawidłowa treść oświadczenia, ale generalnie forma jest prawidłowa.)
(EDIT 2: Walnąłem się jeszcze w umowie. XD.)

druki.pdf

Edytowane przez Mateusz Żmigrodzki
  • Kocham to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykam ten punkt porządku obrad na wniosek projektodawcy.

Jeśli będzie takie zainteresowanie, to mogę zgłosić w przyszłości okrojoną w biurokrację wersję tej ustawy. Choć widać, że zainteresowanie projektem było nikłe...

 podpis: Leonid Repulijski
Premier, Minister Spraw Zagranicznych, Przewodniczący Federalnej Komisji Wyborczej

Klon należący do@Kamiljan de Harlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij