• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

[Serte] Kresy Kiriańskie


Rekomendowane odpowiedzi

Kresy Kiriańskie, czyli tereny zachodniego Hawilandu, przynależały historycznie do ziem kiriańskich. Hawilandzkie krainy takie jak Serteńszczyzna czy Klakczyzna do dziś pozostają pod głębokim wpływem Kiriańczyków, których łącznie jest w Hawilandzie ponad 2 miliony. Oczywistym są zatem tarcia kulturowe na tych obszarach i wystąpienia Kresowian żądających większej autonomii, które czasem mogą się przerodzić w lokalne bunty, tak jak to miało miejsce w Serte w 2022. Nie można jednak stwierdzić, że Kresowianie to jeden monolit. Dzielą się na wiele stronnictw i odłamów, które tutaj omówię, rozpoczynając od najbardziej umiarkowanych, a na radykałach kończąc.

Stowarzyszenie Kiriańczyków poza Macierzą "Kirionia"

SKpM "K" to organizacja międzynarodowa zrzeszająca tzw. Kirionię, czyli społeczność kiriańską na uchodźstwie. Stowarzyszenie założone zostało w 1914 w Serte (gdzie do dziś ma siedzibę), kiedy to umarły nadzieje na przyłączenie obszarów Serteńszczyzny do istniejącego ledwo dwa lata odrodzonego po zaborach państwa kiriańskiego. Początkowo była to Organizacja Odzyskania Serte i dążyła do secesji tego miasta, ale po ociepleniu stosunków kiriańsko-hawilandzkich w kolejnych latach zmieniła nazwę na obecną i rozszerzyła działalność na inne kraje, zajmując się już teraz tylko ochroną mniejszości kiriańskiej. W odpowiedzi na tą zmianę prawe skrzydło Stowarzyszenia z niego odeszło i założyło własne, odwołujące się do dawnych tradycji, o którym więcej niżej. Obecnie Stowarzyszenie Kiriańczyków poza Macierzą "Kirionia" oprócz działalności kulturalnej i charytatywnej jest aktywne również politycznie, stanowiąc największą siłę pro-hawilandzką i pro-królewską w mieście i jego okolicy.

Zrzeszenie Kiriańsko-Serteńskie

ZK-S jest organizacją oraz siłą polityczną, której korzenie sięgają 1967, kiedy w Kirianii trwał najcięższy okres rządów reżimu Jenerała Siarkova, a liczni Kiriańczycy uciekli wtedy do Hawilandu tworząc Zrzeszenie. Światopoglądowo jest zabarwione centrolewicowo, ale jego główna aktywność sprowadza się do nauki języka kiriańskiego dla chętnych uczniów w szkołach w całym Hawilandzie oraz wydawania miesięcznika "Najwyższy Czas!".

Sojusz Mniejszości

SM to kiriańsko-begnamsko-uhraiński twór powstały w 1979 roku jako wyraz protestu przeciw represjom mniejszości narodowych w Hawilandzie, jakie się w tamtym roku odbyły. Przez rok Sojusz działał nielegalnie, ale już w 1980 został zalegalizowany wraz ze zmianami ustrojowymi w tym państwie. Sojusz Mniejszości zamyka kategorię stronnictw antyprzemocowych, ponieważ ogranicza się do protestów na ulicach Serte kiedy jego działacze uznają, że prawa mniejszości narodowych są gwałcone. Takie protesty miały miejsce w 1979, 1980, 1999, 2003, 2017 oraz 2020 roku. Od założenia Sojuszu istniała w nim oś Kiriańczycy-Begnamczycy ---- Uhraińcy. W pierwszych trzech dekadach istnienia dominowało skrzydło uhraińskie, ale ostatnimi czasy są marginalizowani przez tych drugich. Głównym ośrodkiem SM jest budynek Biblioteki Prywatnej im. Saszki Joniewiedziało, na którego to ścianie jest tzw. Zegar Ciężkich Czasów. Nie chodzi on jak normalne zegary, a przesunięcie jego wskazówek jest możliwe tylko mechanicznie przez pracowników biblioteki. Dzieje się to zawsze wówczas, gdy uważa się, że sytuacja mniejszości się pogorszyła. Wedle założenia im bliżej dwunastej tym gorzej, jednak wskazówki można także cofać gdy się poprawia. Zegar startował z godziny 07:45 w 1979, a obecnie zatrzymał się na 04:39. Najbliżej dwunastej był pod koniec roku powstania, kiedy wskazywał 11:30.

Ruch Poparcia Palitrolla

RPP jest najmniej radykalnym z ugrupowań pro-przemocowych i anty-królewskich. Został założony przez Macieja Palitrolla w 2013 jako performance polityczny i miał istnieć parę dni, aż do cofnięcia decyzji zarządu Zrzeszenia Kiriańsko-Serteńskiego o wyrzucenia go z partii. Decyzja ta jednak nie nadeszła, więc Ruch istniał dalej, zaskarbiając sobie coraz większą sympatię Kiriańczyków, głównie przez śmieszne wypowiedzi Macieja. RPP aż do końcówki 2014 był traktowany jako przedłużający się żart, dopóki Palitroll nie opublikował programu swojej partii. Zakładał on założenie Federacji Hawilandzko-Serteńskiej z autonomią symetryczną i traktowaniu Hawilandczyków i Kiriańczyków jak dwie równe siły pomimo widocznej przewagi tych pierwszych. Ruch Poparcia Palitrolla wystartował jako organizacja pozarządowa w 2015 i razem z swoim odpowiednikiem na scenie politycznej notowali wzrost popularności, aż do powstania kwietniowego w 2019, w czasie którego Palitroll próbował przejąć władzę. Przez akt przemocy Ruch zaliczany jest do ugrupowań pro-przemocowych, chociaż nie jest bojówką ani organizacją paramilitarną. Środowisko zwolenników Macieja wyraża poglądy mocno lewicowe. Sam Palitroll pozostaje ważną postacią w Serteńszczyźnie.

Gwardia Kresowa

Gwardia Kresowa jest organizacją paramilitarną powstałą w 2019, w czasie powstania kwieniowego jako bardziej rozgarnięta od Palitrollowiczów siła powstańcza. Założona została przez weteranów wojennych poza czynną służbą, ale obecnie zrzesza zwykłych mieszkańców, chcących wpływać na los Serte. Jest zabarwiona skrajnie prawicowo i regularnie sieje zamęt w Serte, porywając szczególnie znanych Hawilandczyków czy wysadzając urzędy. Baza wypadowa Gwardii jest nieznana, jednak musi być niedaleko miasta, bowiem regularnie odbywają się w nim przemarsze Gwardii, w czym nie może przeszkodzić hawilandzka policja, ponieważ jest - o ironio - mniej liczna od GK. Organizacja zdobyła większy rozgłos na skalę międzynarodową dokonując w Serte w 2022 próby przejęcia władzy, która po czasowej okupacji większości miasta została zdławiona przez siły rządowe. Jej przyczyną była kampania reklamowa nieznanej osoby "Gdzie są TE Kresy? Kiedyś - były. Teraz - nie ma", która podbudziła nastroje niepodległościowe członków Gwardii. Przez cały okres istnienia działa nielegalnie, ale po przegranym powstaniu jej popularność tylko wzrasta.

Wielki Anarchosyndalikistyczny Kolektyw Hawilandzki

Organizacja przestępcza działająca pod przykrywką skrajnie lewicowej siły politycznej. Jej wódz, Borys "Zimna Grucha" Heversky, jest znanym lokalnym mafiozą. Kolektyw bardzo często toczy walki uliczne z Gwardią Kresową, ale wyjątkowo w 2022 wsparł ją w nieudanym powstaniu. Sam Borys jest prawdopodobnie najbardziej poszukiwaną osobą w Hawilandzie.

Organizacja Odzyskania Serte - Wierni

OOS-W jest najbardziej skrajnym ugrupowaniem na tej liście. Powstał w wyniku omawiane na początku rozpadu Organizacji Odzyskania Serte na pro-hawilandzkich "Zdrajców", przekształcających organizację w Stowarzyszenie Kiriów poza Macierzą "Kirionia", oraz anty-hawilandzkich "Wiernych", którzy stworzyli omawianą organizację paramilitarną. "Wierni" oprócz walk ulicznych z Anarchosyndykalistami organizuje coroczną Noc Oczyszczenia, czyli święto, podczas którego członkowie OOS-W zabijają dziesiątki pro-hawilandzkich działaczy kiriańskiego pochodzenia. Noc Oczyszczenia jest zawsze między 31 sierpnia a 1 września od 2003, jednak dopiero w tym roku została skutecznie ukrócona przez policję. Od chwili pogromu "Wiernych" w czasie nieudanego święta krwi nie ma zbytnio informacji o tym stronnictwie, być może się rozpadło. Nie popierało ani Palitrollowiczów i Gwardii Kresowej w 2019, ani Gwardii Kresowej i Anarchosyndykalistów w 2022.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij