• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

I Posiedzenie Parlamentu Unijnego


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Według Art. 5. Statutu Unii Nordackiej:

Quote
  1. Obradom Parlamentu Unijnego przewodzi Marszałek, który wybierany jest każdorazowo co każdą kadencję Parlamentu w drodze wyborów prowadzonych przez Marszałka Seniora.

Problemem jest to, że ta kadencja parlamentu jest pierwszą, więc nie istnieje osoba, która formalnie mogłaby poprowadzić wybory na Marszałka Parlamentu. Dlatego proponuję, abyśmy oddolnie rozpoczęli pierwsze posiedzenie pierwszej kadencji i nie czekali na gotowe. Czy reszta Szanownych Posłów podziela moje zdanie? Kiedyś trzeba w końcu rozpocząć tę pierwszą debatę...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak chłopacy, uda wam się do końca roku wybrać Marszałka? 😂

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Waksman napisał:

To jak chłopacy, uda wam się do końca roku wybrać Marszałka? 😂

Ja przynajmniej za taki zbieg wydarzeń trzymam kciuki, choć wszystko wyjdzie w praniu. 🙂

(A tak na marginesie, to przydałby się chyba szybki dostęp do traktatu powołującego UN).

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgłoszenia zakończone. Zgłosił się jedynie Harlin, czyli automatycznie mamy Marszałka. @Kamiljan de Harlin kiedy zaczynamy?

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko lepiej zrobić głosowanie, aby było zgodnie z prawem. Statut UN nic nie mówi o tym, że jeśli mamy jednego kandydata, to automatycznie wygrywa.

Karta do głosowania:
Kamiljan de Harlin - [  ]
Głos pusty - [  ]

Proszę wstawić X w nawiasie obok kandydata albo napisać na kogo się głosuje. Głosowanie proponuję prowadzić bez sztywnego limitu czasowego, aż do momentu uzyskania kryterium frekwencji (tutaj: 50%). Ale myslę, że maksimum to 7 dni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kamiljan de Harlin napisał:

Karta do głosowania:
Kamiljan de Harlin - [X]
Głos pusty - [  ]

 

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

Karta do głosowania:
Kamiljan de Harlin - [  ]
Głos pusty - [ X ]

Zamykam głosowanie, jako że dodatkowe głosy nie wpłyną na jego wynik.

Głosowało 6 z 7 posłów (86%), co stanowi więcej niż wymagane 50%.
Oddano 5 z 6 głosów na jedynego kandydata (83%), co stanowi więcej niż wymagane 50%.
Oddano 1 głos pusty (17%).

Kandydat został formalnie obrany Marszałkiem. Dziękuję za udział w głosowaniu.

Teraz pytanie organizacyjne. Czy wolicie Państwo, aby debaty:

  1. odbywały się w kilku wątkach, gdzie na każdy temat dyskusji przypada oddzielny wątek,
  2. w jednym wątku posiedzenia (tutaj), gdzie znajdzie się wszystko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, w jednym wątku najlepiej, nie ma co się rozwlekać i broń Boże robić osobnego poddziału dla każdego posiedzenia

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie proponuję już przejść do aktywnego działania. Statut UN przewiduje istnienie Unijnego Trybunału Arbitrażowego, w skład którego wchodzi po jednym sędzi z każdego kraju członkowskiego. Myślę, że możemy rozpocząć zbieranie zgłoszeń od poszczególnych państw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak z pozycji obserwatora zaproponuję podjęcie przez Parlament jakiejś uchwały albo dyrektywy dla państw Unii w celu uwspólnienia muratyckich systemów: Urzędu Wniosków oraz Ewidencji Instytucji. Obydwie pozycje są dostępne dla wszystkich, ale należą na tą chwilę do IV Republiki, i tak wpisanie do EI firmy z Kirianii bez siedziby w Zwierzogrodzie nie może mieć miejsca.

Co do Urzędu Wniosków trzeba będzie od podstaw sporządzić akt do przyjęcia przez każde państwo członkowskie, zaś odnośnie Ewidencji można wykorzystać muratycką ustawę.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim stworzymy dodatkowe prawa, to potrzebni byliby ludzie, którzy staliby na ich straży. Dlatego proponuję już teraz otworzyć wąteczek do składania kandydatur. Nie załatwimy tego od razu - zgłoszenia pewnie będą się pojawiały przez wiele miesięcy w ratach. Dlatego możemy równocześnie zająć się uwspólnieniem Urzędu Wniosków oraz Ewidencji Instytucji.

Co do sędziów: według Statutu UN mamy 2 etapy ich zgłoszeń. Najpierw kraj członkowski według swoich własnych przepisów wyłania kandydatów spośród swoich obywateli. Następnie Parlament Unijny wyłania spośród nich jednego, który pozyska urząd sędziego. Możemy oczywiście zrobić jakiś szablon do etapu krajowego, ale pełną kontrolę nad tym etapem mają państwa członkowskie. Z tym że nie ma co liczyć na to, że wszyscy się zorganizują sami - trzeba to popchnąć do przodu, dać impuls do działania.

Dlatego proponuję taki tutorial rozesłać do państw członkowskich:

Przykładowy proces rejestracji zgłoszeń na kandydatów na Sędziego UTA:

  1. Parlament lub Rząd Twojego kraju otwiera wątek, w którym chętne osoby będą wyrażały wolę objęcia urzędu sędziego, np. "Prosimy o zgłaszanie się w tym wątku osób chętnych do sędziowania w Unii Nordackiej". Czas zgłoszeń określa się na np. 7 dni.
  2. Jeśli po ustalonym terminie nie zgłosi się żadna osoba, to okres zgłoszeń przedłuża się aż do momentu znalezienia się jakiegokolwiek chętnego.
  3. Jeśli znajdą się chętne osoby, Parlament lub Rząd wydaje akt prawny, w którym nominuje osoby spełniające kryteria na kandydatów na sędziego, np: "Uchwała Sejmu z dnia 20 grudnia 2022 roku. Niniejszym nominuje się obywatela Janusza Sralina na kandydata na Sędziego Unijnego Trybunału Arbitrażowego".
    Opcjonalnie, władze twojego kraju mogą wstępnie odrzucić niektóre kandydatury, jeśli nie spełnią ustalonych przez Twój kraj warunków. Np. rząd może odrzucić zgłoszenie osoby, która łatwo wchodzi w konflikty z innymi obywatelami.
  4. Parlament Unijny rozpatruje zgłoszenia z Twojego kraju poprzez głosowanie na najbliższym posiedzeniu. Może rozpatrzyć pozytywnie maksymalnie jedno zgłoszenie na kraj.
Edytowane przez Kamiljan de Harlin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czesnoradzie przynajmniej ogłoszenie zostało wystawione, ale spodziewam się raczej, że przynajmniej w Czesnoradzie nikt się raczej nie zgłosi. Więc z powołaniem UTA może być problem, chyba że znajdzie się kandydat z innych państw członkowskich.

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Jak nie jestem zbyt kontrowersyjny, to mogę sędziować z zastrzeżeniem, że:

- nie jestem prawnikiem,

- mam mocno ograniczony czas - czasem jestem w miarę aktywny, a czasem mogę tydzień nie mieć czasu na nic.

Więc decydujcie sami, mi obojętnie.

Edytowane przez Andrzej Płatonowicz Ordyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat jest niezwykle ciekawy i każdy się kwapi do dyskusji, dlatego proponuję po prostu puścić do państw członkowskich ten instruktaż rejestracji kandydatów i przejść do następnej debaty. Jeśli Jego Ekscelencja @Andrzej Płatonowicz Ordyński zgłosi się jako muratycki kandydat na sędziego UTA, to deklaruję swoje wsparcie dla tej kandydatury.

Co do uwspólnienia muratykich systemów: czy każda strona traktatu jest ZA tym rozwiązaniem? Alternatywnie możemy zostawić muratycką infrastrukturę Muratyce i stworzyć oddzielną unijną, na wypadek gdyby, nie daj Wanda, Unia kiedyś się posypała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się nie daj Wanda Unia posypała to ja i tak zostaję na forum, chyba że mnie na taczkach wyniosą 😛

 

Co do uwspólnienia - nie zmieniam zdania, dalej jestem za całkowitą integracją EI, UW, Kalendarza i innych takich. Ale to  strona muratycka ma tu najwięcej do powiedzenia.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij