Jump to content
×
×
  • Create New...

Kiriańska Wyspa Południowa


Recommended Posts

Kiriańska Wyspa Południowa, znana także jako Wyspa Większa Południowa jest wyspą przekazaną Imperium Kiriańskiemu przez Królestwo Fenocji 24 stycznia 2023 jako rekompensatę za aneksję Kirianii przez aktualnie Fenocji podlegającej Xorphii w grudniu 2021. Została natychmiastowo wcielona do jednej z dwóch prowincji Kirianii, to jest Korony, ale nie uzyskała wewnątrz niej przynależności do którejś z gubernii, więc de facto funkcjonuje jak strefa okupacyjna, co dodatkowo podkreśla kiriańska baza wojskowa na południowym jej wybrzeżu.

KWP sąsiaduje z dwoma innymi wyspami pozostałymi pod kontrolą Fenocji, razem tworząc Archipelag Wysp Południowych. Warto zaznaczyć, że południowe są one jedynie dla Fenocji, a Kiriania zapożyczyła to nazewnictwo. Wyspę zamieszkują w 79% Xorphijczycy którzy są jej rdzennymi mieszkańcami. Oprócz nich występuje także ludność napływowa: 11% Kiriańczyków i 9% Abachazów i 1% innych narodowości (w tym 0,5% Hawilandczyków).

Na wyspie znajduje się pięć miast: Nowy Kirianopol (stolica, 50 tysięcy mieszkańców), Grzybniów (20 tys.), Sernja (15 tys.), Fednordt (5 tys.) i Impkir (1 tys.), co razem z ludnością mieszkającą samodzielnie na wybrzeżu i stałym personelem bazy wojskowej daje 92,5 tysięcy mieszkańców.

Większość wyspiarzy to ateiści (50%), potem xorphijskie wierzenia rdzenne (20%), kiryzm (19%), lutnizm (8%), i inne (3%).

 

Mapa Kiriańskiej Wyspy Południowej.png

  • I love it! 2

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

I Premier II Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dzisiaj tuż po świcie do bazy wojskowej na południu wyspy dotarły nieoznakowane jednostki. Legitymizowały się najwyższymi certyfikatami rządowymi Federacji, bez problemu zostały więc wpuszczone do portu a potem na wyspę. Świadkowie, którzy obserwowali wymarsz wojsk lub też innej formacji w stronę Grzybniowa szacowali ich liczebność na około trzy tysiące. Wkrótce też do rzeczonego miasta dotarły i ogłosiły na wyspie stan wyjątkowy - każde miasto ma zostać otoczone prowizoryczną barierą, a loty i transport morski ma być przerwany. Wyjątkiem jest Grzybniów, które zostaje w całości ewakuowane, a ludność wysłana do Nowego Kirianopola. Wokół opustoszałego miasta w centrum wyspy powstaje aktualnie mur, a siły policyjne ścigają tych, którzy samodzielnie zamieszkują wybrzeże poza miastami.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

I Premier II Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share