• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

[IV SIN] Czy Wspólnota Nordacka ma sens?


Rekomendowane odpowiedzi

No, to jedziemy z pierwszą i jedyną dysputą na tym szczycie, bo nie będziemy przecież dyskutować znowu o wspólnym forum czy innych tego typu bzdetach, żeby ponownie dojść do tych samych wniosków, nie? 😄

Także tak, głównym pytaniem tego panelu jest - "Czy Wspólnota Nordacka ma sens?". Serdecznie zapraszam do dołożenia swoich trzech groszy wszystkich zainteresowanych 😉

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem powinniśmy najpierw pomyśleć o zintegrowaniu państw Nordaty, a dopiero potem budować Wspólnotę Nordacką.

Jednak uważam, że ma ona sens. Każdy kraj nie ma jakiś cudownych wyników aktywnościowych, lecz gdy połączymy siły można je poprawić. Wspólnota Nordacka jest szansą na oddalenie naszych mikropaństw od strefy wymarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rób bank, kto ci broni? Byleby zaraz Waść Dex albo kto inny się nie przyczepił, że za bardzo oczojebne albo niepotrzebne 😂

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by powiedzieć, że w gronie aktywnych obywateli Muratyki przeważa zdanie, że potrzebny jest nam wspólny bank, bo ja w głębi duszy też wyrażam takie zdanie. Jednakże, jak widzimy, przywódcy innych państw nordackich mają temat troszkę w rzyci, więc trzeba ich chyba tycnąć i zachęcić do dysputy (pomijam Brodrię, bo Iwan musi się rozgościć w Pałacu 😄). Halo! @Andrzej Płatonowicz Ordyński @Mateusz Żmigrodzki @Ametyst @Joahim von Ribertrop!

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Sorki, nie zauważyłem wątku.

Ja też popieram ideę wspólnego banku. 

Co do sensu integracji nordackiej - oczywiście ma ona sens. Ale nie jest to proces łatwy. Mamy coraz mniej czasu na robienie czegoś ponad minimum w swoich państwach. Z cierpliwością też jest różnie. Ale jednak integracja Nordaty jest niemal konieczna w epoce kurczenia się demograficznego.

Nie powinniśmy odkładać tego na bardzo odległą przyszłość - z każdym rokiem będzie ciężej z czasem i chęciami. Jeśli nie zintegrujemy Nordaty w jakimś sensownym terminie, to potem nie będzie to już miało większego sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale tą gadaninę każdy słyszy czwarty raz z rzędu. Ja już nie chcę słuchać, że "sytuacja demograficzna jest zła, a będzie gorsza, więc jak szybko czegoś nie zrobimy to będzie źle" albo "integracja nordacka jest konieczna, ale nie teraz, bo to proces złożony i trudny". Nie wiem, my się boimy zrobić ten najważniejszy krok? Bo to chyba tak wygląda. Każdy chce, ale jak przychodzi co do czego to wszyscy się wycofują, bo albo jeden drugiemu nie ufa, albo coś dla innego jest za bardzo "oczojebne". Takie integrowanie jest, za przeproszeniem, o kant dupy rozbić. Chcemy banku? Bombowo - spisujmy umowę i podpisujmy. Żadnego sprzeciwu raczej nie będzie, bo jak widzę to każdy jest przynajmniej za tym, aby wspólny bank stworzyć. Dla Muratyki tym bardziej jest to kluczowa kwestia, bo my po przenosinach jako tako banku nie posiadamy. Jak nie wszyscy zechcą wspólnej waluty, to zdecydujmy się chociaż na platformę bankową dla różnych nordackich banków tak, aby były np. możliwe przelewy między nimi.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Ja będę przekonywał Zgromadzenie Narodowe RB do udziału w Banku Nordackim, pewnie mi się to uda.

Ale moje umiejętności techniczne są - jak wiadomo - ujemne, więc w samej budowie banku nie pomogę.

Ostatnio ponownie do Bialenii (i Suderlandu) zawitał Jarosław Wawrzyniak, zainteresowany ekonomią. Może on by pomógł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Ja będę przekonywał Zgromadzenie Narodowe RB do udziału w Banku Nordackim, pewnie mi się to uda.

Mam nadzieję, że twoje umiejętności perswazyjne nie zawiodą Andrzeju 😉

Teraz, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Ale moje umiejętności techniczne są - jak wiadomo - ujemne, więc w samej budowie banku nie pomogę.

Spokojnie, informatyka na pewno się znajdzie, czy to za pieniądze realowe, czy wirtualne czy za jakiś stołek... gdzieś tam. Tylko żeby z projektem jakkolwiek wystartować, żeby mieć podstawę do stworzenia takiej platformy musimy sporządzić i podpisać stosowną umowę o utworzeniu Banku Nordackiego, bo bez tego nie ruszymy się z miejsca, tylko poruszamy nogami w piasku i się w nim zakopiemy. Także panowie - zakasujemy rękawy, zapraszamy Pana Wawrzyniaka na konsultacje ekonomiczne i jak najszybciej sporządzamy sensowną umowę o utworzeniu banku i działamy. Wiem, że robienie wszystkiego "na szybko" jest złe, dlatego my nie będziemy tego robili tym sposobem. Jak Andrzej powiedział - potrzeba szybkich, stanowczych i pewnych kroków. Nie udało nam się ich zrobić przez 3 szczyty, niech więc tu nam się coś uda. To mój postulat.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej za. Jeśli oprzemy to na uchwale Wspólnoty, a nie na umowie międzynarodowej, to zaoszczędzimy sporo czasu, ot choćby na ratyfikowaniu dokumentu. Czy ktokolwiek wnosi sprzeciw? Jeśli nie, to przejdźmy dalej. Kto podejmie się spisania takiej uchwały?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie szanowni za moją nieaktywność. Postaram się tutaj wypowiedzieć w kilku słowach co do poruszonych dotychczas kwestii.

Co do "Banku Nordackiego" to ja osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń. Co prawda Winkulia nie ma jakiejś szczególnie rozwiniętej gospodarki i nie wygląda na to, aby ta się rozwinęła jakoś bardzo w przyszłości. Jednak nie mamy nic przeciwko temu Bankowi i jeśli tylko zaprezentowany zostanie odpowiedni projekt, to z chęcią się nad nim pochylimy i rozważymy jego podpisanie.

W kwestii samej integracji, zjednoczenia, czy też unifikacji Nordaty, stanowisko Winkulii w tej sprawie, które to zostało uformowane po ostanim SINie w Voxie, jest jak najbardziej znane: obecnie Winkulia nie zamierza przystępować do jakichkolwiek inicjatyw zjednoczeniowych. Jednocześnie Winkulia nie sprzeciwia się unifikacji innych państw Kontynentu. Zważywszy jednak na stosunki panujące pomiędzy poszczególnymi partnerami (przykładem tego dobrym była ostatnia "dyskusja" JE Prezydenta Waksmana z JE Marszałkiem Dexem) ewentualna perspektywa zjednoczenia coraz bardziej się odsuwa.

Edytowane przez Mateusz Żmigrodzki
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie JKW Mateusza. Muratyka również zajmuje takie samo stanowisko - bank jak najbardziej. Jeśli chodzi o dalszą, głębszą integrację, to my na razie się z tym wstrzymamy. Wspólne forum do inicjatyw i dyskusji Wspólnotowych (idea Ronona)? Jak najbardziej. Ten okres pokaże dobrze czy jesteśmy gotowi aby zrobić większy krok ku integrowaniu się.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wybaczyć że wtrącam się w środek zdania ale w mojej opini warte było by rozpatrzenie nie tyle co tworzenie jakieść Federacji, Wspólnoty 

Warte natomiast rozpatrzenia jest perspektywa oficialnego zawiązania czegoś na kształt Uni Europejskiej, międzynarodowej organizacji której istnienie pomogło by właśnie w dalszych krokach dotyczących integracji. 

Co nam przyjdzie z banku jeżeli każde z państw będzie mogło na niego wpływać lub wręcz przeciwnie kto będzie odpowiadał za takowy bank, w tym mogła by pomóc właśnie taka międzynarodowa organizacja, nie ingerowała by ona w żadym stopniu w integralnośc państw które chcą do niej należeć a skupiała by się właśnie na tym co do tej pory próbują osiągnać nasze szczyty, Zintegrowaniu Państw Nordaty.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Proszę wybaczyć że wtrącam się w środek zdania ale w mojej opini warte było by rozpatrzenie nie tyle co tworzenie jakieść Federacji, Wspólnoty 

Warte natomiast rozpatrzenia jest perspektywa oficialnego zawiązania czegoś na kształt Uni Europejskiej, międzynarodowej organizacji której istnienie pomogło by właśnie w dalszych krokach dotyczących integracji. 

Co nam przyjdzie z banku jeżeli każde z państw będzie mogło na niego wpływać lub wręcz przeciwnie kto będzie odpowiadał za takowy bank, w tym mogła by pomóc właśnie taka międzynarodowa organizacja, nie ingerowała by ona w żadym stopniu w integralnośc państw które chcą do niej należeć a skupiała by się właśnie na tym co do tej pory próbują osiągnać nasze szczyty, Zintegrowaniu Państw Nordaty.

No to została już taka organizacja powołana, nazywa się "Wspólnota Nordacka", o której właśnie debatujemy. Ogłoszono ją w Międzyzdrojach w trakcie trwania szczytu w Winkulii z tego co pamiętam. O tutaj dokładniej.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybornie, ale czy poza pustymi słowami i organizowaniem szczytów Wspólnota Nordaty jak kolwiek ruszyła do przodu, nie mamy żadnych podwalin pod powołanie takiego banku, kto miałby nim kierować, jedno z państw członkowskich, zaraz wyrosły by nowe spory i konflikty, Wspólnota(...) a kto jej właściwie przewodzi, odczuwam wrażenie że stawiamy o jeden krok za daleko kiedy jeszcze nie jesteśmy pewni czy poprzedni jest stabilny i nie utracimy równowagi, padając na ziemię ze spektakularnym uderzeniem.

Edytowane przez Albert Fryderyk de Espada

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, kierowałaby nim osoba lub osoby wyznaczona/e przez Wspólnotę, np. w drodze jakiejś uchwały. Kto przewodzi Wspólnocie? Na moje organizacji przewodzi każda głowa państwa członkowskiego. Nie wiem, ale mi osobiście podoba się idea takiej równości, że tym przewodzącym jest np. Gremium Głów Państw, a nie pojedyncza osoba. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, żeby koordynatorem wszystkiego był właśnie jeden człowiek, żeby nie było. Uważam, że ten stabilny krok już dawno został postawiony, co udowodniły poprzednie szczyty, no bo nadal się spotykamy i rozmawiamy ze sobą. Teraz przyszedł czas na ten kolejny, stanowczy krok, który, mam nadzieję, umocni w nas to, że jak chcemy, to potrafimy. Bez kłótni, bez sporów, jak cywilizowani ludzie.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Poprosiłem prof. Faradobusa i się zgodził.

Czy wiadomo już coś o postępie prac nad projektem uchwały?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ametyst napisał:

Zgodnie z prośbą przedstawiam projekt deklaracji o podjęciu wysiłków zmierzających do utworzenia wspólnego banku. Jest to oczywiście wersja robocza.deklaracja-bank.docx

Coś to się chyba nie udało wgrać...

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij