• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Program Rewolucja


Rekomendowane odpowiedzi

(Wiadomość jest kopią z starego forum, ponieważ stwierdziłem, iż przydałoby się to tu przenieść, aby wiadomo było o co chodzi z Programem Rewolucja).
Czesnoradzka Agencja Kosmiczna ogłasza rozpoczęcie Programu Rewolucja.
Celami tego programu są:
- Wystrzelenie pierwszych Czesnoradzkich satelit w kosmos.
- Sprawdzenie funkcjonalności rakiet R1 i satelit "Rewolucji", w celu zapobiegnięcia przyszłym problemom i wadami konstrukcyjnymi w innych programach.
Zakończenie programu:
Program będzie funkcjonował do momentu uznania przez CzAK, że wszystkie cele programu zostały spełnione.

Pierwsza misja będzie nazywać się Rewolucja 1 i w ramach tej misji zostanie wystrzelona pikosatelita rakietą R1. Zarówno rakieta i pikosatelita są w fazie projektowania, dlatego też wszelkie wiadomości i kroki dotyczące Rewolucji 1, a nawet ogólnie całego Programu Rewolucja będą publikowane pod niniejszym wątkiem.

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spacer.png

Rewolucja 1

Czesnoradzka Agencja Kosmiczna ogłosiła zakończenie prac nad Rewolucją 1. Pierwszego potencjalnego satelity Czesnoradzkiego w Kosmosie.

Ogólnie, to Rewolucja 1 waży 15 kg i jest w kształcie kwadratu oraz posiada trzy panele słoneczne na trzech różnych ściankach. W satelicie znajduje się też wysokościomierz mający na celu pomiar wysokości osiągnięty przez satelitę liczony od poziomu morza oraz termometr badający temperaturę zarówno wewnątrz satelity, jak i na zewnątrz. Satelita posiada również dwie anteny, mające na celu przesyłanie wymienionych wcześniej pomiarów co 3 sekundy.

Natomiast celem misji jest sprawdzenie kondycji konstrukcji satelity, jak również jej wytrzymałość w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo mają zostać również sprawdzone teoretyczne przewidywania i założenia techniczne Rewolucji 1. Misja ma dodatkowo też wykazać potencjalne wady w konstrukcji, aby zapobiec niepowodzeniom w przyszłości. Wszelkie pomiary temperatury i wysokości są wykonywane jako dodatek do misji.

Teraz, kiedy prace nad Rewolucją 1 zostały zakończone, to należy ją jeszcze tylko skonstrułować i przetestować na Pollinie. Jednakże jednocześnie CzAK zajmie się projektowaniem pierwszej rakiety, która wyniesie Rewolucję 1 - Rakiety R-1.

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

spacer.png

Rakieta R-1-Test

Dziś zakończono projektowanie rakiety testowej R-1, która zostanie następnie wybudowana. Według Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej nie będzie to jeszcze rakieta, która poleci w kosmos, jednakże wystrzelenie jej ma na celu określenie poprawności budowy konstrukcji oraz jej wytrzymałości.

Jednakże pomijając fakt ten, to rakieta ma 5 metrów wysokości i działa na paliwo stałe. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj paliwa posiada dużą moc odrzutu, jednakże szybko się wypala, co prowadzi do tego, że rakieta nie jest w stanie osiągnąć dużej wysokości. Dodatkowo masa całkowita rakiety wynosi 276 kg i jest jednostopniowa.

Czesnoradzka Agencja Kosmiczna również zaznacza, że oficjalna budowa rakiety R-1 może zupełnie się różnić od rakiet testowych, a wynika to z faktu, że R-1 ma być rakietą, która wyniesie satelitę Rewolucję 1 w przestrzeń kosmiczną, a prototypy rakiety mogą tego celu nie spełnić. Dlatego też prace nad oficjalną wersją rakiety będą jeszcze trwać.

Natomiast wracając do paliwa rakietowego. Można się zapytać, dlaczego rakieta R-1-Test działa na paliwo stałe? Odpowiedź jest prosta, a mianowicie wynika to z faktu powstającego dopiero przemysłu chemicznego w Czesnoradzie, który on umożliwi zaprojektowanie rakiety na paliwo ciekłe, gdyż wtedy będzie można pracować nad bardziej zaawansowanymi paliwami rakietowymi.

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dnia 12.06.2022 roku wystrzelono z Kosmodromu Zavtra w Recinie Rakietę R-1-Test.

Na początku rakieta wstępnie została przeniesiona na platformę startową, po czym rozpoczęto odliczanie (warto zaznaczyć, iż w rakiecie nie znajdowała się Rewolucja 1, ze względu iż przewidywało się zniszczenie rakiety, a cała misja miała sprawdzić wytrzymałość konstrukcji rakiety):

spacer.png

10...

9...

8...

7...

6...

5...

4...

3...

2...

1...

Start!

spacer.png

Rakieta wystartowała, jednakże żadne tłumy nie mogły oglądać startu rakiety, gdyż był to lot testowy. Aczkolwiek pracownicy Kosmodromu mogli podziwiać rakietę w górze:

spacer.png

Po pewnym czasie rakieta spadła na ziemię, rozbijając się parenaście metrów dalej od Kosmodromu na gruncie. Pracownicy CzAK następnie przybyli na miejsce uderzenia i pobrali z resztek rakiety kluczowe dane dotyczące misji. Mianowicie zgodnie z tym, co zanotowała rakieta, osiągnęła 1047 metrów nad gruntem, zatem biorąc pod uwagę wysokość, z jakiej wystrzelono rakietę, to rakieta osiągnęła maksymalnie 1151 metrów nad poziomem morza. Cała misja przebiegła bez żadnych zarzutów, a rakieta wytrzymała start.

Czesnoradzka Agencja Kosmiczna zatem może śmiało stwierdzić, iż cała misja zakończyła się powodzeniem i teraz CzAK może się zająć znacznie bardziej ambitniejszym projektem rakiety, która wystrzeli Rewolucję 1.

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

image.png

Rakieta R-1

Po wielu badaniach, testach i planach w końcu Czesnoradzka Agencja Kosmiczna zaprojektowała rakietę R-1 i jest to ostateczny projekt rakiety. Rakieta tak jak jej poprzednia wersja testowa wykorzystuje paliwo stałe, o stałym ciągu, jednakże sama dysza i silnik został zmodyfikowany w taki sposób, aby spalać 10000 kg paliwa w przeciągu około 9,3 sekundy. Dzięki temu rakieta jest w stanie unieść dużą masę rakiety i wystrzelić Rewolucję 1 ostatecznie w kosmos. Wadą akurat takiego silnika jest to, że rakietą nie da się sterować.

Jednakże z danych technicznym możemy powiedzieć, że rakieta waży około 200 kg, wysokość wynosi 10,33 m, a średnica największa rakiety wynosi 0,67 metra. Rakieta również jest jednostopniowa, tak jak jest wersja testowa. Rakieta nie posiada również kamer, związku z brakiem technologii w Czesnoradzie.

Start rakiety został zaplanowany na godzinę 13:00 dnia 21 lipca 2022 roku i będzie publicznym startem, zatem będzie można oglądać start rakiety na żywo.

  • Lubię to 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rakieta o godzinie 12:50 została wniesiona na platformę startową, gdzie następnie odbyły się jeszcze ostatnie prace przeglądowe. W międzyczasie osoby chętne do oglądania rakiety na żywo mogły już zajmować miejsca w specjalnym do tego wyznaczonym miejscu.

image.png

Rakieta R-1 na platformie startowej, w której również znajduje się rakieta Rewolucja 1.

Następnie 15 sekund przez planowanym startem rozpoczęto odliczanie...

10...

9...

8...

7...

6...

5...

4...

3...

2...

1...

START!

Rakieta R-1 wystartowała!

image.png

Start Rakiety R-1

image.png

W międzyczasie centrum dowodzenia CzAK rejestrowało wysyłane dane przez Rewolucję 1, zarówno temperaturę wewnątrz satelity i zewnątrz jej, jak i wysokość nad poziomem morza. Jednakże do najważniejszych danych możemy zaliczyć osiągnięty pułap satelity, który wynosił 315,1 km nad poziomem morza, po czym zaczęła być przyciągana przez Pollin. Satelita przy spadaniu na Pollin nie przetrwała i spłonęła w atmosferze, jednakże dostarczyła cennych danych dla Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej. Można zatem oficjalnie stwierdzić, iż Czesnorad stał się kolejnym krajem na Pollinie, który osiągnął przestrzeń kosmiczną.

image.png

Wygląd Rewolucji 1, pierwszego Czesnoradzkiego satelity w kosmosie.

Oczywiście pomimo spełnienia już warunków Programu Rewolucja, CzAK nie chce jeszcze zamykać programu. Czesnoradzka Agencja Kosmiczna chciałaby uzyskać jeszcze więcej danych dla przyszłych lotów kosmicznych, dlatego też zostanie zaplanowana nowa satelita - Rewolucja 2, która będzie miała więcej funkcji i więcej przyrządów pomiarowych. Poza tym CzAK zacznie teraz starać się modyfikować w taki sposób rakietę, aby była w stanie osiągnąć orbitę. Jednakże nie będzie to od razu, tylko krok po kroku, aby kolejne modele rakiet były coraz bardziej zwrotne.

  • Lubię to 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

image.png

Rewolucja 2

Po długim czasie inżynierowie i naukowcy z Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej przedstawiają projekt nowego sztucznego satelity w ramach Programu Rewolucja - Rewolucję 2. Jest to satelita, który miałby przynajmniej w połowie obkrążyć Pollin, a następnie spalić się w atmosferze i zatopić się na dnie oceanu. Jednakże największym osiągnięciem w tej misji byłoby utworzenie w połowie orbity w okół Pollinu. Dzięki czemu CzAK będzie mógł w przyszłości wysyłać pierwsze czesnoradzkie sztuczne satelity na orbitę Pollinu.

Jednakże wracając do satelity. Wysokość całkowita Rewolucji 2 to 70 cm, a szerokość całkowita to 50 cm. Wyposażona jest w termometry mierzące temperaturę na zewnątrz i wewnątrz satelity, jak również ciśnieniomierz wykonujący pomiar ciśnienia wewntąrz satelity. Satelita również wyposażona jest w system radarowego namierzania (nadajniki), w celu ustalenia jej położenia. Wyposażona jest też w dwa panele słoneczne, w celu zasilenia Rewolucji 2, jak i w osiem anten. Z kolei waga całkowita satelity wynosi 298 kg.

Oczywiście w celu wyniesienia tej satelity, zostanie zaprojektowana nowa rakieta pod nazwą R-2. Dlatego, że rakieta typu R-1 nie byłaby w stanie wynieść Rewolucji 2 na połowiczną orbitę, a jedynie zostałaby wyniesiona w przestrzeń kosmiczną. Stąd też potrzeba zaprojektowania nowej rakiety, aczkolwiek projekt rakiety R-2 jest już niemalże skończony.

image.png

  • Lubię to 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png

Rakieta R-2

Czesnoradzka Agencja Kosmiczna ogłasza z radością zakończenie projektu nad rakietą R-2. Będzie to najprawdopoboniej pierwsza rakieta, której uda się wynieść satelitę Rewolucję 2 na połowiczną orbitę w okół Pollinu. Byłby to z pewnością sukces dla Republiki Socjalistycznej Czesnoradu, gdyż w takim wypadku umożliwi to Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej zaprojektowanie przyszłych rakiet, które byłyby w stanie wynieść satelity na pełną orbitę w okół Pollinu.

Jednakże teraz powiedzmy co nieco o konstrukcji rakiety. R-2 to dwuczłonowa rakieta, która posiada również dwa boostery po obu stronach rakiety. Wszystkie silniki rakietowe działają na paliwo stałe i spalają 10000 kg paliwa w około 9 sekund. Ponadto rakieta waży około 75000 kg, wysokość wynosi 23 m, a średnica środkowego członu wynosi 1 m. Jednakże jeśli chodzi o średnicę boosterów, to wynosi ona 75 cm, a wysokość samych boosterów ma wartość 15 m i 30 cm.

Natomiast dlaczego ma boostery? Dlaczego jest dwustopniowa? Dlatego, że rakieta sama nie jest w stanie wystartować, zatem konieczne było zastosowanie w projekcie boosterów, które wspomogą rakietę w starcie. Z kolei rakieta jest dwustopniowa, ponieważ jak można było już poznać po projekcie rakiety R-1, trudno się manewruje silnikiem na paliwo stałe. To wymusza użycie dwóch stopni w rakiecie po to, aby jeden człon wyniósł rakietę w przestrzeń kosmiczną, a drugi utworzył orbitę w okół Pollinu. W tym przypadku miałaby być to połowa orbity w okół naszej planety.

Start rakiety przewidziany jest na dzisiaj (31.08.2022r.) i odbędzie się około godziny 14:00.

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O godzinie 13:50 rakieta została przeniesiona na platformę startową w Kosmodromie Zavtra, gdzie była jeszcze sprawdzana pod kątem potencjalnych uszkodzeń, bądź błędów konstrukcyjnych. Jednakże okazało się, że rakieta faktycznie posiadała pewien defekt, który na szczęście nie wymagał zmiany daty startu, aczkolwiek doszło do pewnych opóźnień w starcie rakiety.

image.png

Rakieta R-2 na platformie startowej.

Dlatego też start odbył się o godzinie 14:17 i rozpoczęto odliczanie:

10...

9...

8...

7...

6...

5...

4...

3...

2...

1...

Start!

image.png

Start Rakiety R-2.

image.png

Początkowo rakieta bez problemu osiągała coraz to większą wysokość, jednakże zaraz po odczepieniu boosterów, centrum dowodzenia straciło kontrolę nad rakietą, w wyniku której nie dało się kontrolować rakiety. Sytuacja była dość poważna, dlatego próbowano dokonać w jak najszybszym czasie ponownego przywrócenia kontroli nad rakietą - liczyła się tutaj każda sekunda. Na szczęście po krótkim czasie ponownie przywrócono kontrolę i rakieta na wysokości około 70 km odczepiła pierwszy stopień. Następnie został odpalony drugi stopień rakiety, który to ukształtował trajektorię lotu Rewolucji 2. Potem kiedy Rewolucja 2 została w końcu wypuszczona, centrum dowodzenia na bierząco zbierało wysyłane dane i sygnały przez Rewolucję 2.

CzAK ustaliło również zzacowaną trajektorię lotu Rewolucji 2, która prezentuje się następująco:

unknown.png?width=943&height=676

Jak widać na tym etapie, misja prezentuje się lepiej, niż było to początkowo przewidywane, ponieważ Rewolucja 2 osiągnęła prawie pełną orbitę. Czesnoradzka Agencja Kosmiczna jest z tych wiadomości bardzo zadowolona, ponieważ w ramach Programu Rewolucja, udało się skonstruować rakietę, która jest w stanie osiągnąć prawie pełną orbitę. Dlatego też, rakieta R-2 najprawdopodobniej zostanie jeszcze zmodyfikowana i poprawiona, aby faktycznie mogła w przyszłości przysłużyć się innym ważnym misjom Republiki Socjalistycznej Czesnoradu i być może również narodów współpracujących z Republiką Socjalistyczną Czesnoradu.

Jednakże wracając do samej satelity Rewolucji 2. Misja będzie trwała trochę ponad 1 dzień. Dlatego też CzAK będzie zbierało na bierząco informacje z Rewolucji 2, a jutro zakończy się jej misja. Więc pozostaje tylko czekać. Niech żyje Czesnorad! Niech Czesnorad rośnie w siłę, a ludziom żyło się dostatniej!

image.png

Artystyczna wizja Rewolucji 2.

  • Lubię to 3

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dobie od wystrzelenia Rewolucji 2, sygnał w pewnym momencie urwał się, co jednoznacznie oznaczało oficjalne zakończenie niniejszej misji. Satelita po wykonaniu długiej orbity eliptycznej, której apogeum wynosiło 55574 km od Pollinu, wszedł w atmosferę Pollinu, gdzie ostatecznie spłonął. Dane, które satelita przekazała, zostaną wykorzystane przy następnych projektach nowszych satelit, jak i sond kosmicznych. Ponadto dane z lotu rakiety R-2 również zostaną wykorzystane w modyfikacjach rakiety R-2, jak i w przyszłych projektach rakiet. Dodatkowo Czesnoradzka Agencja Kosmiczna stwierdza, że najprawdopodobniej nie będzie potrzeby tworzenia Rewolucji 3, gdyż Rewolucja 2 jest satelitą, którą można wzbogacić jeszcze o parę kolejnych przyrządów pomiarowych. Z kolei rakieta R-2 również zostanie zmodyfikowana, aby następna misja mogła przejść bez przeszkód. CzAK nie wyklucza też wzbogacenia rakiety R-2 o trzeci stopień, aby można było w pełni uformować orbitę.

Z kolei obecna misja zostaje oficjalnie zakończona, a w ramach Programu Rewolucja, CzAK będzie próbowało umieścić pierwszą na orbicie satelitę.

image.png

Graficzne przedstawienie Rewolucji 2 w trakcie lotu powrotnego.

  • Lubię to 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

image.png

Rakieta R-3

Po tygodniach wytężonej pracy, Czesnoradzka Agencja Kosmiczna przedstawia projekt nowej rakiety - rakiety R-3.

Tak, zgadza się, nowej rakiety. Czesnoradzka Agencja Kosmiczna wykonywała wiele testów i obliczeń, jednakże okazało się, że wypuszczenie satelity na orbitę wymagało wprowadzenia dużych zmian do rakiety R-2, jednakże pomimo tych zmian, wiele elementów jest podobnych do samej rakiety R-2. Jednakże spójrzmy na dane techniczne rakiety R-3.

Rakieta R-3 to trzystopniowa rakieta, której masa całkowita wynosi około 130000 kg, a wysokość całkowita rakiety to 34,5 metrów. Ponadto pierwszy stopień ma szerokość 1,2 metrów, a pozostałe dwa stopnie mają szerokość 1 metra. Z kolei wysokość boosterów wynosi 18,2 metra, a ich szerokość to 75 cm. Dodatkowo rakieta została wzbogacona o stateczniki, aby w trakcie lotu ustabilizować trajektorię lotu rakiety.

image.png

Rakieta R-3 jest z pewnością najpoważniejszym projektem Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej, gdyż jest to rakieta, która teoretycznie jest w stanie wypuścić Rewolucję 2 na orbitę. To z pewnością byłby duży krok w kosmonautyce Czesnoradzkiej oraz otworzy światło na przyszłe loty kosmiczne. Start rakiety odbędzie się w sobotę, 24.09.2022 roku o godzinie 13:00.

  • Lubię to 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace techniczne trochę się przeciągnęły, dlatego też rakieta została przeniesiona na platformę startową w Kosmodromie Zavtra o godzinie 16:10. Jednakże na szczęście wszystko zostało naprawione i poprawione, dzięki czemu rakieta może być dzisiaj wyniesiona.

image.png

Rakieta R-3

Dlatego też po zakończeniu ostatecznych prac, rozpoczęto odliczanie do startu rakiety:

10...

9...

8...

7...

6...

5...

4...

3...

2...

1...

START!

image.png

Rakieta wystartowała. W Centrum Dowodzenia Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej wszyscy zestresowani patrzyli jak misja przebiegnie. Było to nielada ważne przedsięwzięcie, gdyż ta misja miałaby udowodnić, że Czesnorad może wynieść objekty na orbitę.

image.png

Po pewnym czasie rakiety już nie było widać, jednakże wiele informacji docierało do Centrum Dowodzenia. Rakieta odrzuciła początkowo boostery, chwilę potem odrzuciła pierwszy stopień. Następnie, kiedy rakieta osiągnęła odpowiednią wysokość, uruchomiono stopień drugi, który to ostatecznie wyniósł rakietę w przestrzeń kosmiczną. Kiedy stopień drugi się zużył i został odrzucony, Centrum Dowodzenia czekało, aż rakieta osiągnie kolejny planowany punkt, aby włączyć ostatni, najmniejszy stopień rakiety. Gdy w końcu punkt został osiągnięty, został aktywowany stopień trzeci, który ukształtował orbitę satelity, która poglądowo wygląda następująco:

image.png

Misja powiodła się sukcesem! Centrum Dowodzenia mogło odetchnąć z ulgą. Satelita została wyniesiona na orbitę i od dnia dzisiejszego, kopia Rewolucji 2, będzie krążyć wokół Pollinu. Niestety sama satelita nie ma zasadniczych funkcji, ale misja ta udowodniła, że Czesnorad może teraz wynosić objekty na orbite Pollinu. Z pewnością lepszą orbitę dałoby się osiągnąć za pomocą silników na paliwo ciekłe, jednakże to jest obecnie w sferze badań Instutu Badań Chemii Organicznej i Nieorganicznej, a Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej udało się wynieść na orbitę obiekt, przy pomocy wyłącznie silników na paliwo stałe. Natomiast apogeum dla satelity krążącej po tej orbicie wynosi 7155 km, a perygeum wynosi 202 km.

Wyniki misji zostaną również przekazane Radzie Komisarzy Ludowych. Czesnoradzka Agencja Kosmiczna przekaże również RKL potencjalne możliwości, na które pozwala Rakieta R-3. Z pewnością jest to dla Czesnoradu wielki krok oraz otwierają się przed nim nowe możliwości. Niech żyje Czesnorad!

 

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

image.png

Rakieta R-4

Związku z opracowaniem silnika na paliwo ciekłe przez Instytut Badań Chemii Organicznej i Nieorganicznej, Czesnoradzka Agencja Kosmiczna ogłasza opracowanie nowego typu rakiety, która jest zmodyfikowaną wersją Rakiety R-3, mianowicie chodzi tutaj o Rakietę R-4.

Parametry Rakiety są niemalże te same co R-3. Jednakże różni się wysokością, która teraz wynosi około 36,5 metra oraz co ciekawe, masa rakiety wynosi około 128500 kg. Dodatkowo ostatni stopień R-4 nie jest już na paliwo stałe, tylko zbiornik wypełniony jest ciekłym wodorem i tlenem.

CzAK wprowadziło taką modyfikację, ze względu na lepsze sterowanie rakietą w przestrzeni kosmicznej. Wykorzystanie silnika na paliwo ciekłe umożliwi lepsze uformowanie orbity satelity, a poza tym można kontrolować spalanie paliwa. CzAK nie ma też wątpliwości, że powodzenie się tej misji z wykorzystaniem R-4 zakończy oficjalnie Program Rewolucję. Powodem takiej decyzji jest fakt, że zdaniem Czesnoradzkiej Agencji Kosmicznej, Czesnorad jest w stanie opracować rakiety zdolne do wyniesienia różnych obiektów, dzięki czemu można rozpocząć inne programy oraz misje.

Planowany start rakiety jest na następną sobotę (19.11.2022r.). Godzina nie jest jeszcze znana.

  • Lubię to 1
  • Kocham to! 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png

Rakieta R-4

Rakieta została przeniesiona na platformę startową o godzinie 15:50, jednakże z powodu drobnego błędu technicznego przy trzecim stopniu, start rakiety został przełożony na godzinę 18:00. Jednakże pomimo tego faktu, rakieta została w pełni przygotowana i o godzinie 17:59 rozpoczęto odliczanie:

10...

9...

8...

7...

6...

5...

4...

3...

2...

1...

Start!

image.png

image.png

image.png

Rakieta szczęśliwie wystartowała, bez żadnych przeszkód. Po pewnym czasie również boostery zostały odczepione bez komplikacji, jak i niedługo po nich pierwszy stopień rakiety. Następnie kiedy rakieta wzniosła się na wysokość 55 km n.p.m., został aktywowany stopień 2 rakiety. Po tym, kiedy rakieta osiągnęła 233 km n.p.m., to został aktywowany trzeci stopień rakiety, który ma za zadanie uformować orbitę.

image.png

Orbita została uformowana, jednakże celem tej misji będzie test silnika na paliwo ciekłe. W tym celu, kiedy rakieta osiągnie apogeum, to silniki ponownie zostaną aktywowane, aby uformować orbitę w kształcie elipsy zbliżonej do koła. Natomiast misja potrwa do jutra i wszystko zostanie wtedy przesądzone o wyniku misji. Niech żyje Czesnorad!

  • Lubię to 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przebyciu połowy trajektorii, ostatni stopień został ponownie aktywowany, aby dokończyć formowanie orbity. Wyniki z misji prezentują się następująco:

image.png

Można zatem oficjalnie ogłosić, że misja zakończyła się sukcesem, ponieważ satelita osiągnęła orbitę stałą, która jest mniej więcej w zamierzonym kształcie. Jednakże nie tylko można uznać misję za zakończoną sukcesem, a cały Program Rewolucja. Czesnoradzka Agencja Kosmiczna zatem może ogłosić oficjalne zakończenie Programu Rewolucja, ponieważ wszystkie jej cele zostały spełnione. Aczkolwiek zakończyła się wielkim sukcesem oraz umożliwiła wprowadzenie Czesnoradu do przestrzeni kosmicznej. Z pewnością Program ten będzie podstawą kolejnych przyszłych programów i misji dotyczących kosmosu, gdyż to właśnie w ramach tych misji, można powiedzieć, że CzAK "nauczyło się" konstruować rakiety i wie już, jak mniej więcej dostosować je do danych wymagań misji.

Teraz Czesnoradzka Agencja Kosmiczna będzie próbowała się skupić na innych celach. Kiedy już poznano konstrukcję rakiet, a Czesnorad posiada mniej więcej odpowiednią technologię, CzAK spróbuje sięgnąć poza Pollinem i zwróci się ku Księżycom Pollinu oraz innym ciałom niebieskim w naszym układzie. Niech Czesnorad rośnie w siłę, a ludziom żyło się dostatniej! Niech żyje Czesnorad!

  • Kocham to! 1

Towarzysz Robert Drenin

Wiceprzewodniczący Rady Komisarzy Ludowych Związku Kolektywistycznych Republik Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij