• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Dział doradczy


Rekomendowane odpowiedzi

Wytyczne dla władz Muratyki:

- ustalenie charakteru sił zbrojnych - armia zawodowa lub poborowa, w dalszym etapie wyznaczenie optymalnej liczby żołnierzy służących w Armii Kramasza na bazie populacji kraju;

- nominacja głównodowodzącego lub marszałków (Naczelnego Dowódcy dla trzech typów sił zbrojnych tj. marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych, lub nominowanie Marszałka Wojsk Lądowych, Marszałka Sił Powietrznych oraz Wielkiego Admirała Marynarki Wojennej);

- otworzenie sieci zakładów zbrojeniowych produkujących sprzęt wojskowy;

- powołanie jednostek w oparciu o zaproponowane przeze mnie szablony dywizji;

- rozmieszczenie korpusów, armii, grup armii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowane uzbrojenie

 

Proponuję stosowanie uzbrojenia wojsk Szwecji. Z racji, że Szwecja historycznie dysponuje różniącym się uzbrojeniem od innych państw Płw. Skandynawskiego (kupowały sprzęt od innych państw), uważam, że będzie to ciekawe rozwiązanie dla Muratyki. Okres stosowania tego uzbrojenia to druga połowa "zimnej wojny", a więc sprzęt w miarę nowoczesny. Grafiki pochodzą z gry Wargame Airland Battle.

Proponuję aby producenci sprzętu wojskowego w Muratyce lub Naczelny Dowódca, albo Zwierzchnik Sił Zbrojnych, dla niżej prezentowanego sprzętu przyjęli własne nazwy, związane w jakiś sposób z Muratyką, a zarazem pasowały do nazw sprzętu wojskowego.


CZOŁGI

https://i.imgur.com/R7UZ1Uo.png

https://i.imgur.com/kwJGtu8.png

https://i.imgur.com/rLlC98e.png

https://i.imgur.com/Fj2E3ac.png

 


POJAZDY WSPARCIA

działa szturmowe

https://i.imgur.com/zzFoIVx.png

https://i.imgur.com/5NdeQVq.png

niszczyciele czołgów

https://i.imgur.com/dJOXikN.png

https://i.imgur.com/OsyMB8f.png

pojazdy przeciwlotnicze

https://i.imgur.com/SvXIOp0.png

https://i.imgur.com/ywjdfLC.png

artyleria

https://i.imgur.com/EjL6mX2.png

https://i.imgur.com/SQgYd2Y.png

pojazdy transportowe

https://i.imgur.com/9CmBaQT.png

https://i.imgur.com/DxWG3AL.png

pojazdy rozpoznania

https://i.imgur.com/1fflVbp.png

 


ŚMIGŁOWCE

transportowe

https://i.imgur.com/9r2UQBe.png

bojowe

https://i.imgur.com/9N4fDuc.png

 


SAMOLOTY

https://i.imgur.com/cE1TymL.png

https://i.imgur.com/4fDleyl.png

https://i.imgur.com/7WJWpqb.png

 


BROŃ PIECHOTY

kpist m/45

https://i.imgur.com/cqlbxgJ.jpg

AK 4

https://i.imgur.com/l99ZTuZ.jpg

Carl Gustav (granatnik ppanc)

https://i.imgur.com/XcXcLw3.png

RBS 70 (przenośny plot zestaw rakietowy)

0https://i.imgur.com/VIMaACK.jpg

ksp m/58

https://i.imgur.com/kKdvJGW.jpg

Mauser m/96

https://i.imgur.com/XjwRi0w.jpg

RADA - Mauser m/96 oraz kpist m/45 to starsze konstrukcje. Wyposażone w nie powinny zostać oddziały nie przeznaczone do walki na pierwszej linii (np jednostki garnizonowe).

Edytowane przez Karl von Schwarzengrau
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szablony jednostek:

Proponuję aby standardowa dywizja piechoty składała się z 3 brygad piechoty. Brygada piechoty niech składa się z 3 pułków, jeden pułk z 3 batalionów, a jeden batalion z 3 kompanii.

W tej sytuacji 1 dywizja piechoty to - 3 brygady piechoty, 9 pułków, 27 batalionów, 81 kompanii piechoty. Proponuję aby przy tworzeniu jednostek, kompanie, a nawet bataliony istniały w domyśle, na papierze można podawać same pułki, brygady i dywizje.

Dywizja piechoty powinna być wyposażona we wsparcie artyleryjskie, ppanc oraz plot. W związku z tym należy przydzielić do każdej dywizji po jednej kompanii artylerii, artylerii przeciwlotniczej oraz artylerii przeciwpancernej. Uważam, że jest to optymalna liczba aby dywizja nie była zbyt droga w jej sformowaniu lub utrzymaniu. W dłuższej perspektywie czasowej kompanie można rozbudować do batalionu, albo przydzielić po 1 kompanii każdego rodzaju na brygady.


Dywizja pancerna - proponuję aby dywizja pancerna składała się z 2 brygad pancernych i 1 brygady piechoty zmechanizowanej lub 2 brygad pancernych i 2 brygad piechoty zmechanizowanej. Każda brygada pancerna składa się z 3 batalionów, a batalion z 3 kompanii. Brygada piechoty zmechanizowanej składa się z 3 pułków, pułk z 3 batalionów, a pułk z 3 kompanii. W tej sytuacji, w pierwszym wariancie, dywizja składa się z:

2 brygad pancernych -> 6 batalionów pancernych -> 18 kompanii oraz 1 brygady piechoty zmechanizowanej -> 3 pułków p.zmech. -> 9 batalionów p.zmech. -> 27 kompanii p.zmech. W przypadku dywizji z 2 brygadami p.zmech. liczba jednostek pancernych nie zmienia się, w przypadku piechoty zmechanizowanej to 2 brygady -> 6 pułków -> 18 batalionów -> 48 kompanii

Jak w przypadku dywizji piechoty, kompanie i bataliony piechoty zmechanizowanej mogą istnieć w domyśle, w przypadku jednostek pancernych lepiej jak domyślnie będą istniały tylko kompanie, ponieważ w strukturze pominięte są pułki. 

Kompania pancerna powinna liczyć 10-12 czołgów (wraz z czołgiem dowodzenia). Wtedy na batalion składa się 30-36 + 1 (pojazd dowodzenia batalionu), brygada pancerna powinna optymalnie wynosić ok. 100 czołgów, co na dywizję daje 200 pojazdów. W późniejszym okresie można rozbudować dywizje pancerne zwiększając ich liczebność.

W dywizjach pancernych ważne jest to, aby piechota zmechanizowana miała pierwszeństwo w uzyskiwaniu pojazdów i śmigłowców transportowych nad pozostałymi jednostkami piechoty. 

Dywizja pancerna powinna również posiadać kompanie artylerii oraz artylerii plot. Kompania ppanc nie jest potrzebna, chyba, że dodana do brygady piechoty zmechanizowanej. 


Jednostki specjalne jak komandosi mogą funkcjonować jako samodzielne bataliony lub pułki.

Jednostki garnizonowe mogą składać się z pojedynczych brygad piechoty, szablon ich może być taki sam jak w przypadku brygady piechoty z wyżej przedstawionej dywizji piechoty.


Pozostaje jeszcze kwestia kompanii logistycznych, saperów, łączności, zwiadu, żandarmerii oraz szpitale polowe. Na start może to skomplikować sytuację nowemu Naczelnemu Dowódcy, który niekoniecznie od razu musi wszystko zrozumieć. Po zrozumieniu o co chodzi z szablonami dywizji, Naczelny Dowódca wedle uznania może modyfikować szablony dywizji uzupełniając je o wyżej wymienione kompanie. Wymaga to jednak pewnego wdrożenia się w system. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2021 o 14:51, Karl von Schwarzengrau napisał:

ustalenie charakteru sił zbrojnych - armia zawodowa lub poborowa, w dalszym etapie wyznaczenie optymalnej liczby żołnierzy służących w Armii Kramasza na bazie populacji kraju;

Zdecydowanie odpowiadam się za charakterem zawodowym Armii Kramasza. Jakoś tak bardziej mi się to widzi. Jeśli chodzi o ustalenie optymalnej liczby na podstawie populacji to takie dane przekażę Ci potem, gdyż muszę odkopać posty jeszcze z czasów III Republiki w których liczyłem populację kraju.

W dniu 8.09.2021 o 14:51, Karl von Schwarzengrau napisał:

nominacja głównodowodzącego lub marszałków (Naczelnego Dowódcy dla trzech typów sił zbrojnych tj. marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych, lub nominowanie Marszałka Wojsk Lądowych, Marszałka Sił Powietrznych oraz Wielkiego Admirała Marynarki Wojennej);

Gotowe :)

W dniu 8.09.2021 o 14:51, Karl von Schwarzengrau napisał:

otworzenie sieci zakładów zbrojeniowych produkujących sprzęt wojskowy;

To zrobimy na dniach. Mam w planach powierzenie opieki nad fabrykami Tobie, żebyś tym wszystkim sensowniej zarządzał. Ja zajmę się produkcją i dowiezieniem potrzebnych materiałów do fabryk (sposobem kolejowym rzecz jasna), a ty zajmiesz się sprawowaniem opieki nad sprawnym wytwarzaniem pojazdów, broni i innych takich.

W dniu 8.09.2021 o 14:51, Karl von Schwarzengrau napisał:

powołanie jednostek w oparciu o zaproponowane przeze mnie szablony dywizji;

To już powierzam tobie. Na dniach doślę ci drogą prywatną kody dostępu do Dziennika Ustaw, abyś mógł swobodnie publikować stosowne rozkazy.

W dniu 8.09.2021 o 14:51, Karl von Schwarzengrau napisał:

- rozmieszczenie korpusów, armii, grup armii.

Podeślę ci mapkę konturową kraju na Discordzie, ty mi zaznacz ładnie gdzie co ma być, ja to stosownie ocenię i w przypadku zgody naniosę na mapę. Może tak być? 😉

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że może być. Na razie w realu zajmuję się przygotowaniem pewnego projektu od 7 września i potrwa to najprawdopodobniej do końca bieżącego tygodnia. Od poniedziałku będę mógł wziąć się do roboty na spokojnie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij