• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

VII Posiedzenie Sejmu Muratyckiego


Waksman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadając błogosławieństwo @Albert Fryderyk de Espada otwieram niniejszy wątek, który w niedalekiej przyszłości będzie miejscem debat nad budżetem, i innymi takimi. Oficjalnie Laską Marszałkowską stuknę trzy razy jak tylko, wraz z @Joachim Cargalho i @Femme Mystere, dojedziemy do budynku Sejmu Muratyckiego.

  • Lubię to 2

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję że pan @Waksman już zainicjował to niecodzienne posiedzenie. 

No a do poruszenia mamy za to bardzo istotną kwestię, a co może innego chodzić jak nie o pieniądze.

Trzeba się poważnie zastanowić nad tym jak ma wyglądać nasz nadchodzący budżet, jak podzielić nasze fundusze itd itd.

 

 

Nasz aktualny budżet wynosi 24 943,59 Ɉ, nie jest to jakoś przesadnie dużo, no dobrze jest jako tako ale musi nam to wystarczyć.

Pierwszą kwestią chyba najczęściej poruszaną były budżety dla poszczególnych jednostek administracyjnych IV Republiki Muratyki. Osobiście pozwolę sobie zaproponować w miarę zrównoważone scentralizowanie zarządzania naszymi finansami, czyli każdy Ulen aktywny ulen otrzyma budżet z którego będzie mógł wspierać podległe mu freuty. Dlaczego nie chcę przekazywać finansów bezpośrednio do freutów ? Nie uważam że potrzebne będzie mam aż takie zdecentralizowanie a uważam że władze uleńskie będą skutecznie dysponować funduszami na rzecz freutów gdy tylko będą tego potrzebować. Plus nie oszukujmy się ale niektóre freuty będą mniej aktywne niż inne co za tym idzie trzeba będzie przed rozdaniem funduszy ustalać komu ile się należy a w przypadku gdy o rozdaniu funduszy decyduje ulen będzie on na bieżąco decydował czy danemu freutowi potrzebne jest wsparcie finansowe czy też nie.

Drugą sprawą która wygląda już dla mnie znacznie mniej kolorowo są przychody i wydatki z rządowego skarbca. Mianowice chcemy dość swobodnie rozdysponowywać nasze fundusze jednocześnie nie biorąc pod uwagę centrala nie odnotowuje praktycznie żadnych zysków. Jedynymi źródłami przychodu są na tą chwilę Krajowe Zakłady Zbrojeniowe i Kolej Państwowa. Trzeba będzie się poważnie zastanowić czy mamy jakieś inne ścieżki przy których pomocy możemy finansować budżet państwa.

Tak sobie ostatnio z panem @Waksman rozmawiałem na temat własności prywatnej a konkretnie miejsca zamieszkania, raczej w kontekście tego że państwo mogło by za zasługi nadawać własności ziemskie pod użytek własny. Można by zrealizować jakiś projekt mieszkaniowy który mógłby być podobny do tego z Edelweiss, czyli każdy mógłby nabyć mieszkanie bezpłatnie gdyby po prostu potrzebował od czasu do czasu dachu nad głową podczas pobytu w IV Republice, gdyby ktoś jednak chciał zakupić działkę pod budowę musiałby już uiścić za to opłatę. Na razie to jedyny jako taki sensowny pomysł na jaki wpadłem ale trzeba by go jeszcze dopracować no i szukać dalej innych alternatyw.

Edytowane przez Albert Fryderyk de Espada

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lieselotte usiadła w fotelu poselskim i z zaciekawieniem oglądała wyposażenie. To zaskakujące, ale w całej swojej mikronacyjnej karierze zawodowej nigdy nie była posłanką! Ministrem, owszem, doradcą, owszem, nawet regentką. Ale nigdy posłanką. A w Edelweiss też nie mogła raczej liczyć na zabawy polityczne.

***

Tutaj przejdźmy już na pozafabularną rozmową.

Może przekażę więc najpierw własne plany na mój Freut oraz freuty moich córek, a później zastanowimy się, czy można na tym rozegrać jakąś gospodarkę z kosztami i zarobkami?

Ponieważ Rammsteinfreut ma strategiczne położenie geograficzne, ponieważ graniczy przez cieśninę z agresywną Bialenią, moim zdaniem miejsce to powinno stać się Muratyckim fortem. Pierwotny plan zakładał, aby w freucie powstała stocznia do celów militarnych. Jednak ponieważ w Muratyce istnieje już i prosperuje stocznia, chciałabym zamówić dobrze przemyślaną flotę morską, dzięki której będziemy mogli fabularniekontrolować cieśninę. Ponadto miasta przybrzeżne chciałabym umocnić strategicznie, stosując umocnienia i montując broń, która znacznie utrudniłaby wrogowi atak morski na freut. Zatem dawniejsze Parapetowice, dzisiejszy Rammsteinstadt, Nowy Wolnograd i Dekster będą musiały zmienić się w forty, które umożliwią również stacjonowanie i naprawy dla niszczycieli. W Manowcach chciałabym stworzyć swoją siedzibę z pałacem. Myślę, że będzie to świetnie strzeżonym miejscem. Natomiast Bazarożgamice zamienią się w bazę wojskową z ogromnym terenem strzeżonym, przeznaczonym na poligon i testy broni.

W celach poglądowych zamieszczam poniżej mapę:

https://cdn.discordapp.com/attachments/1028639513104363581/1039115894779035688/Wszystkie_Miasta_v2.png

Alawancja – Ponieważ te tereny są położone w centralnej części Muratyki, chcieliśmy stworzyć z niej teren użytkowany rolniczo. Rozwój rolnictwa na tym terenie będzie kluczowy. Jest to póki co bardzo ogólna myśl, ale daje naprawdę duży potencjał gospodarczy!

Nowogród – Tutaj planowaliśmy stworzyć turystykę. Linia brzegowa daje fajne możliwości stworzenia kurortów, w środku freutu mogłyby pojawić się tereny górzyste z winnicami. Turystyka również stanowi istotny w realu filar każdej gospodarki. Więc warto to dobrze przemyśleć.

Tyle jeśli chodzi o ogólny zarys dla tych freutów. @Joachim Cargalho chyba sam opisze plan dla własnego freutu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo,

położenie Rammsteinfreutu rzeczywiście daje tutaj pole do narracyjnego stymulowania aktywności w całej Muratyce. @Femme Mysterejuż rzuca propozycje współpracy z instytucjami zajmującymi się produkcją zbrojeniową, więc też przy podziale środków warto mieć na uwadze ewentualne środki, które faktycznie mają szanse się przemieszczać. Nawet z narracyjnego punktu widzenia, Freut nastawiony na kreowanie się jako militarny bastion Muratyki, powinien rzeczywiście otrzymywać spore dotacje, które mógłby wykorzystywać na umocnienia swojej pozycji.

Alawancja i Nowogród zostały również przedstawione. Oczywiście, ich rozwój będzie rozłożony w czasie, jednak tak jak Pani Augentrost zapowiedziała, na te obszary również są już zarezerwowane jakieś plany.

No i Freut Umel, na jednej z wysp chciałem umieścić więzienie, do którego zapraszam oczywiście i zachęcam do przysyłania tam jakiś złoczyńców. Natomiast prowadzę wątek narracyjny w sposób taki, by jeszcze nie zdradzać rzeczywistych zamiarów co do drugiej z wysp, które w są dosyć strategicznym miejscem dla całego planu. W zamierzeniu, Umel ma być miejscem, który swoją kulturą będzie oddziaływać na pozostałe Freuty, a stworzone tam struktury być może będą przenikać do świadomości mieszkańców Muratyki. Ma się to bronić narracyjnie, choć będzie przedstawiane raczej w szarych barwach.

 

I teraz odnośnie budżetu państwa:
 

Cytat

Pierwszą kwestią chyba najczęściej poruszaną były budżety dla poszczególnych jednostek administracyjnych IV Republiki Muratyki. Osobiście pozwolę sobie zaproponować w miarę zrównoważone scentralizowanie zarządzania naszymi finansami, czyli każdy Ulen aktywny ulen otrzyma budżet z którego będzie mógł wspierać podległe mu freuty. Dlaczego nie chcę przekazywać finansów bezpośrednio do freutów ? Nie uważam że potrzebne będzie mam aż takie zdecentralizowanie a uważam że władze uleńskie będą skutecznie dysponować funduszami na rzecz freutów gdy tylko będą tego potrzebować.

Zdecydowanie środki z kasy państwowej powinny trafiać do Ulenów, natomiast właśnie chyba po to są sejmiki uleńskie, by sobie wewnętrznie dalsze sprawy roztrząsać. Dlatego też, czym niżej w podziale administracyjnym, tym bardziej zróżnicowane może być zarządzanie finansami. Prezydent przekazując je do Ulenów, daje im energię do działania, a one same decydują co z tą energią robią.

 

Cytat

Drugą sprawą która wygląda już dla mnie znacznie mniej kolorowo są przychody i wydatki z rządowego skarbca. Mianowice chcemy dość swobodnie rozdysponowywać nasze fundusze jednocześnie nie biorąc pod uwagę centrala nie odnotowuje praktycznie żadnych zysków. Jedynymi źródłami przychodu są na tą chwilę Krajowe Zakłady Zbrojeniowe i Kolej Państwowa. Trzeba będzie się poważnie zastanowić czy mamy jakieś inne ścieżki przy których pomocy możemy finansować budżet państwa.

Budżet w MBP zasila się poprzez aktywność na forum. Jeśli więc dotacje będą trafnie przekazywane i będą stymulowały aktywność we Freutach, kasa będzie się kapitalizować w skarbie państwa. A więc wydawanie tych środków jest inwestycją. Krajowe Zakłady Zbrojeniowe i Kolej Państwowa mogą zdobywać środki w sposób narracyjny, jednak na razie największą szansę na to ma Stocznia, co było zapowiedziane już w wypowiedzi Lieselotte. Należy więc się zastanowić, czy poprzez narrację chcemy defraudować środki na konto Prezydenta, czy też jednak zaproponować jakiś podział pomiędzy prywatną własnością (oczywiście praca wymaga wynagrodzenia) a interesem skarbu państwa.

Cytat

Tak sobie ostatnio z panem @Waksman rozmawiałem na temat własności prywatnej a konkretnie miejsca zamieszkania, raczej w kontekście tego że państwo mogło by za zasługi nadawać własności ziemskie pod użytek własny. Można by zrealizować jakiś projekt mieszkaniowy który mógłby być podobny do tego z Edelweiss, czyli każdy mógłby nabyć mieszkanie bezpłatnie gdyby po prostu potrzebował od czasu do czasu dachu nad głową podczas pobytu w IV Republice, gdyby ktoś jednak chciał zakupić działkę pod budowę musiałby już uiścić za to opłatę.

Ta sprawa też jest mocno umowna. Zamknąłbym to kolokwialnie w stwierdzeniu, że wyjdzie w praniu. Zobaczymy jak będą się rozwijać Freudy.

 

Chciałby, żeby te obrady dały nam jakieś konkretne rezultaty, dlatego zachęcam, by skierować tę dyskusję w odpowiednim kierunku, który pozwoli nam rzeczywiście zastanawiać się nad budżetem.

Edytowane przez Joachim Cargalho
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zgadzam się co do faktu iż w pierwszej kolejności chciałbym zająć się budżetem a gdy to już będzie gotowe możemy porozmawiać na temat rozwoju poszczególnych regionów.

 

Cytat

Zdecydowanie środki z kasy państwowej powinny trafiać do Ulenów, natomiast właśnie chyba po to są sejmiki uleńskie, by sobie wewnętrznie dalsze sprawy roztrząsać. Dlatego też, czym niżej w podziale administracyjnym, tym bardziej zróżnicowane może być zarządzanie finansami. Prezydent przekazując je do Ulenów, daje im energię do działania, a one same decydują co z tą energią robią.

Chciałbym to rozwiązać w sposób następujący, żeby nie przeciągać łańcuszka komunikacyjnego uważam że wszystkie przekazane przez centralę środki powinny przechowywać samorządy uleńskie i dopiero na wnioski władz poszczególnych freoutów będą przekazywały konkretne sumy o jakie zawnioskowano.

Może się okazać bowiem że jeden freut narzuci sobie bardzo duże tępo rozwoju a co za tym idzie będzie on pochłaniał kolejne finanse a te które zostały mu w pierwszej chwili przydzielone mogą okazać się zbyt małe. Wtedy konieczne byłoby albo ściąganie kapitału z innych jednostek samorządowych lub z centrali. Gdy natomiast to Ulen przechowuje całe środki mu przydzielone może on je na bieżąco rozdysponowywać. Wolę po prostu zrezygnować z kont freutów na rzecz jednego pod kontrolą władz Uleńskich.

Cytat

Budżet w MBP zasila się poprzez aktywność na forum. Jeśli więc dotacje będą trafnie przekazywane i będą stymulowały aktywność we Freutach, kasa będzie się kapitalizować w skarbie państwa. A więc wydawanie tych środków jest inwestycją. Krajowe Zakłady Zbrojeniowe i Kolej Państwowa mogą zdobywać środki w sposób narracyjny, jednak na razie największą szansę na to ma Stocznia, co było zapowiedziane już w wypowiedzi Lieselotte. Należy więc się zastanowić, czy poprzez narrację chcemy defraudować środki na konto Prezydenta, czy też jednak zaproponować jakiś podział pomiędzy prywatną własnością (oczywiście praca wymaga wynagrodzenia) a interesem skarbu państwa.

W zasadzie ta kwestia została już rozwiązana za prezydentury @Grzegorz Szarak, otóż wówczas moje kompanie wchodzące w skład Atlas Monerskap zawarły umowę z Krajowymi Zakładami Zbrojeniowymi która gwarantuje KZZ prawa patentowe i licencje na produkcję mojego sprzętu. Umowa na dzień dzisiejszy to lekki misz masz patrząc na fakt że w momencie jej sporządzania rzeczywisty bank nawet nie istniał ale to można poprawić. No ale przechodząc do meritum Stocznia Jerngad już produkuje okręty na rządowe zamówienie a całe wynagrodzenie już zasiliło kasę państwa. Kwota co prawda jest dość mocno symboliczna gdyż tak jak wcześniej bank w momencie jej pisania jeszcze nie funkcjonował a zaległe środki mają dopiero zostać narracyjnie odebrane przy finalizacji zamówienia.

Więc de facto moje kompanie już realizują zamówienia na rzecz władz państwowych i teoretycznie powinienem coś z tego tytułu dostawać ale to już się dopracuje w tak zwanym międzyczasie.

 

 

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawą systemu dotowania samorządów powinno być przekazywanie pieniędzy na konta Ulenów, które następnie, rozporządzeniem albo uchwałą Sejmiku Uleńskiego, trafią do gmin i freutów. Nie może być tak, że Prezydent steruje wypłatami kasy dla freutów czy gmin pomijając Ulen - niech regiony zarządzają swoimi pieniędzmi, nie centrala.

W dniu 9.11.2022 o 21:41, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Drugą sprawą która wygląda już dla mnie znacznie mniej kolorowo są przychody i wydatki z rządowego skarbca. Mianowice chcemy dość swobodnie rozdysponowywać nasze fundusze jednocześnie nie biorąc pod uwagę centrala nie odnotowuje praktycznie żadnych zysków. Jedynymi źródłami przychodu są na tą chwilę Krajowe Zakłady Zbrojeniowe i Kolej Państwowa. Trzeba będzie się poważnie zastanowić czy mamy jakieś inne ścieżki przy których pomocy możemy finansować budżet państwa.

Jakimś pomysłem są podatki. Pytanie tylko co moglibyśmy opodatkować tak, żeby miało to sens i nie utrudniałoby nam jako obywatelom i mieszkańcom życia. Jeśli mam być z wami szczery nic nie przychodzi mi do głowy... Drugą opcją jest rozwój firm państwowych tak, żeby te mogły świadczyć większą ilość usług dla wszystkich włącznie z zagranicą. Mówię tu o sprawach poza zbrojeniami i koleją. Co by to jednak mogło być?

W dniu 9.11.2022 o 21:41, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Tak sobie ostatnio z panem @Waksman rozmawiałem na temat własności prywatnej a konkretnie miejsca zamieszkania, raczej w kontekście tego że państwo mogło by za zasługi nadawać własności ziemskie pod użytek własny. Można by zrealizować jakiś projekt mieszkaniowy który mógłby być podobny do tego z Edelweiss, czyli każdy mógłby nabyć mieszkanie bezpłatnie gdyby po prostu potrzebował od czasu do czasu dachu nad głową podczas pobytu w IV Republice, gdyby ktoś jednak chciał zakupić działkę pod budowę musiałby już uiścić za to opłatę. Na razie to jedyny jako taki sensowny pomysł na jaki wpadłem ale trzeba by go jeszcze dopracować no i szukać dalej innych alternatyw.

Ja bym proponował, zamiast rozdawania darmowych mieszkań, wynajem mieszkań/pokojów dla chętnych. Miesięczna wpłata na konto skarbu państwa i cyk - mieszkanie jest czyjeś. To, że ktoś może sobie w przyszłości zakupić na własność mieszkanie powinno być motorem napędowym do aktywności danej osoby, bo dzięki tej aktywności i my, i ta osoba zarabia kasę. Im bardziej umocnimy swoją walutę w Mikroświecie tym więcej przybyszów będzie zaglądało do naszego kraju, żeby wytrzepać trochę hajsu, chociażby z pięciu postów dziennie.

3 godziny temu, Femme Mystere napisał:

Ponieważ Rammsteinfreut ma strategiczne położenie geograficzne, ponieważ graniczy przez cieśninę z agresywną Bialenią, moim zdaniem miejsce to powinno stać się Muratyckim fortem. Pierwotny plan zakładał, aby w freucie powstała stocznia do celów militarnych. Jednak ponieważ w Muratyce istnieje już i prosperuje stocznia, chciałabym zamówić dobrze przemyślaną flotę morską, dzięki której będziemy mogli fabularniekontrolować cieśninę. Ponadto miasta przybrzeżne chciałabym umocnić strategicznie, stosując umocnienia i montując broń, która znacznie utrudniłaby wrogowi atak morski na freut. Zatem dawniejsze Parapetowice, dzisiejszy Rammsteinstadt, Nowy Wolnograd i Dekster będą musiały zmienić się w forty, które umożliwią również stacjonowanie i naprawy dla niszczycieli. W Manowcach chciałabym stworzyć swoją siedzibę z pałacem. Myślę, że będzie to świetnie strzeżonym miejscem. Natomiast Bazarożgamice zamienią się w bazę wojskową z ogromnym terenem strzeżonym, przeznaczonym na poligon i testy broni.

Tu się zdecydowanie zgadzam. Rammsteinfreut ma położenie strategiczne, i to tam powinniśmy przerzucić większość inwestycji wojskowych. Bialenia ostatnio pokazała na co ją stać, dlatego z tego właśnie powodu powinniśmy zacząć od tamtej części IV Republiki. Baza Wojskowa w Manowcach to dobry punkt wyjściowy - takie bazy można wybudować w innych częściach tego freutu, włącznie z wygospodarowaniem terenu zaznaczonego na mapie, który, na to by wychodziło, stałby się największą bazą wojskową w kontynentalnej Muratyce. Podpisuję się rękami i nogami pod tym postulatem, bo kwestię finansów to my sobie ogarniemy już na Sejmiku Uleńskim.

3 godziny temu, Femme Mystere napisał:

Alawancja – Ponieważ te tereny są położone w centralnej części Muratyki, chcieliśmy stworzyć z niej teren użytkowany rolniczo. Rozwój rolnictwa na tym terenie będzie kluczowy. Jest to póki co bardzo ogólna myśl, ale daje naprawdę duży potencjał gospodarczy!

Faktycznie tereny te są potencjalnie dobrym rejonem na inwestycje rolnicze. Moje pytanie jest jednak jedno - bierzemy się za produkowanie maszyn rolniczych w kraju czy będzie sprowadzać, np. z Czesnoradu? Sprawa ta jest kluczowa jeśli chodzi o rozłożenie wydatków na ten sektor. Wydaje mi się, że początkowo zdecydowanie bardziej opłacalne będzie sprowadzanie maszyn zza granicy, bo jedyne za co tak naprawdę płacimy to produkcja i transport. W przypadku wariantu produkcji krajowej będziemy musieli nie dość, że zainwestować w budowę odpowiednich zakładów, to jeszcze sprowadzenie części, opłacenie ludzi... W cholerę roboty. Ewentualne zboża oprócz dystrybucji krajowej można eksportować do Winkulii, Westlandu, Kirianii czy Hawilandu. Niektóre z tych krajów mają bardzo niekorzystne warunki do uprawy zbóż - możemy to wykorzystać.

3 godziny temu, Femme Mystere napisał:

Nowogród – Tutaj planowaliśmy stworzyć turystykę. Linia brzegowa daje fajne możliwości stworzenia kurortów, w środku freutu mogłyby pojawić się tereny górzyste z winnicami. Turystyka również stanowi istotny w realu filar każdej gospodarki. Więc warto to dobrze przemyśleć.

Turystyka to bardzo dobry pomysł. Może to przyciągnąć rzeszę ludzi z całej Nordaty, wszakże Morze Wurstlandzkie ma dość ciepłe wody. Co do winnic... Górki będziemy musieli usypać sami, bo okolice Nowogrodu to raczej tereny płaskie.

2 godziny temu, Joachim Cargalho napisał:

No i Freut Umel, na jednej z wysp chciałem umieścić więzienie, do którego zapraszam oczywiście i zachęcam do przysyłania tam jakiś złoczyńców. Natomiast prowadzę wątek narracyjny w sposób taki, by jeszcze nie zdradzać rzeczywistych zamiarów co do drugiej z wysp, które w są dosyć strategicznym miejscem dla całego planu. W zamierzeniu, Umel ma być miejscem, który swoją kulturą będzie oddziaływać na pozostałe Freuty, a stworzone tam struktury być może będą przenikać do świadomości mieszkańców Muratyki. Ma się to bronić narracyjnie, choć będzie przedstawiane raczej w szarych barwach.

Utworzenie swoistego muratyckiego Alcatraz bardzo mi się podoba. W końcu powstałoby miejsce którego lękałby się każdy przestępca. Z perspektywy nie narracyjnej takie więzienie może posłużyć jako dział narracyjny dla osób skazanych wyrokiem na karę więzienia lub aresztowanych na określony czas. Byłby to ciekawy dodatek.

2 godziny temu, Joachim Cargalho napisał:

Należy więc się zastanowić, czy poprzez narrację chcemy defraudować środki na konto Prezydenta, czy też jednak zaproponować jakiś podział pomiędzy prywatną własnością (oczywiście praca wymaga wynagrodzenia) a interesem skarbu państwa.

To wszystko zależy z czyich usług korzystamy. Jeśli, nawet narracyjnie, korzystamy z usług firm należących do państwa wtedy kasa powinna trafiać na konto właśnie skarbu państwa. Jeśli korzystamy z usług firm osób prywatnych - wtedy wpłata idzie na wskazane przez nich konto. Taki mechanizm wydaje mi się być sprawiedliwy.

Jeśli chodzi o wielkość dotacji dla Ulenów - ich wielkość powinno się określić nie tylko na potrzebach regionów, ale również na podstawie ich aktywności. Jak widzimy Muratycki Ulen i jego freuty aktualnie są najbardziej aktywne z całego programu ECS. Freut Nirsk @Sheldon Anszlus Lovelace'a powoli się uruchamia więc tutaj też jakieś środki by się przydały, jednak oprócz tego regionu żadne inne freuty Koribijskiego Ulenu nie wykazały aktywności. Nie chcę tutaj nikogo faworyzować jednak uważam, że pieniądze powinniśmy pompować w miejsca gdzie ludzie mają pomysł na ich zainwestowanie, przy czym ci ludzie są aktywni. Tacy panowie @Tadeusz I Wielki i @Bolesław Kirianóo von Hohenburg nawet pomimo tego, że zaglądają na forum codziennie nie rozwijają niczego w swoich freutach - nie są to miejsca do których powinniśmy kierować państwowe pieniądze. Proszę nie brać tego jako jakiegoś swoistego ad personam, bo każdy ma swoje życie realne i inne obowiązki mikronacyjne, jednak chciałem zobrazować problem jaki może się narodzić, jeśli nie skierujemy gotówki tam, gdzie coś się dzieje i gdzie są pomysły.

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie jestem za sprowadzaniem maszyn rolniczych z zagranicy. Niech Czesnorad szykuje swoje siły przerobowe.

Myślę również, że możemy eksportować nasze płody rolne do Edelweiss. Górzysty teren również nie sprzyja produkcji rolniczej.

Co do turystyki w Nowogrodzie, to na pewno coś wymyślimy. Może muratyckie Las Vegas i/lub park wodny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam moją prośbę, wpierw budżet i nasze fundusze a dopiero następnie kwestie rozwoju poszczególnych regionów.

 

Cytat

Jeśli chodzi o wielkość dotacji dla Ulenów - ich wielkość powinno się określić nie tylko na potrzebach regionów, ale również na podstawie ich aktywności. Jak widzimy Muratycki Ulen i jego freuty aktualnie są najbardziej aktywne z całego programu ECS. Freut Nirsk @Sheldon Anszlus Lovelace powoli się uruchamia więc tutaj też jakieś środki by się przydały, jednak oprócz tego regionu żadne inne freuty Koribijskiego Ulenu nie wykazały aktywności. Nie chcę tutaj nikogo faworyzować jednak uważam, że pieniądze powinniśmy pompować w miejsca gdzie ludzie mają pomysł na ich zainwestowanie, przy czym ci ludzie są aktywni. Tacy panowie @Tadeusz I Wielki i @Bolesław Kirianóo von Hohenburg nawet pomimo tego, że zaglądają na forum codziennie nie rozwijają niczego w swoich freutach - nie są to miejsca do których powinniśmy kierować państwowe pieniądze. Proszę nie brać tego jako jakiegoś swoistego ad personam, bo każdy ma swoje życie realne i inne obowiązki mikronacyjne, jednak chciałem zobrazować problem jaki może się narodzić, jeśli nie skierujemy gotówki tam, gdzie coś się dzieje i gdzie są pomysły.

Proponuję wpierw ustalić sumę jaką chcemy przeznaczyć na rozwój ulenów, potem ustalimy konkretne proporcje. Gdyby każdy ulen byłby aktywny w porównywalnym stopniu to przyjęlibyśmy podział 1/3 dla każdego ulenu. Azymutię wykluczam praktycznie z marszu gdyż nikt nią się nie zajmuję, dalej mamy Muratykę która przewyższa aktywnością trzeci ulen czyli Koribię, proponuję zatem przekazać 2/3 dostępnych funduszy na Muratycki Ulen a pozostałe 1/3 na Koribijski. 

Oczywiście trzeba pamiętaj jeszcze że musimy pozostawić władzy centralnej budżet który nie będzie wynosił 10-15% naszych funduszy a bliżej 40-50%.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany Uleńskie w tych obradach pojawiają się dlatego, iż w innym temacie, w którym rozmawialiśmy już pośrednio o budżecie, zapotrzebowanie na poznanie tych planów pojawiło się.

Przechodząc do spraw budżetowych. Na razie zakładamy, ze to Freuty będą generować najwyższą aktywność, a więc te środki koniec końców należy przerzucić im. Natomiast jeśli obecny budżet jest Wam za mały, może warto porozmawiać z Helwetykiem i dodrukować odpowiednią kwotę startową. Państwo nie wypłaca na razie żadnych większych wynagrodzeń i jedyna ich użyteczność byłaby w przypadku ewentualnych nagród, dlatego rzeczywiście należy pozostawić jakąś część w kasie państwowej (Nagrody zaś sugeruję przyznawać nam uznaniowo 😄 ).

Dzieląc te środki należy zastanowić się czy będą one aktywniejsze we skarbie państwa, czy we freutach.
Oczywiście, proszę nie łączyć aktywności z rozdawnictwem!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podział 1/3 do 2/3 to sensowny podział, teraz jeszcze kwestia uzgodnienia jaka część naszego obecnego budżetu zostanie przeznaczona na samorządy. 

Mamy 25 tyś Jordów do podziału, od siebie mogę zaproponować podobny podział jak w przypadku ulenów, czyli 15 tyś na samorządy 10 tyś pozostaje w skarbie państwa.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, w takim przypadku dla Muratyckiego Ulenu przypada 10.000 Ɉ, a dla Koribijskiego 5.000 Ɉ? Dobrze ja to liczę? Jeśli tak, to chciałem tylko powiedzieć, że będzie ciężko na jakiekolwiek inwestycje z taką sumą. Ale to może tylko mi się tak wydaję...

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Waksman napisał:

Czyli co, w takim przypadku dla Muratyckiego Ulenu przypada 10.000 Ɉ, a dla Koribijskiego 5.000 Ɉ? Dobrze ja to liczę? Jeśli tak, to chciałem tylko powiedzieć, że będzie ciężko na jakiekolwiek inwestycje z taką sumą. Ale to może tylko mi się tak wydaję...

No jakoś łatwo i przyjemnie nie będzie ale w kasie państwa pozostanie tyle Jordów ile wynosi budżet Muratyki więc jakiś ogromnych środków nie mamy do podziału i trzeba sobie jakoś z tym poradzić.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie,
prawda jest taka, że im mniej pieniądza jest w obiegu, tym większą wartość on ma . Więc jeśli do dyspozycji mieszkańców Muratyki jest powiedzmy ~30 000 jordów, to jeden jord jest dużo bardziej wartościowy, niż gdyby było ich 30 000 000. Natomiast, jeśli ciężko Wam się obracać w rzeczywistości tak małej ilości środków pieniężnych, warto porozmawiać z @Helwetyko możliwości dodrukowania pieniądza, by w budżecie państwa mieć ich określoną ilość.  Dopóki ten system startuje, takie korekty nie byłyby jakimś zachwianiem dla niego, choć w mojej opinii do wzoru określania kursów tam, należałoby dodać ilość pieniędzy danej waluty na rynku.

Patrząc całościowo na plany budżetowe Muratyki, podział 2/3 i 1/3 jest w porządku. Kwoty do ustalenia po określeniu faktycznego stanu rachunku głównego. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Pan Joachim ma rację. Faktycznie trudno może być się przyzwyczaić do tego, że jeden jord ma dużą wartość, a to 10 tysięcy, które ma dostać Muratycki Ulen wystarczy na wszystko, ale na tą chwilę nie widzę innego rozwiązania jak tylko się przyzwyczaić.

W takim razie jeśli podział mamy już ustalony to ile każdy otrzyma?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wyszło na to że z 25 tyś jordów jakimi dysponujemy 15 tyś idzie na dofinansowania dla ulenów, Azymucki Ulen z racji że żadne realny mieszkaniec się nim nie zajmuje nie będzie na razie wspierany więc pozostałe Uleny (Koribijski i Muratycki) otrzymują resztę środków w proporcjach 1/3 i 2/3, 5 tyś dla Koribi i 10 tyś dla Muratyki.

  • Kocham to! 1

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i świetnie. W takim razie proponuję przyjąć przez aklamację następującą uchwałę:

Cytat

UCHWAŁA SEJMU MURATYCKIEGO
ws. wypłat dla samorządów
z dnia xx xx 2022

Art. 1. Z konta Skarbu Państwa IV Republiki Muratyki przelewa się na konta:

  1. Koribijskiego Ulenu - 5.000 Ɉ,
  2. Muratyckiego Ulenu - 10.000 Ɉ.

Art. 2. Do wykonania tej operacji zobowiązuje się Prezydenta IV Republiki Muratyki.

Art. 3. Uchwała wchodzi w życie w dzień ogłoszenia.

Jeśli do jutra godziny 20:00 nie usłyszę sprzeciwu oznaczać to będzie, że uchwała została przyjęta.

Dodam tylko na marginesie, że niestety, ale @Freutreggërzy, jeśli nie są Obywatelami IV Republiki, nie mają prawa do oddania głosu w Sejmie, także w przypadku wygłoszenia sprzeciwu przy aklamacji.

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Joachim Cargalho napisał:

Więc jeśli do dyspozycji mieszkańców Muratyki jest powiedzmy ~30 000 jordów, to jeden jord jest dużo bardziej wartościowy, niż gdyby było ich 30 000 000. Natomiast, jeśli ciężko Wam się obracać w rzeczywistości tak małej ilości środków pieniężnych, warto porozmawiać z @Helwetyko możliwości dodrukowania pieniądza, by w budżecie państwa mieć ich określoną ilość. 

Na tym etapie gorąco proponowałbym nie podejmować tematu dodatkowej emisji; właśnie dlatego, że system dopiero rusza. Na wszystkich muratyckich rachunkach znajduje się obecnie 31 072 Ɉ. Jeden jord to obecnie 1,24 ℳ. Technicznie możliwe jest wydrukowanie 3 000 000 Ɉ, ale wówczas musiałbym obniżyć kurs waluty do 0,01 ℳ, co całkowicie „przykryłoby” możliwość porównywania kursów. Moim skromnym zdaniem, lepiej po prostu dokonać denominacji.

  • Lubię to 1

(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodrukowywać nie ma sensu. Tak jak mówi Czcigodny Helwetyk - najlepiej przeprowadzić denominację 1/10. Co kosztowało 300 Ɉ - kosztuje 30 Ɉ. Z denominacją przy dzieleniu przez 10 jest plus taki, że nie trzeba być matematycznym geniuszem, żeby starą cenę zamienić na nową XD (zrobiłem to trochę z myślą o sobie, bo z matematyki jestem debilem). Można się też pokusić o denominację 1/5, ale to już jest temat na osobną dyskusję, którą proponuję rozpocząć po przyjęciu uchwały.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeciwu nie słyszałem, bardzo proszę Pana Prezydenta @Albert Fryderyk de Espada o podpisanie uchwały, opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw i wykonania przelewów. No i proszę nie zapomnieć o podrzuceniu tcy naszych pięknych potwierdzeń 😍

Chciałbym teraz abyśmy poruszyli sprawę denominacji jorda. Jak Helwetyk słusznie zauważył, jest jedno z lepszych rozwiązań, jak nie jedyne - co Szanowni jednak o tym sądzą? @Freutreggër @Obywatel Muratyki

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o denominację, to jest właśnie to, o czym pisałem wcześniej. Muratyka musi się nauczyć żyć z ilością pieniądza w obiegu jaka została w tym momencie wyprodukowana. Nie znam cen jakie był wcześniej, jednak dzisiaj wszystkie muszą być oparte o nowe realia finansowe. Nie musimy tego normować prawnie. Wszystko powinno wyjść w miarę naturalnie na podstawie relacji popytu i podaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja, nie ma sensu podejmować się dodruku tylko trzeba dobrze spożytkować środki jakimi dysponujemy. I tak jak stwierdził @Joachim Cargalho, z czasem wszystko powinno się naturalnie rozłożyć i unormować.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się również z Panem Joachimem, że nie musimy wcale normować tego prawnie. Ja tu widzę potencjał na jakąś fajną akcję promującą denominację jorda 1/10, bo chyba taki wariant przyjmujemy (jeśli ma być inaczej proszę wyprowadzić mnie z błędu)?

Z innej beczki jednak przydałaby się prosta ustawa o finansach publicznych określająca podstawowe uprawnienia, kto komu co może, gdzie, co, jak, i w ogóle...

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij