• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

[MD] Spotkanie z mniejszością kugarską


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
  •   Zaimki: on/jego

  •   Zaimki: on/jego
  • NIO: 2709210001

  • NIO: 2709210001
    Avatar

    Witam wszystkich zebranych, proszę usiąść. Moją krótką przemowę zacznę od słów - rozumiem was. Rozumiem, bo wiem jak to jest być "pod zaborem". Prawa mniejszości kugarskiej w tym kraju są zbyt małe. Kugarzy to duży naród - stanowi on około 10% całego naszego społeczeństwa. Tego nie można tak sobie zbyć. Moje propozycje są proste, a co najważniejsze, realne do wprowadzenia. Mowa tutaj przede wszystkim o możliwości nauczania języka kugarskiego w szkołach jako przedmiotu opcjonalnego. Wielu uczniów ma korzenie kugarskie - dajmy im się o tym nauczyć. Takie lekcje byłyby połączone z historią Chanatu.

    Po drugie - zapewnienie każdej mniejszości, w tym kugarskiej obowiązkowego miejsca w Sejmie Muratyckim, aby każda mniejszość miała swojego ekskluzywnego przedstawiciela we władzy ustawodawczej.

    Po trzecie - zwiększenie finansowania fundacji pielęgnujących historię o Chanacie oraz kugarskie tradycje. To bardzo ważny element waszej tożsamości, które takie fundacje podtrzymują. My musimy im to umożliwić, np. poprzez ułatwienia w formie stosownej dotacji.

    Po czwarte - dwujęzyczność na terenach z przeważającą ludnością kugarską/tuyuhuńską. Ponownie wracamy tutaj do tożsamości, w tym przypadku w formie języka. Na obszarach o większym natężeniu kugarów oraz tuyuhunów lokalne władze będą miały prawo do wprowadzenia dwujęzyczności na terenie całej gminy. Takie rozwiązanie nie tylko utrwali język, ale ułatwi też załatwianie spraw w urzędach, które będą mogły obsługiwać petentów mówiących wyłącznie w języku kugarskim.

    Po piąte - korekta nazw gmin. Obecne nazwy gmin zostały zaczerpnięte z dawnego Gubernatorstwa Szwergii. Miasto Anxa-Kangczong teraz nazywa się Mosellbi. Tak być nie powinno! Powinny obowiązywać dwie nazwy takiego miasta, żeby każdy czuł się jak w domu. Tak samo z nazwami gmin - te powinno się nazwać zgodnie z terytoriami dawnej Kugarii oraz Tuyuhun.

    Kochani - gdy tylko zasiądę w ławach Sejmowych zacznę realizować to, co właśnie tu powiedziałam. Uda się nam, choćby nie wiem co!

    • Lubię to 1

    SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
    Kaspar Venir Waksman-Dëter
    były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

    Muratyka1.png Kalkilista.png

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Avatar

    Cieszymy się z obietnic Muratyckiej Demokracji o zapewnieniu conajmniej minimalnego egzekwowania prawa Kugarów do samostanowienia. Jednakowoż w rejonach czysto kugarskich niemalże nikt nie zna języka koribijskiego, a co dopiero muratyckiego, szczególnie w regionach górskich i oddalonych od morza. Tutaj stanowimy większość i czujemy się jak w domu. W miastach sytuacja wygląda nieco inaczej aczkolwiek większość w miastach post-kugarskich stanowią i tak kugarzy. Jedynie przedsiębiorcy czy urzędnicy znają pobieżnie te języki nie-kugarskie. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiedniej autonomii. Tam, w Hedei, Anxa-Kangczong, czy w tuyuhuńskim Fuhu nie jesteśmy związani z koribią, a niestety koribijskie nacjonalistyczne zapędy spowodowały częściową asymilację ludności. Cieszymy się mimo wszystko że istnieją racjonalni muratykanie chcący pomóc kugarom i jako Kugar chciałbym by te obietnice Muratyckiej Demokracji się spełniły co zapewni spokój i dobrobyt. 

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Opublikowano
  •   Zaimki: on/jego

  •   Zaimki: on/jego
  • NIO: 2709210001

  • NIO: 2709210001
    Avatar

    Mogę państwa zapewnić, że na ziemiach o znacznej przewadze ludności kugarskiej i tuyuhuńskiej dwujęzyczność będzie obowiązkowa. My jesteśmy od ułatwiania życia obywatelom, a nie od jego utrudniania, w tym wam. Jesteście obywatelami IV Republiki, czyli największym skarbem polityków, który daje nam władzę. Jeśli Suweren mówi, że potrzebuje reform, to my te reformy robimy. Dlatego ja będę głosem kugarskim i tuyuhuńskim w Sejmie - macie moje słowo!

    SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
    Kaspar Venir Waksman-Dëter
    były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

    Muratyka1.png Kalkilista.png

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

    Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

    Zarejestruj nowe konto

    Załóż nowe konto. To bardzo proste!

    Zarejestruj się

    Zaloguj się

    Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

    Zaloguj się
     Udostępnij