• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Ustalenie wartości jorda


Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam twierdzę że dobrze było by wiedzieć na czym się stoi i między innymi zaopatrzyć się w już istniejące dane i historię a nuż się je wykorzysta. No ale co się stanie już po tym to inna bajka.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Ja tam twierdzę że dobrze było by wiedzieć na czym się stoi i między innymi zaopatrzyć się w już istniejące dane i historię a nuż się je wykorzysta. No ale co się stanie już po tym to inna bajka.

A we freucie Oberhaupta było coś już robione tak właściwie? Bo jak tak, to przydałoby się nakierować Szanownego 😄

4 godziny temu, Sheldon Anszlus Lovelace napisał:

A cóż miało by się znajdować na takiej giełdzie? Pytanie nie brzmi, czy się da tylko za ile,  dlaczego tak mało i na pewno nie na wczoraj, bo terminy są jak na NFZ?

Cóż, ja myślałem, aby kurs danej firmy był zależny od jej aktywności forumowej (w wyznaczonym wątku). Coś jak kursy w MBP... Pytanie tylko, czy nie byłoby to nadużywane. Chyba, że by zastosować jakiś mechanizm sprawdzający tą aktywność, coś w stylu alfredowskiego "słowa klucza". A o pieniądzach to nie na forum rozmowa :kek:

4 godziny temu, Sheldon Anszlus Lovelace napisał:

Kiedyś gdzieś widziałem, na jakimś forum pomysł, żeby na giełdzie można było obstawiać aktywność danej mikronacji.

Takie coś by miało sens, jako że jest to element zmienny, więc były by hossy i bessy, ale z drugiej strony jest to zbyt narażone na sztuczne zwiększanie aktywności, żeby zrobić sobie pasywny dochód.

To w sumie też jest jakiś ciekawy pomysł, ale tak jak mówisz - istnieje duże ryzyko, że ktoś znajdzie lukę w systemie i będzie mieszał tak, żeby zbijać na tym kokosy (patrz kserokopiowanie postów z Wikipedii...).

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Waksman napisał:

A we freucie Oberhaupta było coś już robione tak właściwie? Bo jak tak, to przydałoby się nakierować Szanownego 😄

Pod kątem geograficznym wiemy że jest to mieszanka przyrodnicza dość podobna Polsce, to znaczy mamy lasy równiny oraz wysokie góry od północy.

Inna kwestią to historia, wiemy że kiedyś panował tu chanat kuglarski a także częściowo Osaczesko. No niestety ani z jednym ani z drugim nie specjalnie mogę pomóc ale pamiętam że @Heinz-Werner Grünerszukał informacji u naszych sąsiadów za miedzą i @Alfred Fabian von Tehen-Dżekchyba coś tam ciekawego porzucił ale teraz nie mogę wątku znaleźć.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Pod kątem geograficznym wiemy że jest to mieszanka przyrodnicza dość podobna Polsce, to znaczy mamy lasy równiny oraz wysokie góry od północy.

Inna kwestią to historia, wiemy że kiedyś panował tu chanat kuglarski a także częściowo Osaczesko. No niestety ani z jednym ani z drugim nie specjalnie mogę pomóc ale pamiętam że @Heinz-Werner Grünerszukał informacji u naszych sąsiadów za miedzą i @Alfred Fabian von Tehen-Dżekchyba coś tam ciekawego porzucił ale teraz nie mogę wątku znaleźć.

O Osaczesku dużo wie na pewno niezarejestrowany tu Erik Otton von Hohenburg, przynajmniej tak mi się wydaje, także odnośnie tych rejonów koniecznie trzeba uderzać do niego. O Kugarii wiemy mało, bo całe ich forum przepadło. Nie wiem, czy w Galerii Orjona się ono znajdzie, raczej powinno. Aż poszperam...

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak @Heinz-Werner Grüner złamie prawo to od razu do muratyckiego więzienia w Umelu @Joachim Cargalhosię o to zatroszczy, żeby szanował muratyckie prawo! 😄

Edytowane przez Femme Mystere
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2022 o 15:52, Waksman napisał:

Ja ogólnie chciałbym, żeby kiedyś w przyszłości powstała giełda. Nie wiem, czy @Helwetyk zamiaruje się brać za takie coś, ale jeśli powstałoby jakieś API dla MBP to może NKI by coś wykombinowało? @Sheldon Anszlus Lovelace

 

W dniu 9.11.2022 o 18:31, Sheldon Anszlus Lovelace napisał:

Kiedyś gdzieś widziałem, na jakimś forum pomysł, żeby na giełdzie można było obstawiać aktywność danej mikronacji.

Pomysł na giełdę mam, ale z racji braku wspólnego dla Pollinu systemu gospodarczego nie byłaby to giełda w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Roboczo myślę o tym, aby każdy mieszkaniec mógł zarejestrować jedną spółkę, pod dowolną nazwą. Wyniki takiej spółki byłyby bezpośrednią pochodną aktywności danego mieszkańca zarejestrowanej przez bank. Kupując akcje po ustalonej przez „prezesa” cenie, nabywałoby się prawo do dywidendy będącej odsetkiem jego codziennych wypłat za aktywność.

Jak chodzi o obstawianie aktywności danej mikronacji, sprawa jest o wiele prostsza — to już, w jakimś stopniu, mamy😉 Kursy walut są uzależnione od aktywności danej mikronacji. Niektórzy już teraz bawią się na forexie, przenosząc środki między rachunkami krajowymi, prognozując wzrosty lub spadki wartości poszczególnych walut.

(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Helwetyk napisał:

Pomysł na giełdę mam, ale z racji braku wspólnego dla Pollinu systemu gospodarczego nie byłaby to giełda w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Roboczo myślę o tym, aby każdy mieszkaniec mógł zarejestrować jedną spółkę, pod dowolną nazwą. Wyniki takiej spółki byłyby bezpośrednią pochodną aktywności danego mieszkańca zarejestrowanej przez bank. Kupując akcje po ustalonej przez „prezesa” cenie, nabywałoby się prawo do dywidendy będącej odsetkiem jego codziennych wypłat za aktywność.

Jak chodzi o obstawianie aktywności danej mikronacji, sprawa jest o wiele prostsza — to już, w jakimś stopniu, mamy😉 Kursy walut są uzależnione od aktywności danej mikronacji. Niektórzy już teraz bawią się na forexie, przenosząc środki między rachunkami krajowymi, prognozując wzrosty lub spadki wartości poszczególnych walut.

Odnośnie giełdy forexowej - jest opcja podrzucić linka do wykresu cen walut sprzed, powiedzmy, 30 dni? Aż bym sobie poobserwował jak to jest i czy warto gdzieś przerzucić część środków :D

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Waksman napisał:

Odnośnie giełdy forexowej - jest opcja podrzucić linka do wykresu cen walut sprzed, powiedzmy, 30 dni? Aż bym sobie poobserwował jak to jest i czy warto gdzieś przerzucić część środków 😄

No właśnie — taki wykres jeszcze nie powstał. Mam go wciąż w tyle głowy, ale póki co nie zapisuję nigdzie archiwalnych kursów. Są do odtworzenia, ale czas…

Edytowane przez Helwetyk
  • Lubię to 1

(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Helwetyk napisał:

No właśnie — taki wykres jeszcze nie powstał. Mam go wciąż w tyle głowy, ale póki co nie zapisuję nigdzie archiwalnych kursów. Są do odtworzenia, ale czas…

Nie no to wiadomo, ale taki wykresik w stylu giełdy na Wall Street, ze strzałeczkami to jest mus!

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Waksman napisał:

Nie no to wiadomo, ale taki wykresik w stylu giełdy na Wall Street, ze strzałeczkami to jest mus!

Żadnych strzałeczek, ISM-style… Ale — nie wytrzymałem i zaczytałem kursy za ostatnich 90 dni. Jeżeli niczego nie schrzaniłem, po północy powinny się dodać kolejne, a później już na bieżąco. A jeżeli schrzaniłem, to wypłaty zamiast po północy będą, gdy wstanę rano. 😜

Edytowane przez Helwetyk

(—) Helwetyk Romański, Namiestnik Palatynatu Leocji
spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Helwetyk napisał:

Żadnych strzałeczek, ISM-style… Ale — nie wytrzymałem i zaczytałem kursy za ostatnich 90 dni. Jeżeli niczego nie schrzaniłem, po północy powinny się dodać kolejne, a później już na bieżąco. A jeżeli schrzaniłem, to wypłaty zamiast po północy będą, gdy wstanę rano. 😜

Koniecznie rzucajcie linkiem, koniecznie!

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Helwetyk napisał:

To na razie tylko w bazie…

Ajajaj, no to jak będzie, bez stresu 😄

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, no przepięknie to wygląda! Teraz tylko wzmocnić jorda i lecimy z tym koksem 😈

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odgrzewając tego zimnego kutleta - gadając sobie z @Albert Fryderyk de Espada na Discordzie w kontekście cen za usługi znowu zacząłem myśleć na wartością jorda. Doszliśmy do momentu w którym za kilkaset tysięcy drewnianych podkładów kolejowych i około 400 kilometrów szyn chcemy płacić tylko 5 tysięcy jordów. Czy to tak dużo? Owszem, jeśli w naszych głowach przestawimy się na mniejsze ceny za droższe produkty. W takich jednak warunkach szary obywatel za chleb będzie płacił... 0,010 jorda. Troszkę przesada, nie?

Pieniądza w obiegu jest wybitnie mało. Rozwiązania są tak naprawdę tylko dwa - albo przestawiamy się tak, jak zaproponowałem powyżej, albo idziemy w dodruk dużej sumy pieniędzy tak, aby w obiegu znalazło się go znacznie, znacznie więcej niż teraz. Którą opcję powinniśmy wybrać?

@Obywatel Muratyki @Freutreggër

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto również pamiętać że na dzień dzisiejszy wartość Jorda jest rekordowo niska przez kryzys jaki dośiwdczyła IV Republika w ostatnimi okresie. 

Szczerze nie rozważam jakiegokolwiek dodruku i chyba najlepsze będzie zaciśnięcie pasa i przystosowanie się do realiów jakich się dziś znaleźliśmy. Jeżeli się nam trochę poszczęści to przy obecnej aktywności forum wartość Jorda będzie systematycznie rosła i z czasem sytuacja powinna się poprawić ale do tego potrzeba czasu i wkładu wszystkich obywateli. 

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się, że chcecie nam te tory zbudować za bezcen. Tak uczciwie mówiąc 😄 Choć mi to akurat na rękę.

Ale co do wartości jorda - wybaczcie, ale nie orientuję się w MBP i nie wiem, ile powinien rozsądnie wartać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Femme Mystere napisał:

Ale co do wartości jorda - wybaczcie, ale nie orientuję się w MBP i nie wiem, ile powinien rozsądnie wartać.

Ja się sam w tym wszystkim nie orientuję, dlatego staram się improwizować najlepiej jak tylko potrafię 😂

Odkładając żarty na bok - aktualnie sytuacja w MBP wygląda tak, że 1 jord jest równy 1,06 ℳ. Były czasy, że ta wartość wynosiła 1,23 ℳ, także tutaj spadek jest wybitnie duży. W związku z tym powinniśmy trzymać stosunkowo niski pułap cenowy za usługi, żeby spowodować wzrost wartości naszej waluty. Wraz z nim możemy małymi kroczkami kasować innych za więcej bo i ten pieniądz będzie miał większą wartość niż ma. Teoretycznie powinno być na odwrót, ale z racji małej ilości pieniądza na rynku nie jesteśmy w stanie kasować innych tak jak np. w Sarmacji, bo nie byłoby nas na nic stać...

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzałem w tych dyskusjach już nie raz, powtórzę raz jeszcze.
Choć oczywiście możliwym jest określenie "Wartości jorda" jako takiej i dostosowanie go do wszelkich potencjalnych produktów, tak naprawdę nie jest to konieczne. Aktualna sytuacja gospodarcza powoduje, że pieniądza na rynku jest mało, a więc wszelkie ceny wydają się małe ilościowo, natomiast powinniśmy na to patrzeć w kontekście stosunkowym. 5000 jordów, jest to aktualnie jakieś 20% wartości muratyckich środków publicznych - a więc wcale nie tak mało.

Dalej, cena za chleb to 0,01Ɉ? Okej. W sensie umownym ma to rację, natomiast należy przyjąć retorykę, że w realiach mikronacyjnych chleb nie stanowi towaru powszechnego, a jest jedynie elementem narracyjnym. Nic więc się nie stanie, gdy będzie on kosztować 5Ɉ, choć wiadomym jest, że 1000 chlebów nie będzie równało się transakcji za tory.

Gospodarka mikronacyjna musi być elastyczna i dostosowana do skali lub podchodzić z większym dystansem i pełnić funkcję dodatku narracyjnego. Co więcej, nie da się zaplanować wartości pieniądza, bo choć określicie jego ilość, w każdej chwili ktoś może przewalutować swoje środki i dopompować kolejną pulę jordów lub w drugą stronę, wyciągnąć zarobione tutaj pieniądze.

Tak, to na pewno duże wzywanie dla wszelkiej maści zabiegów ekonomicznych, ale nie jesteśmy w stanie działać inaczej. Musimy odpowiadać na obecne realia gospodarcze, nawet jeśli raz mamy na tym stracić, a raz wygrać. Sprawa z bankiem wygląda tak, ze pieniędzy z każdym dniem przybywa i tak będzie cały czas. Kwestią czasu jest (oczywiście, nieco dłuższego) jest, aż zaczniemy się zastanawiać, czy 500Ɉ za chleb to nie za dużo.

  • Lubię to 1
  • Kocham to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda dotyczy to czasów panujacych w Edelweiss, ale w tym wątku https://edelweiss.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=803&p=16601#p16601 Herr Dex zaproponował na podstawie danych przybliżonym do realnych odpowiednie jednostki cenowe. Wystarczyłoby nam przypisać ile klubeków, czy Waszych jordów to 1 jednostka. 

Taka luźna propozycja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybką kalkulację.

https://edelweiss.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=803&p=17122#p17122

Czy te "realia" są do zaakceptowania? Pamiętajmy, że to jest tylko niewielki wycinek trasy kolejowej. My będziemy chcieli "skolejować" połączenia do Wolkenbad, z zachodu na wschód itd...

 

EDIT: Sprawdziłem także w banku, że to będzie ok. 3000jordów

Edytowane przez Heinz-Werner Grüner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij