• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Religia w Muratyce


Rekomendowane odpowiedzi

Tu się zgodzę z Panem Pawłowem - Rotria jest mega niestabilna, która sama nie może zaspokoić swoich potrzeb personalnych, a co dopiero zaspokajać takie potrzeby w innych krajach. Duchownych nie ma i nie będzie, więc bez sensu jest pakować się w coś takiego. A wizja ateistycznego państwa jest dość pociągająca. Można przemyśleć.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moja autorska(?) propozycja, aby w miarę możliwości Święta Chrześcijańskie przejąć jako naszą tradycję, a to z tego powodu, że nie interesuje się nami nikt, a Rotria i tak nie pośle nam aktywnego duchownego, bo będzie wolała pozyskać kogoś z nas do pełnienia tej funkcji.

Ateizm państwowy + Tradycja Chrześcijańska mogą zrobić bardzo miły mix, ponieważ nasze Święta nie będą musiał być skierowane tylko dla osób wierzących, ale też dla Ateistów, którzy dość często obchodzą Święta, nie dla wydarzeń, które miały miejsce w Piśmie Świętym, a po to by usiąść wspólnie do stołu z rodziną i spotkać się po całym roku ciężkiej pracy. 😉 

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całego serca pragnąłbym Rotii, ale tam się lenią ostatnio i mają opóźniony czas działania. nawet jak się wpiszemy, będziemy peryferiami kościoła Rotryjskiego. natomiast centrum Cerkwi jest niedaleko, w Brodii, i myślę że do Maurytyki bardziej pasowałyby klimaty wschodnie.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bolesław Domu Kirianóo napisał:

Z całego serca pragnąłbym Rotii, ale tam się lenią ostatnio i mają opóźniony czas działania. nawet jak się wpiszemy, będziemy peryferiami kościoła Rotryjskiego. natomiast centrum Cerkwi jest niedaleko, w Brodii, i myślę że do Maurytyki bardziej pasowałyby klimaty wschodnie.

Panie Bolesławie, niestety Cerkiew została zamknięta po wczorajszej reakcji Kościoła Rotryjskiego w postaci Dmowskiego, który postanowił wypunktować moją działalność, dlatego postawiłem na to, żeby zaproponować w Muratyce Ateizm Państwowy, chociaż nie będziemy musieli być w jakimś kościele żeby być. Zawsze, gdy się pojawi ktoś chętny do działalności Duszpasterskiej będzie mógł utworzyć własny kościół tu u nas. 

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Fatima Marcjan-Chojnacka napisał:

Zgadzam się. Rotria teraz ma problem, ponownie musi postarać się "odbić się od dna" więc sensu to by nie miało. Poza tym mi samej Rotria tu nie pasuje.

Lepiej tak nie mówcie, bo wleci zaraz ten degenerat Dmowski i jeszcze wam zacznie mówić, jaka ta Rotria jest wspaniała. ;D 

  • Haha 1

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Dmowskiego to jest do tego zdolny. Także faktycznie - lepiej uważać 😂

  • Haha 2

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maximilian von Stirlitz napisał:

Dmowski nawet jest prezbiterem Kościoła Rotryjskiego, chyba zrobi z Suderlandu teokrację. 

Niech robi co chce, ale niech nie wynurza swojego nosa z Kościółka, bo mu ktoś kiedyś utrze tego nosa. O mnie opowiada jaki to nie jestem zły, a swojej ojczyzny nie może odrodzić i ciągnie się jakaś dziwna debata o ustroju, partii itd. z której nic nie wynika. Komiczny człowiek. 😉

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można też utworzyć naszą własną cerkiew

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

Spiker Kongresu Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Zastanawiając się, czym mógłbym się zająć w Muratyce, wpadłem na pomysł podziałania na niwie narracyjno-religijnej. Przeczytałem, o czym dyskutowaliście w tym wątku, z resztą uczestniczyłem już w kilku podobnych dyskusjach gdzie indziej. Mam parę refleksji i pomysłów. Dajcie znać, co o tym sądzicie i czy bylibyście zainteresowani taką zabawą.

1. Myślę, że religia w mikroświecie nie powinna być kopią realnych religii. Nawet nie dlatego, że kogoś to urazi (bo ludźmi bez dystansu do własnych przekonań raczej nie powinniśmy się zbytnio przejmować), ale dlatego, że to po prostu wtórne i mało twórcze.

2. Nie ma sensu popadać w uzależnienie od jakichś zewnętrznych religii, jeśli nie mają nam one za wiele do zaoferowania. Rotria raczej nie ma.

3. Kościół narodowy, później ewentualnie rozszerzający swoją działalność na inne państwa nordackie (gdyby były zainteresowane) byłby najbardziej korzystny dla Muratyki.

4. Jeśli mikroświat ma być odskocznią od reala, to nie powinien go naśladować. Jeśli realnie żyjemy w kraju katolickim, to tutaj wolałbym sobie katolicyzm odpuścić.

5. Jeśli chcemy tworzyć Kościół narodowy, to najbardziej logiczna byłaby inspiracja prawosławiem i luteranizmem, przynajmniej w kwestiach eklezjalnych.

6. Pod względem teologicznym, myślę, że interesująca byłaby próba adaptacji neoplatonizmu. Grecka filozofia byłaby z resztą całkiem spójna z grecką liturgią prawosławną.

7. Antyczni neoplatonicy rozwijali swoje poglądy na podłożu kultury greckiej (grecko-rzymskiej), ale my możemy tutaj być oryginalni i stworzyć własną mityczną nadbudowę, własne narracyjne opowieści ułatwiające zrozumienie dogmatów.

Czy udało mi się kogoś zainteresować? 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, kościół narodowy jak najbardziej. Kiedyś myślałem w sumie żeby stworzyć kościół narodowy oparty na dawnych muratyckich wierzeniach. Może uczynienie z legendarnego założyciela kraju (Muratyka Wielkiego) jakiegoś bożka czy coś w tym stylu?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński

Jak najbardziej. W centrum naszej religii stałby Absolut (Jednia), będący Bogiem sensu stricte, ale oprócz niego istniałyby różne emanacje Absolutu, stojące poniżej Boga, ale powyżej ludzi - bogowie (pisani małą literą), anioły i co tam kto jeszcze chce. Może trochę zaczerpniemy z panteonu słowiańskiego?

Apoteozy Muratyka Wielkiego też można dokonać, jak najbardziej (jeszcze jak!), ale przyjmijmy od razu twardą i nienaruszalną zasadę, że nie będziemy deifikować żywych mikronautów (nawet jeśli już nie działają w mikroświecie, bo zawsze mogą wrócić i będzie problem), bo wyjdzie cyrk. 😄

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, oczywiście. Branie za świętych czy jakichś takich żywych mikronautów mija się z celem. Wierzmy raczej w coś czego nie możemy zobaczyć ale co ma u nas moc zbawczą (na przykład programistów home.pl, którzy dzisiaj majstrują przy serwerach XD)

2 minuty temu, Andrzej Płatonowicz Ordyński napisał:

Może trochę zaczerpniemy z panteonu słowiańskiego?

Na Murata! Na tym to się tak średnio znam. Musisz mnie nakierować 😅

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej przyłączę się do kościoła raczej jako wierny. Po odejściu z Rotrii, a później z Sarmackiego Kościoła warto by było mieć jakąś wspólnotę wiernych. Wspólne święta etc. 😉 

  • Lubię to 1

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej Płatonowicz Ordyński
4 godziny temu, Waksman napisał:

Na Murata! Na tym to się tak średnio znam. Musisz mnie nakierować 😅

Mam na myśli wykorzystanie bóstw słowiańskich (Perun, Weles, Jaryło i spółka 😄 ) jako emanacji Absolutu. Każde bóstw miałoby swoją "specjalność", jak to w panteonach bywa. Perun patronowałby żołnierzom, Weles pracownikom naukowym, itd. 😄

3 godziny temu, Piotr Romanow napisał:

Jak najbardziej przyłączę się do kościoła raczej jako wierny. Po odejściu z Rotrii, a później z Sarmackiego Kościoła warto by było mieć jakąś wspólnotę wiernych. Wspólne święta etc. 😉 

Co Ty na to, żeby oprzeć nasz "kalendarz liturgiczny" na Kole Roku?

kalendarz-swiat2-jpg.jpg?w=584

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij