• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Federalny Wątek Kosmiczny


Rekomendowane odpowiedzi

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Jeremy pochwalił się jeszcze na 𝕏 Brazylijskimi modelami rakiet VLS-1 i VLM-1. Ta pierwsza startowała nieskutecznie dwa razy zaliczając dwie awarie podczas anomalii swojego lotu, a za drugim razem zaliczając eksplozję na padzie w 2003, która skutecznie doprowadziła do anulowania całego projektu xD Z kolei rakieta VLM-1 jest obecnie w fazie rozwoju, a Brazylijska Agencja Kosmiczna przewiduje jej pierwszy lot na 2025 rok...

100505667931999052.jpg.c07f26db14abf99ebba412e8c2d9e164.jpg

 

Źródło informacji:
jeremyworlock na 𝕏
Instrukcje (+ klocki) LEGO dostępne tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Kamera położona w porcie Canaveral zaobserwowała także Holownik Signet Warhorse III, który holował do portu barkę A Shortfall of Gravitas wraz z boosterem B1069, który po starcie ostatnich Starlinków z sukcesem wylądował po raz dwunasty na tejże barce!

gator-1704051152.png.ecc26d3eb6758935193d3a4523e0cfe4.png

 

Źródło informacji:
Kamera LabPadre Gator's Dockside

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Znalazłem takie konto na 𝕏, które poświęcone jest śledzeniem Raptorów na kamerach z Starbase i wczoraj to konto opublikowało cały układ silników Boostera 10, którego pierwszy test static-fire widzieliśmy ostatnio. Muszę przyznać, że robi to ogromne wrażenie!

100505667931999068.jpg.39284037695511cd436e8c96d8be6ee1.jpg

 

Źródło informacji:
jeremyworlock na 𝕏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
Jeremy znowu mnie zaskakuje! Łapcie jego najnowszy zestaw będący modelem rakiety firmy Virgin Orbit o nazwie LauncherOne, która w całej swojej historii odbyła 6 lotów od 2020 do 2023 roku i została wycofana przez Virgin Orbit po tym, jak ostatni lot (który był de facto pierwszym startem z wybrzeża Wielkiej Brytanii) zakończył się niepowodzeniem, jednak absolutnie nie neguje to faktu, że była to pierwsza rakieta orbitalna wystrzeliwana z powietrza, która była w pełni zasilana przez paliwo ciekłe!

100505667931999069.jpg.f41e98c2f7cc48173dffa9ab2b3d0dd5.jpg

 

Źródło informacji:
jeremyworlock na 𝕏
Instrukcje (+ klocki) LEGO dostępne tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Z racji, że wszyscy kochamy prowadzenie statystyki to postanowiłem stworzyć prostą ankietę która pozwoli wyłonić najważniejsze kosmiczne wydarzenie z 2023 roku. Zachęcam do oddawania głosów, a wyniki prześlę jakoś za dwa dni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Dzisiaj SpaceX pomyślnie uruchomiło rakietę Falcon 9 wraz z trzecią misją w tym roku, wynosząc satelitę Ovzon 3 na niską orbitę geosynchroniczną. Falcon 9 w tym starcie wystartował wraz z Boosterem 1076, który wylądował pomyślnie po raz dziesiąty, lądując tym razem na LZ-1(bo na LZ-2 stoi dalej Booster od Falcona Heavy)!

spacer.png

Źródło informacji:
spacex.com
SpaceX na 𝕏 (1)
SpaceX na 𝕏 (2)
SpaceX na 𝕏 (3)
SpaceX na 𝕏 (4)
SpaceX na 𝕏 (5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Przez następne 2-3 lata kosmiczny wahadłowiec Endeavour będzie przebywać w folii termokurczliwej podczas planów NASA na postawienie go do pionu. Podczas całego procesu owijania, cała zachodnia ściana hangaru, w którym jest trzymany wahadłowiec, została usunięta w ramach przygotowań do roll-out'u wahadłowca i rozbiórki całego pawilonu, na którym obecnie się znajduje...

100505667931999251.jpg.c32bd743f0efe0fd18f5841dad7fcf8b.jpg

Źródło informacji:
ShorealoneFilms na 𝕏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Ten post będzie znacznie bardziej bezpośredni niż do tej pory, bo ja naprawdę nie rozumiem, jak można być fanem NASA i mówić ludziom prosto w twarz, że program Artemis jest opłacalny i że na pewno się powiedzie. Bycie fanem NASA dzisiaj jest trochę jak kibicowanie Ferrari w zeszłorocznym sezonie F1 z tą różnicą, że Ferrari w odróżnieniu od NASA nie zapowiada nierealnych terminów, a już na pewno nie zwołuje konferencji na której będzie ogłaszać swoją wielką porażkę, jaką powoli okazuje się być cały program Artemis, a w zasadzie jego główna część, czyli najdroższa rakieta w historii ludzkości, jaką okazuje się SLS...

SLS-Mar-18-2022-1841.jpg.04b8ae3195be054bee932e4d1be86029.jpg

Chociaż jak mam komentować całą konferencję, która ma się odbyć 9 stycznia, to mogę już powiedzieć, że moje realistyczne podejście do wszystkiego podpowiada mi, że na 99% termin startu misji Artemis 2 zostanie przesunięty na następny rok mimo tego, że cały SLS przeznaczony dla misji Artemis 2 jest na ostatniej prostej (przez co rozumiem składanie wszystkich części w całość) i do połowy tego roku może być już nawet gotowy wraz z nowiutkim Orionem, to mimo wszystko uważam, że może zdarzyć się sytuacja jak w przypadku Artemis 1, (to znaczy NASA time), kiedy to SLS dla Artemis 1 został ukończony 20 października 2021 roku, a cała rakieta miała wystartować jeszcze w kwietniu. Jak wiemy dobrze przez niesamowity perfekcjonizm NASA i chęć rozplanowania WSZYSTKIEGO najlepiej po 5000 razy to rakieta ta ostatecznie poleciała w listopadzie 2022 roku.

 

Źródło informacji:
nasa.gov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 

Stało się! Dzisiaj o godzinie 8:10 z Cape Canaveral wystartował po raz pierwszy w swojej historii Vulcan Centaur będący najnowszą rakietą ULA, której dzisiejszy lot wyglądał po prostu perfekcyjnie! Jestem bardzo ciekaw, jak dzisiejszy start wpłynie na temat sprzedaży tej firmy przez Boeinga i Lockheed Martin i kto ją ostatecznie kupi... Ogólnie rzecz biorąc, gdybym pisał ten post tuż po locie (co zazwyczaj się nie udaje przez real) to pewnie opisywałbym tutaj cały start no ale właśnie o ile ULA może świętować to Astrobotic, którego lądownik księżycowy został dziś wysłany w kosmos, ma pełne ręce roboty...

100505667931999324.png.a7b17c3173b60d8c4381f51730f9cbf4.png

Chodzi o to, że kilka godzin po starcie Astrobotic wydało oświadczenie, w którym mówi, że większość systemów Peregrine działa poprawnie, jednak istnieje problem ze stabilnym ustawieniem pojazdu w odpowiedniej pozycji względem Słońca... No dobra Plejek, ale oni lecą na Księżyc, a nie na Słońce to, po co mają się do niego ustawiać? Otóż po to, bo cały lądownik wymaga stabilizacji, aby panele słoneczne, które są na nim zamontowane, mogły efektywnie pracować, tak by napełnić ogniowa o pojemności 840Wh.

Kilka godzin temu Astrobotic zdołało jedynie przesłać na lądownik prowizorycznie rozkazy, licząc, że ustawią one odpowiednio Peregrine względem Słońca, dzięki czemu lądownik mógł ładować swoje baterie. Niestety wszystko wskazuje, że przyczyną anomalii jest awaria systemu RCS, a w związku z tym szanse na lądowanie są mikroskopijne 😕

Nie jestem inżynierem, ale jeśli uszkodzony jest jakiś pojedynczy zawór, to widzę tylko rozwiązanie siłowe, czyli wielokrotne próby rozruszania, wsparte przez zmianę warunków termicznych ma szanse odblokować zablokowany zawór RCS, a gdyby to się nie udało, jest jeszcze nadzieja w lądowaniu w improwizowany sposób, ale gdyby im się to udało, to zdecydowanie przeszliby do legendy, ponieważ niestety, ale po drodze są jeszcze manewry do wykonania, a na ten moment firma poinformowała o tym, że Peregrine gubi paliwo i aktualnie trwa walka o ustabilizowanie wycieku, a co za tym idzie, sytuacja jest dynamiczna i postaram się informować jak najszybciej o wszystkich aktualizacjach. Niestety nie jest kolorowo, tak jak byśmy tego chcieli 😕

 

Źródło informacji:
ULA na 𝕏 (1)
ULA na 𝕏 (2)
astrobotic na 𝕏 (1)
astrobotic na 𝕏 (2)
astrobotic na 𝕏 (3)
torybruno na 𝕏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
Z OSTATNIEJ CHWILI
 
Firma Astrobotic potwierdziła dosłownie przed chwilą, że lądownik Peregrine nie podejmie próby lądowania na Księżycu, a głównym celem lądownika na dzień dzisiejszy jest zwrócenie się w stronę Słońca tak długo, jak to jest tylko możliwe, przy jednoczesnej próbie zbliżenia się do Księżyca. Firma przewiduje, że statek przestanie być skierowany w stronę Słońca już za około 40 godzin... Nic nie możemy teraz zrobić, tylko zacytować klasyka 😕

100505667931999326.png.e758f1c8d83c8a4f5c90f921a35a7905.png

 

 

Źródło informacji:
astrobotic na 𝕏

Edytowane przez Damiano á-la-Triste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
Z OSTATNIEJ CHWILI
 
Szkoda gadać, szkoda strzępić ryja! Przesłuchałem całą wczorajszą konferencję NASA (w obecności Oswalda Baskerville, mam nadzieję, że nie zanudziłem Cię za bardzo xD). W każdym razie zdenerwowałem się, ponieważ na owej konferencji tak jak już z resztą mówiłem, przeniesiono termin tegorocznej misji Artemis II na AŻ WRZESIEŃ 2025 roku, motywując to jednocześnie problemami z heat-shieldem składanego gdzieś w VAB statku Orion. To niestety nie jest koniec niespodzianek, ponieważ misja Artemis III została przeniesiona na wrzesień 2026 roku przy czym jednocześnie mówili, że jest to bardzo optymistyczny termin... Na sam koniec cała misja Artemis IV została przesunięte na wrzesień 2028 roku.
 

Jeżeli interesują Was informacje na temat Starshipa o których też wspominali na tej konferencji to z najważniejszych chyba mogę wymienić, że NASA ogłosiła mniej więcej termin trzeciego lotu Starshipa, który ma być gotowy do lotu już pod koniec stycznia, a licencja od FAA i sam lot jest planowany na luty 2024. Dodatkowo potwierdzono, że SpaceX nadal jest gotowe zbudować bezzałogową księżycową wersję HLS do 2025 roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
Chińska firma Orienspace wczoraj po raz pierwszy z powodzeniem i z olbrzymim impulsem wystrzeliła rakietę Gravity-1! Prosto ze statku, który znajdował się na Morzu Żółtym. Szczerze mówiąc był to drugi najbardziej spektakularny start jaki widziałem (oczywiście nic nie zastąpi Starshipa). W każdym razie na niską orbitę okołoziemską pomyślnie wyniesiono trzy satelity meteorologiczne!

100505667931999432.png.9651f3f24847a6147a86e8fe16a743c2.png

 

 

Źródło informacji:
CNSpaceflight na 𝕏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
NASA potwierdziła dzisiaj, że wystrzelenie misji Axiom-3 z czterema osobami na ISS nastąpi już 17 stycznia mniej więcej o godzinie 11:11, czyli za 5 dni. Falcon 9 będzie w tej misji lecieć z boosterem B1080-5, który wykona w niej swoje piąte lądowanie. Co ciekawe booster ten wcześniej leciał z misjami Axiom-2, Euclid i dwoma misjami Starlink, a ostatnia misja w której brał udział miała miejsce 3 miesiące temu. Start niestety odbędzie się z lądowiska 39A, ponieważ NASA nie wybrała opcji startu z SLC-40.

100505667931999433.jpg.7970a4c2fd2e0c7d25f07e20e180b089.jpg

 

Źródło informacji:
NASAKennedy na 𝕏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
JAXA wystrzeliła dzisiaj satelity IGS Optical 8 na niesamowitej rakiecie H-IIA ze stanowiska startowego Y1 w Centrum Kosmicznym Tanegashima! Dzisiejsza misja wyniosła na orbitę satelitę o znaczeniu militarnym IGS Optical 8 oraz satelitę, który będzie służyć do monitorowania cywilnych klęsk żywiołowych dla japońskiego Biura Wywiadu i Badań Gabinetu, w sposób podobny do tego, w jaki działa amerykańskie Narodowe Biuro Rozpoznania. Ze względu na ograniczenia ładowności rakiety nośnej, masa satelity prawdopodobnie nie przekroczyła 5 200 kilogramów.

Jeśli chodzi o sam stream to był on faktycznie ciekawy, ponieważ nigdy wcześniej nie widziałem lotu rakiety H-IIA w wersji 202, która leci z dwoma boosterami, które są przymocowane do pierwszego stopnia całej rakiety. W każdym razie tuż po odrzuceniu bocznych boosterów i oddzieleniu się owiewki nie dostarczano żadnych dalszych danych pokładowych właśnie przez to, że cała misja była utajniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
O tak! Załogowy lot na Marsa! Natknąłem się na 𝕏 na tweeta Kena Kirtlanda, który miał zawarty w sobie zeszłoroczny plan NASA na załogowy lot na Marsa, który miałby być realizowany w latach 2032-2041... Wszystko oczywiście za pomocą najdroższej rakiety na świecie, jaką niewątpliwie staje się SLS!

100664266041851934.jpg.f35718a0fd8b4f3ba117c9e1cc6b1a08.jpg

Nie muszę chyba mówić, że koszt jednej takiej misji byłby astronomiczny i myślę, że nie przesadzę mówiąc, o kwocie 100mld dolarów. SERIO! Pamiętajcie, że jeden start SLS'a Block 1 (tak jak w ramach misji Artemis 1) kosztuje 2mld dolarów, a sądząc po obecnym tempie budowy SLSów, to faktycznie NASA może już sobie nie poradzić z budową (i testami) SLS'ów, które miałyby zostać przetestowane w ramach tego całego programu. Nie wiem jak Wy, ale nie chciałbym, aby Mars był tylko i wyłącznie marzeniem. Niestety aktualnie jedyną nadzieją dla ludzkości na lądowania na Marsie jest Starship czy tego chcemy, czy też nie 😕

Źródło informacji:
KenKirtland17 na 𝕏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

  

  

  

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
Długo nic się nie dzieje, a ja zdałem sobie sprawę, że nie opisałem Wam żadnych Starshipowych nowości, które SpaceX opisało w najnowszym filmie na YotuTube:
 

 

No to tak na początku Elon ponownie potwierdził w powyższym wystąpieniu, że w Starbase powstanie druga wieża skąd będą startować Starshipy. Ogłosił też, że plan na trzeci lot Starshipa to pełne wejście na orbitę, zamiast lotu na orbitę transatmosferyczną, po czym Ship ma wykonać deorbit burn. Dowiedzieliśmy się także, że LOX dump (usuwanie nadmiaru ciekłego tlenu pod koniec spalania paliwa), który został przeprowadzony w drugim locie całego Starshipa, spowodował pożar, który zakończył się eksplozją całego Shipa 28. Tak w ogóle to Elon powiedział jeszcze, że gdyby Starship w drugim locie miał ładunek (co oznaczałoby brak potrzeby pozbycia się LOXu) to Starship dotarłaby na orbitę. Dodatkowo ciśnienie w deluge jest tak wysokie, że sama tylko woda mogłaby zniszczyć całego Starshipa, gdyby leciał on pionowo...

Zapowiedziano także pierwsze test drzwi Starshipowej pustej ładowni w kosmosie oraz fakt, że pierwszy lot Starlinków prosto ze Starshipa odbędzie się w 2024. Dodatkowo największym zaskoczeniem była zapowiedź Shipa w wersji trzeciej (Ship V3), który jest na ten moment w fazie projektowania, a gdy Ship V3 odbędzie swój pierwszy lot, to wtedy cały Starship ma osiągnąć wysokość 150 metrów. Dodatkowo zapowiedziano Starshipowy transfer paliwa, który będzie wymagany do misji Artemis.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
China Central Television transmitowała na żywo start misji Tianzhou 7 która została uruchomiona na rakiecie Long March 7, a cały start odbył się z Wenchang Space Launch Site w Chińskiej Republice Ludowej. Cała misja polegała klasycznie na dostarczeniu ładunku na chińską stację kosmiczną Tiangong, która znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej.
 

100664266041852024.jpg.debfbdfe5fc41b4b09d437b99dd28b3e.jpg

 

Na moment pisania tego tekstu Tianzhou pomyślnie zadokował do Tiangong, a całe rendezvous trwało około trzech godzin od zadokowania statku. Według informacji dostarczonych przez CNSpaceflight, cały statek zadokował do modułu Tianhe, co niestety nie zostało podane do wiadomości publicznej aż do momentu zadokowania Tianzhou!

 

Źródło informacji:
CNSpaceflight na 𝕏 (1)
CNSpaceflight na 𝕏 (2)
CNSpaceflight na 𝕏 (3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Damiano á-la-Triste napisał:

Powstał prowizoryczny wątek do składania zamówień v-kosmicznej firmy BAZTEK!

Czy wysyłany materiał może być, czymś żywym? Taka wycieczka kosmiczna, jednak z bukietem w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sheldon Anszlus Lovelace napisał:

Czy wysyłany materiał może być, czymś żywym? Taka wycieczka kosmiczna, jednak z bukietem w jedną stronę.

Ulepszona kapsuła załogowa jest w trakcie projektowania i wymaga jeszcze wielu testów... Chociaż czysto teoretycznie można kogoś przywiązać do rakiety na taśmę klejącą i wyjdzie na to samo 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Federalny Wątek Kosmiczny

NAJSZYBSZE CODZIENNE! WIADOMOŚCI KOSMICZNE
 
To będzie sporo informacji jak na jeden dzień no ale trzeba w końcu ogarnąć ten wątek by ładnie się prezentował i publikował piękne informacje :3 Zacznę może od najważniejszej informacji dzisiejszego dnia, czyli o tym, że Japonii udało się wylądować na Księżycu swoim lądownikiem SLIM, stając się jednocześnie piątym krajem (ale to szybko wzrasta!!), który kiedykolwiek wylądował na powierzchni Księżyca!
 

yRdLLuJRtArpHh5YVadiPo.jpg

 

Mimo, że lądowanie odbyło się wczoraj to dopiero dziś dostaliśmy komunikat od JAXA, że lądowanie się udało. Niestety panele słoneczne lądownika nie wytwarzają tyle energii ile potrzeba co znacznie ograniczy żywotność całego lądownika ale mimo to JAXA ogłosiła wielki sukces całej misji! Rafał Grabiański nieźle podsumował całe lądowanie informując również, że baterie w lądowniku się nie ładują więc teraz celem jest maksymalizacja wykonanych badań naukowych. Co ciekawe mówi też, że łaziki zostały wypuszczone poprawnie i aktualnie trwają jakieś prace nad zebraniem od nich danych... Muszę przyznać, że było to bardzo stresujące lądowanie!

 

Źródło informacji:
ISAS_JAXA_EN na 𝕏
JAXA_en na 𝕏
RakietowyRafal na 𝕏

Edytowane przez Damiano á-la-Triste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij