• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Kiriańska Mitologia [przedruk]


Rekomendowane odpowiedzi

Wstawiam przedruk dyskusji ze starego forum nt. kiriańskiej mitologii

 

Bolesław Kirianóo von Hohenburg:

Cytat

Szanowni,
ostatnio coraz częściej łapałem się na pomyśle stworzenia naszej własnej, kiriańskiej mitologii. Chociaż Kiriania jest państwem chrześcijańskim od ponad 1100 lat, to wcześniej przeciesz istnieliśmy, mieliśmy swoją kulturę. I teraz pytanie: jaka miałaby być ta mitologia, jacy mieliby być ci bogowie? Moim zdaniem nie powinniśmy iść w takie oczywistości, jakich pełno w v-świecie, jak upodabnianie się do mitologii słowiańskiej czy nordyckiej. Moją koncepcją jest upodobnienie naszej mitologii do tej z Sillmarilionu. Kto czytał ten wie, jaki to majstersztyk. Ale nie, nie będę jak ci zagorzali fani Tolkiena z kijem w dupie, nie powiem "Przeczytaj Sillmarilion to się dowiesz", a zacytuję fragment o Valarach, Majarach i ich przeciwnikach.

O Valarach i Majarach - według świadectw Eldarów

Eru, Jedyny, który w języku elfów nosi imię Iluvatara, na początku wywiódł
ze swoich myśli Ainurów, oni zaśgrali i śpiewali Wielką Muzykę przed jego obliczem.
Z tej Muzyki począł się Świat, Iluvatar bowiem nadał pieśni Ainurów
postać widzialną i ujrzeli ją jak światłość w ciemnościach. Wielu z nich zakochało
się wówczas w piękności świata i w jego historii, gdy zobaczyli, jak się rodzi
i rozwija w objawionej im wizji. Dlatego Iluvatar obdarzył ich wizję rzeczywistym
Bytem, osadził ją pośród Pustki i zesłał Tajemny Ogień, aby się wiecznie
palił w sercu Świata, który nazwany został Eä.
Potem ci z Ainurów, którzy tego pragneli, powstali i weszli w Świat, a stało
się to u początku Czasu. Wzieli na siebie obowiązek ukształtowania Świata, aby
własnym trudem uczynić go takim, jaki objawił im się w wizji. Długo pracowali
w obrębie Ei, w przestrzeniach, których rozległości myśl elfów ani ludzi nie jest
zdolna objąć, aż w oznaczonym czasie powstała Arda, Królestwo Ziemi. Wtedy
Ainurowie przyoblekli ziemskie szaty, zstąpili na Ziemię i tam zamieszkali.
 

Później następuje opis konkretnych bóstw (Valarów), niższych mocą dobrych duchów (Majarów) służących Valarom, i ich głownych wrogów. Melkora, niegdyś najpotężniejszego z Valarów, obecnie sprzeciwiającego się Eru uzurpatorowi Ardy oraz liczni upadli Majarowie, którzy mu służą. I tak Manwë, uczyniony Królem Ardy z woli Iluvatara po odejściu Melkora włada obłokami i powietrzem,a ponadto ptakami, jego żona Varda za gwiazdy i wszelkie ciała niebieskie, Ulmo włada wodą, Aule wszystkimi substancjami z których składa się wewnątrz ziemia - jest także patronem górników, małżonka Aulego, Yawanna włada wszystkim co wyrasta z ziemii, Namo jest sędzią Valarów, a jego żona Vaira, Tkaczka ... tka. Brat Namo, Irmo wraz z żoną Este są patronami snu i odpoczynku, Niena jest panią smutku, a Tulkas panem siły. Ma też żonę Nessę, panią  saren, jelenii itp. zaś Oromë patronem polowań.

Dlatego proponuję, żeby zrobić mitologię właśnie w takim stylu, przy czym bez zgapienia z opisanych przeze mnie bogów. Potem można będzie się mity i tak dalej. Może ktoś ma inny pomysł na "styl" mitologii?

Albert de Espada:

Cytat

Ja tam od mitologii wykreowanej w świecie Tolkiena (której broń boże nie ubliżam gdyż jest ona równie wspaniała co rozbudowana) uważam mitologię H.P. Lovecraft i cały motyw przedwiecznych pradawnych bóstw.
Koncept ten raczej kiepsko pasuje do naszych realiów dlatego w miarę możliwości dystansuję się w Mikronacjach zarówno od kwestii religijnych jak i mitologii, chociaż jeżeli już muszę wybierać to cenię sobie mitologię nordycką głównie dla tego że wiele osób ma o niej przynajmniej podstawowe pojęcie co już pomaga w dyskusjach i dalszym rozwoju.

No ale do rzeczy, jeżeli mitologia Kiriani będzie chciała nawiązywać do dzieł Tolkiena to dostrzegam jeden problem, istnienie Valarów i Majarów nie były jedynie mityczne lub inaczej mówiąc ciężkie do udowodnienia/łatwe do podważenia jak ma to z większością realnych religii lub mitologii egipskich, greckich czy nordyckich.
W świecie wykreowanym przez Tolkiena bóstwa tam występujące miały nierzadko bezpośredni wpływ na całą Ardę oraz istoty je zamieszkujące a ich istnienie było "powszechnie" znane i nikt go raczej nie podważał.
Niestety w naszych realiach ciężko będzie to wynieść ponad strefę mitologii, czyli de facto trzeba stworzyć panteon bóstw z tym jednym najważniejszym na czele ale co najważniejsze trzeba będzie pozbyć się elementów gdzie Valarzy i Majarowie mieli bezpośredni wpływ na świat ludzi, elfów i krasnoludy.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg:

Cytat

No i tu ma Szanowny całkowitą rację. Tak jak pisałem w pierwszym poście chciałem bazować na tym stylu mitologii, ale ciężko będzie "umitologiować" Valarów i Majarów, wtedy to nie Tolkien już...

>Koncept ten raczej kiepsko pasuje do naszych realiów dlatego w miarę możliwości dystansuję się w Mikronacjach zarówno od kwestii religijnych jak i mitologii, chociaż jeżeli już muszę wybierać to cenię sobie mitologię nordycką głównie dla tego że wiele osób ma o niej przynajmniej podstawowe pojęcie co już pomaga w dyskusjach i dalszym rozwoju.

Taaa, właśnie dlatego chciałem unikać nordyckiej, ze względu na oczywistość. Już wiele mikronacji i w ogóle wszystkiego do tego nawiązywało. Oczywiście podstawowa znajomość pomaga w poznaniu, prawda, ale wtedy czym się te mocno bazowane mitologie różnią
Chyba będzie trzeba znaleść jakiś jeszcze inny motyw, bo to że uda się wymyślić jakiś prawdziwe oryginalny graniczy z cudem w dzisiejszym świcie. Taki przepływ informacji wywiera wpływ na wyobraźnię

Albert de Espada:

Cytat

To znaczy na mitologii Tolkiena można jak najbardziej się oprzeć ale żeby miało to ręce i nogi trzeba będzie sporo rzeczy pozmieniać co oznacza konieczność poświęcenia temu większej uwagi i dodatkowego czasu.

 

No i generalnie tu dyskusja się ucina, także można ją ożywić

  • Lubię to 1

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij