• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Dysputa o Kole Dziejów


Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Szanowni,

Nasza Cerkiew przyjmuje cykliczną koncepcję czasu, wynikającą z egzystencjalnych przeżyć i obserwacji człowieka. Obserwujemy codziennie zastępowalność dnia i nocy, widzimy zmiany pór roku, powtarzające się sytuacje życiowe. Kolista perspektywa czasu stanie się podstawą naszego kalendarza obrzędowego.

Jako wstęp do dyskusji możemy przyjąć następujące Koło Roku, oparte na mitologii słowiańskiej:

kalendarz-swiat2-jpg.jpg?w=584

Sądzę, że osiem ważnych świąt w ciągu roku to odpowiednia liczba. Więcej świąt zmieniłoby nasze życie w nieustanną celebrację, a to odebrałoby nam możliwość odczuwania wyjątkowości uroczystości. Oczywiście będziemy musieli opracować specjalny ceremoniał każdego ze świąt, opierając się na wierzeniach słowiańskich (i innych, jeśli uznamy zawarte w nich inspiracje za warte włączenia) i obrzędowości prawosławnej.

Oprócz tego chciałbym poddać pod dyskusję, czy obchodzić będziemy też święta związane z cyklami krótszymi i dłuższymi niż cykl roczny? Innymi słowy, czy uznamy któryś z dni w tygodniu za świąteczny, jak czynią to niektóre religie? Czy utworzymy cykl wieloletni, podobny do olimpijskiego?

Zapraszam do przedstawiania swoich koncepcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ręcami i nogami za wprowadzeniem poniższego rozwiązania. Imo idealnie dobraliśmy ilość świąt, bo nie będziemy się tak naprawdę nudzić. Nie będzie tej rozległej przerwy wielkich świąt jak np. w katolicyzmie. No i oczywiście okazja na organizowanie ciekawych eventów z nimi związanych, jeśli oczywiście nie będzie to grzech!

3 godziny temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Innymi słowy, czy uznamy któryś z dni w tygodniu za świąteczny, jak czynią to niektóre religie? Czy utworzymy cykl wieloletni, podobny do olimpijskiego?

Zdecydowanie jestem za utworzeniem jednego tygodnia wielkiego święta. Możemy świętować jakiś cud, czy coś w ten deseń. Może... Zesłanie przez Boga roślinki, która wydała życie na ziemie? 😂

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński
33 minuty temu, Waksman napisał:

No i oczywiście okazja na organizowanie ciekawych eventów z nimi związanych, jeśli oczywiście nie będzie to grzech!

Uważam, że nie powinniśmy wprowadzać do naszego nauczania kategorii grzechu. Jest tylko zbliżanie się do Absolutu (Piękna, Prawdy i Dobra) lub oddalanie się od niego. A ciekawe eventy jak najbardziej do Absolutu zbliżają, ponieważ kreatywność i twórczość są dobrą realizacją powołania ludzkiego na Pollinie. 😉

37 minut temu, Waksman napisał:

Zdecydowanie jestem za utworzeniem jednego tygodnia wielkiego święta. Możemy świętować jakiś cud, czy coś w ten deseń. Może... Zesłanie przez Boga roślinki, która wydała życie na ziemie? 😂

Kwestię cudów też powinniśmy dobrze przemyślana. Czy uznajemy naszą religię za naturalną, czy objawioną? Jak dotarliśmy do tego, w co wierzymy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Uważam, że nie powinniśmy wprowadzać do naszego nauczania kategorii grzechu. Jest tylko zbliżanie się do Absolutu (Piękna, Prawdy i Dobra) lub oddalanie się od niego. A ciekawe eventy jak najbardziej do Absolutu zbliżają, ponieważ kreatywność i twórczość są dobrą realizacją powołania ludzkiego na Pollinie. 😉

W sumie fakt. Mam wrażenie, że wtedy ludzie zamiast myśleć nad tym jak postępować, żeby nie grzeszyć będą myśleć nad tym, jak zbliżyć się do Absolutu. To jest to! B)
Nie mogę się doczekać aż będziemy świętować jakieś Dziady XD

12 godzin temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Kwestię cudów też powinniśmy dobrze przemyślana. Czy uznajemy naszą religię za naturalną, czy objawioną? Jak dotarliśmy do tego, w co wierzymy?

Cóż, to już jest trudniejsza rzecz do określenia. Chciałbym powiedzieć, że optowałybm bardziej za objawioną, żeby te cuda miały jakieś boskie podłoże, ale z drugiej strony ciekawi mnie koncepcja religii naturalnej. Nurtuje mnie tylko - jakby ona wtedy działała?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński
43 minuty temu, Waksman napisał:

Cóż, to już jest trudniejsza rzecz do określenia. Chciałbym powiedzieć, że optowałybm bardziej za objawioną, żeby te cuda miały jakieś boskie podłoże, ale z drugiej strony ciekawi mnie koncepcja religii naturalnej. Nurtuje mnie tylko - jakby ona wtedy działała?

Religie objawione to te, które powstały na skutek działalności proroków, twierdzących, że mają ludzkości coś ważnego do przekazania od Boga. Jest to więc m.in. judaizm, chrześcijaństwo, islam, buddyzm, zaratusztrianizm, mormonizm. Z kolei religie naturalne opierają się na tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenia, są to wszelkiego rodzaju rodzimowierstwa, również hinduizm, który jest spośród nich chyba najlepiej rozwinięty.

Również możemy pójść drogą środka, czyli uznać naszą religię za opierającą się na rodzimych wierzeniach, ale dopiero współcześnie skodyfikowana na skutek jakiegoś ponadnaturalnego natchnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Do grona wiernych Cerkwi Plateńskiej będzie można dołączyć w czasie każdego z ośmiu wielkich świąt. Najbliższe jest Perunowe i wówczas chętni mogli poprzez specjalny rytuał się zapisać. ,;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Rozumiem, że nikt nie ma nic przeciwko przyjęcia zaproponowanego powyżej Koła Roku. Wypiszę więc dla porządku osiem podstawowych świąt Cerkwi Plateńskiej:
 

Cytat

 

1. Noc Kupały - najkrótsza noc w roku - uroczystości najlepiej w czasie letniego przesilenia, z możliwością przesunięcia nie dalej niż do końca czerwca.

2. Perunowe - początek żniw - uroczystości pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

3. Plony (Dożynki) - koniec żniw - uroczystości w okolicach równonocy jesiennej.

4. Dziady - przełom października i listopada.

5. Szczodre Gody - okolice przesilenia zimowego.

6. Welesowe Święto - (święto świec) - uroczystości na początku lutego.

7. Jare Święto - okolice równonocy wiosennej

8. Czarodzielnica - odpowiednik Nocy Walpurgii; Dziady wiosenne - przełom kwietnia i maja.

 

Z biegiem czasu wypracujemy ceremoniał każdego z tych świąt, najpierw (w osobnym wątku) zajmijmy się Perunowym, najbliższym festiwalem.

Wymyśliłem też cyrk wieloletni, a konkretnie ośmioletni. Co roku organizowalibyśmy wielkie obchody jednego ze świąt.

NIEAKTUALNE! PATRZ POST NIŻEJ

Cytat

2023 - Wielka Kupała

2024 - Wielkie Perunowe

2025 - Wielkie Plony

2026 - Wielkie Dziady

2027 - Wielkie Gody

2028 - Wielkie Welesowe

2029 - Wielki Jaryło

2030 - Wielka Czarodzielnica

Mogłaby to być też podstawa do wróżb związanych z Rokiem Muratyckim oraz uroczystości Muratyckiego Nowego Roku (zawsze w Wielkie Święto, a więc co około 13 i pół miesiąca). Mielibyśmy rok Kupały, rok Peruna, itd. 😄 Każdemu w zależności od tego w jakim roku się urodził byłyby przypisywane pewne cechy, jak w tzw. chińskim zodiaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Przepraszam za post pod postem, ale pobawiłem się trochę i wyznaczyłem Lata Muratyckie od początku Pollinu do roku 2030.

Cytat

1994 – Wielkie Dziady

 – początek Roku Dziadów - 1 listopada 1994

1995 - Wielkie Gody

- początek Roku Szczodrego - 22 grudnia 1995

1997 - Wielkie Welesowe

- początek Roku Welesowego – 2 lutego 1997

1998 - Wielki Jaryło

- początek Roku Jarego – 20 marca 1998

1999 - Wielka Czarodzielnica

- początek Roku Czarów – 1 maja 1999

2000 - Wielka Kupała

- początek Roku Kupały – 21 czerwca 2000

2001 - Wielkie Perunowe

- początek Roku Peruna – 20 lipca 2001

2002 - Wielkie Plony

- początek Roku Żniw – 23 września 2002

2003 - Wielkie Dziady

- początek Roku Dziadów – 1 listopada 2003

2004 - Wielkie Gody

- początek Roku Szczodrego – 21 grudnia 2004

2006 - Wielkie Welesowe

- początek roku Welesowego – 2 lutego 2006

2007 - Wielki Jaryło

- początek Roku Jarego – 21 marca 2007

2008 - Wielka Czarodzielnica

- początek Roku Czarów – 1 maja 2008

2009 - Wielka Kupała

- początek Roku Kupały – 21 czerwca 2009

2010 - Wielkie Perunowe

- początek Roku Peruna – 20 lipca 2010

2011 - Wielkie Plony

- początek Roku Żniw – 23 września 2011

2012 - Wielkie Dziady

- początek Roku Dziadów – 1 listopada 2012

2013 - Wielkie Gody                   

- początek Roku Szczodrego – 21 grudnia 2013

2015 - Wielkie Welesowe

- początek Roku Welesowego – 2 lutego 2015

2016 - Wielki Jaryło

- początek Roku Jarego – 20 marca 2016

2017 - Wielka Czarodzielnica

- początek Roku Czarów – 1 maja 2017

2018 - Wielka Kupała

- początek Roku Kupały – 21 czerwca 2018

2019 - Wielkie Perunowe

- początek Roku Peruna – 20 lipca 2019

2020 - Wielkie Plony

- początek Roku Plonów – 22 września 2020

2021 - Wielkie Dziady

- początek Roku Dziadów – 1 listopada 2021

2022 - Wielkie Gody

- początek Roku Szczodrego – 21 grudnia 2022

2024 - Wielkie Welesowe

- początek Roku Welesowego – 2 lutego 2024

2025 - Wielki Jaryło

- początek Roku Jarego – 20 marca 2025

2026 - Wielka Czarodzielnica

- początek Roku Czarów – 1 maja 2027

2027 - Wielka Kupała

- początek Roku Kupały – 21 czerwca 2027

2028 - Wielkie Perunowe

- początek Roku Peruna – 20 lipca 2028

2029 - Wielkie Plony

- początek Roku Żniw – 22 września 2029

2030 - Wielkie Dziady

- początek Roku Dziadów – 1 listopada 2030

Ja przybyłem do Mikroświata w Roku Peruna (wrzesień 2010). A Wy?

No i z tego kalendarza, wbrew temu co wypisałem w poprzednim poście, wynika, że w tym roku w grudniu obchodzić będziemy Wielkie Gody, które rozpoczną Rok Szczodry. Brzmi całkiem obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

@Waksman @Albert Fryderyk de Espada Mam do Was pytanie, jako do rdzennych mieszkańców tego kraju. Czy Muratyka nawiązywała do jakiegoś realnego kręgu kulturowego? Bo ja się tu trochę wpycham ze Słowiańszczyzną, ale nie wiem, czy będzie to pasowało do tradycji. Oczywiście wraz z rozszerzeniem się Cerkwi Plateńskiej na całą Nordatę imiona bogów i nazwy świąt będą miały swoje synonimy, w zależności od klimatu danego państwa. Jakąś nomenklaturę musimy jednak przyjąć na początek, i czy na pewno nie macie nic przeciwko, by opierała się ona na folklorze słowiańskim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż specem od historii Muratyki jest rzecz jasna @Waksman ale wiem że podobnie jak Koribijczycy, Muratykanie wywodzą się z Vaarlandu. Koribijczycy pojawili się na Nordacie jednak znacznie później i ich kultura w większości opiera się na mieszance kultury Niderlandzko-Nordyckiej, warto jeszcze wspomnieć o mieszaniu się kultury Kugarskiej i Koribijskiej  na przestrzeni lat.

Jeżeli to pomoże to odsyłam do Wydziału Historii Muratyki oraz Koribijskiego Urządu Informacyjnego.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

żeMam do Was pytanie, jako do rdzennych mieszkańców tego kraju. Czy Muratyka nawiązywała do jakiegoś realnego kręgu kulturowego?

Znaczy tak, docelowo mieliśmy kulturowo nawiązywać do krajów nordyckich, ale tak na dobrą sprawę skończyło się tylko na języku i idei posiadania imion i nazwisk skandynawskich, tudzież na ich proponowaniu osobom nowym.

 

2 godziny temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Bo ja się tu trochę wpycham ze Słowiańszczyzną, ale nie wiem, czy będzie to pasowało do tradycji. Oczywiście wraz z rozszerzeniem się Cerkwi Plateńskiej na całą Nordatę imiona bogów i nazwy świąt będą miały swoje synonimy, w zależności od klimatu danego państwa. Jakąś nomenklaturę musimy jednak przyjąć na początek, i czy na pewno nie macie nic przeciwko, by opierała się ona na folklorze słowiańskim?

Nic a nic. Nie mówiąc już o tym, że spory odsetek kraju stanowią frydlandzi, posługujący się językiem frydlandzkim, czyli słowiańskim językiem, także myślę, że problemu nie będzie 😉

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

W porządku, a więc ja pozostanę przy nazewnictwie słowiańskim, ale jak ktoś będzie chciał nazywać Peruna Thorem, itd., to śmiało, nie będę miał nic przeciwko. 😄 W sumie takie "łączenie się" bóstw było w starożytności czymś normalnym, na przykład utożsamiano ze sobą greckiego Hermesa i egipskiego Thota; ich słowiańskim odpowiednikiem byłby chyba Weles, a germańskim Wotan. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Bracia i Siostry,

Sprzeciwu wobec wprowadzenia Lat Muratyckich nie widzę, więc niniejszym zaliczam ją do zbioru tradycji Cerkwi Plateńskiej. Trzeba będzie w najbliższym czasie pomyśleć nad horoskopem. 😉

Co Wy na to, żeby powoli zacząć dyskusję na temat Święta Zbiorów (równonoc jesienna)? Fajnie byłoby, żeby zorganizować ją z trochę większym rozmachem niż Perunicę, żeby zrobić dobrą reklamę Cerkwi Plateńskiej. Póki co chyba niewiele osób z zagranicy o nas słyszało, a szkoda. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horoskop? To brzmi dobrze. Można pokombinować coś ze zbiorami gwiazd, ale takimi oryginalnymi, pollińskimi 😛

Co do Święta Zbiorów ja uważam, że powinniśmy zrobić to jako jakiś ciekawy event. Jakieś zbieranie... czegoś tam, no coś interaktywnego w każdym razie. Na dniach będę intensywnie myślał, ale może inni mają jakieś pomysły?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

To może grzybobranie? 😄 Cały dzień będziemy zbierać grzyby, zwycięzca zostanie Mistrzem Zbiorów 2022 i dostanie talon na balon na darmowe zbieranie chrustu w lasach państwowych przez całą porę grzewczą, a wieczorem ceremonia ludowo-religijna. 😉

Czy dałoby się to zrobić tak, żeby w różnych miejscach na stronie i forum chowały się grzyby, które uczestnicy by szukali? Każdy grzyb miałby swój "numer seryjny", który wpisywałoby się w odpowiednim wątku (oczywiście kto pierwszy ten lepszy). Kto zbierze najwięcej, ten wygrywa. 😄 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak dobrym informatykiem nie jestem, ale posiadam uprawnienia do edytowania postów, więc mogę w kilkunastu powstawiać jakieś randomowe grzybki.

Drugim sposobem jest umieszczenie ukrytych grzybów na obrazkach z obchodów czy jakichś imprez 😄

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński
1 godzinę temu, Waksman napisał:

Aż tak dobrym informatykiem nie jestem, ale posiadam uprawnienia do edytowania postów, więc mogę w kilkunastu powstawiać jakieś randomowe grzybki.

O, super, to też dobra opcja.

1 godzinę temu, Waksman napisał:

Drugim sposobem jest umieszczenie ukrytych grzybów na obrazkach z obchodów czy jakichś imprez 😄

Why not both? 😄

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Ty ogarniesz grzyby w zdjęcia, a ja grzyby w postach 😄

Teraz zostaje kwestia promocji eventu - dokąd uderzamy?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Myślę, że we wszystkich krajach z którymi utrzymujemy jakieś - obojętnie oficjalne, czy nie - pozytywne relacje. Ale nie ma co się z tym spieszyć, bo jak wyślemy zaproszenie teraz, to przez ponad półtora miesiąca i tak zapomną. 😉 Myślę, że najlepiej zapraszać tydzień-dwa przed wydarzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

@Albert Fryderyk de Espadaczy rząd Muratyki ufunduje jakąś nagrodę dla najlepszego grzybiarza? 😉

Tak sobie myślę, że teraz możemy już przechodzić do organizacji Święta Zbiorów. W tym roku równonoc wypada 23 września (piątek), sądzę więc, że imprezy powinny odbyć się w weekend 23-25 września.

Ktoś potrafi robić ładne zaproszenia? 😄 Chociaż w sumie wystarczy jedno ogólne, które się wszędzie roześle. Honorowego zaproszenia na grzybobranie byłyby trochę na wyrost. 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij