• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Religia w Muratyce


Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory w Muratyce nikt religią się nie interesował. Może czas to zmienić? W Brodrii (tj. na forum Bialenii) trwa właśnie II Sobór Cerkwii Prawowierczej. Może byśmy się tam ładnie zapytali jakie są możliwości utworzenia takiego kościoła w Muratyce? Czy może powinniśmy iść w inną stronę i postarać się o podpisanie konkordatu z Rotrią? Co myślicie?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, prawdę mówiąc miałaby być to religia państwowa? Bo ja jednak jestem zwolennikiem państwa laickiego. Aczkolwiek, gdybym miał wybierać to wolę kościół rotryjski. Jest bowiem bliższy mojemu sercu w kwestii doktryny, która czerpie z katolicyzmu, który jest mi bliski w nieistniejącym realu. Aczkolwiek do prawosławia też nic nie mam.

(-) Heinrich von Wattzau,

prezes Organizacji Food-Net,

burmistrz miasta Bazylice,

poseł na Sejm II kadencji

99527777916552149.png 99527777916552192.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Heinrich von Wattzau napisał:

Hmm, prawdę mówiąc miałaby być to religia państwowa? Bo ja jednak jestem zwolennikiem państwa laickiego.

Nie nie, nie byłaby to religia państwowa. Ja również chcę utrzymać rozdział państwa od kościoła, wszakże państwem kościelnym nie jesteśmy więc nie widzę sensu wprowadzania jakiejś religii państwowej. Przy czym dla mnie "religią państwową" jest to wyznanie, które ma najwięcej członków. Także spokojnie, religii państwowej nie będziemy tworzyć.

7 minut temu, Heinrich von Wattzau napisał:

gdybym miał wybierać to wolę kościół rotryjski. Jest bowiem bliższy mojemu sercu w kwestii doktryny, która czerpie z katolicyzmu, który jest mi bliski w nieistniejącym realu. Aczkolwiek do prawosławia też nic nie mam.

Ja również jestem katolikiem w tym popularnym ostatnio realu, i również wolałbym kościół rotryjski, ale... Rotria nie jest w za dobrej kondycji - i aktywnościowej i ogólnej dlatego boję się, że u nas trudno byłoby ustanowić jakąś aktywniejszą diecezję. Brodria natomiast działając na forum bialeńskim jest znacznie aktywniejszym krajem, więc tu uważam, że kościół prawosławny jest bezpieczniejszą opcją jeśli chodzi o względy aktywnościowe.

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Waksman napisał:

Ja również jestem katolikiem w tym popularnym ostatnio realu, i również wolałbym kościół rotryjski, ale... Rotria nie jest w za dobrej kondycji - i aktywnościowej i ogólnej dlatego boję się, że u nas trudno byłoby ustanowić jakąś aktywniejszą diecezję. Brodria natomiast działając na forum bialeńskim jest znacznie aktywniejszym krajem, więc tu uważam, że kościół prawosławny jest bezpieczniejszą opcją jeśli chodzi o względy aktywnościowe.

Tak naprawdę to poczekałbym z decyzją do czasu aż zobaczymy co zrobi nowy Patriarcha Rotrii. Być może trochę rozrusza państwo kościelne i będzie można wtedy podjąć decyzję bardziej trafną. Bo jeżeli naprawdę w Rotrii nic się nie zmieni, to serio trzeba by się zastanowić nad tą cerkwią. Ale jednak ja bym poczekał jeszcze z tydzień/dwa tygodnie z jakimiś decyzjami. Swoją drogą to muszę zajrzeć do Bialenii/Brodrii na ten Sobór.

Edytowane przez Heinrich von Wattzau
Usunięcie słowa

(-) Heinrich von Wattzau,

prezes Organizacji Food-Net,

burmistrz miasta Bazylice,

poseł na Sejm II kadencji

99527777916552149.png 99527777916552192.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby Pan nie błądził to podsyłam bezpośredni linkacz - http://spolecznosc.bialenia.org.pl/showthread.php?tid=2835&pid=27888#pid27888

Ale tak, ma Pan rację. Poczekajmy. Spróbuję skontaktować się z Patriarchą Rotrii i zapytam o sytuację, bo szczerze powiedziawszy nie orientuję się w sprawach wewnętrznych PKR.

Piotrze, jak to czytasz, to zachęcam do włączenia się do dyskusji. Może uda nam się coś wspólnie ogarnąć @Piotr Pawłow 😉

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, August de la Sparasan napisał:

Ja mam pewną koncepcję, ale przedstawię ją dopiero w dniu jutrzejszym (i tak, to ordynarne pisanie postu dla podbicia aktywności).

O, no proszę. Czyżby jakiś kościół narodowy? Uchyl rąbka tajemnicy 😝

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie kościół narodowy nie byłby głupi... tak naprawdę. Tylko jestem w rotryjskim i cokolwiek się stanie będę wierny tamtemu. No chyba, że Rotria nie daj Boże, upadnie.

(-) Heinrich von Wattzau,

prezes Organizacji Food-Net,

burmistrz miasta Bazylice,

poseł na Sejm II kadencji

99527777916552149.png 99527777916552192.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem nowy Patriarcha Rotrii ma w planach przekształcenie rotryzmu w kościoły narodowe. Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, ale tak wynika z soboru warszawskiego, który ostatnio odbywał się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ktoś jeszcze to śledził i ma jakieś większe pojęcie?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cerkiew Brodryjska przyjmie wszystkie zbłąkane serca. Co do Rotrii nie będę się wypowiadał, chociaż moje zdanie o niej jest złe bo pewnym incydencie z przeszłości. 🙂

  • Smuteczek 1

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Waksman napisał:

Z tego co czytałem nowy Patriarcha Rotrii ma w planach przekształcenie rotryzmu w kościoły narodowe. Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, ale tak wynika z soboru warszawskiego, który ostatnio odbywał się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ktoś jeszcze to śledził i ma jakieś większe pojęcie?

Eeeee... Coś Ci się chyba pochrzaniło. Sobór Warszawski nie był soborem rotryjskim. Zwołano go właśnie przez nieaktywność Rotrii w celu stworzenia nowej wspólnoty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Joahim von Ribertrop napisał:

Eeeee... Coś Ci się chyba pochrzaniło. Sobór Warszawski nie był soborem rotryjskim. Zwołano go właśnie przez nieaktywność Rotrii w celu stworzenia nowej wspólnoty. 

To ja wiem, że nie był soborem rotryjskim (nie sprecyzowałem), ale fakt faktem jego pomysłodawcą był aktualny patriarcha PKR, który zapowiedział zmiany na podstawie jego ustaleń. Tak to było, nie?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Waksman napisał:

Z tego co czytałem nowy Patriarcha Rotrii ma w planach przekształcenie rotryzmu w kościoły narodowe. Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, ale tak wynika z soboru warszawskiego, który ostatnio odbywał się w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ktoś jeszcze to śledził i ma jakieś większe pojęcie?

Pierwsze słysze o tym soborze. Ale jeżeli tak, to co. Kościół Rotryjski przestanie istnieć? Czy będzie sprawował zwierzchnictwo nad narodowymi? Czy doktryna będzie taka sama, a obrządki inne? Nie wiem co myśleć.

(-) Heinrich von Wattzau,

prezes Organizacji Food-Net,

burmistrz miasta Bazylice,

poseł na Sejm II kadencji

99527777916552149.png 99527777916552192.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że Zabieraj popierał pomysł tego soboru, ale sam sobór zorganizował Gagik w celu odłączenia się od KR. Gdyby miały być reformy na podstawie jego ustaleń... To raczej nie mówili by że chcą utworzyć nową wspólnotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to sobie muszę całą tą dyskusję w RON przeczytać jeszcze raz, bo się pogubiłem. Dla zainteresowanych linkacz - http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=364&t=6379&sid=a281a254c8eef6ae0e7843145cc761aa

2 minuty temu, Heinrich von Wattzau napisał:

Pierwsze słysze o tym soborze. Ale jeżeli tak, to co. Kościół Rotryjski przestanie istnieć? Czy będzie sprawował zwierzchnictwo nad narodowymi? Czy doktryna będzie taka sama, a obrządki inne? Nie wiem co myśleć.

Czy przestanie istnieć to już zależy od rotryjskich duchownych i ich aktywności... Ja pokładam nadzieję w to, że nowemu Patriarsze uda się ustabilizować jakoś sytuację.

3 minuty temu, Joahim von Ribertrop napisał:

Możliwe że Zabieraj popierał pomysł tego soboru, ale sam sobór zorganizował Gagik w celu odłączenia się od KR. Gdyby miały być reformy na podstawie jego ustaleń... To raczej nie mówili by że chcą utworzyć nową wspólnotę. 

Fakt, pomyliły mi się osoby. Brawo ja 👏 Ciekawe ile z tego Zabieraj zrobi w Rotrii... Jeśli zrobić coś w ogóle. Teraz to tam w ogóle trwa III Sobór Welijski, aż sobie poczytam o czym tam się toczą dysputy...

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę was. Przede wszystkim zastanówcie się jaki sens jest przeć do Kościoła Rotryjskiego? Kapłanów wiecznie brakuje, wyznanie żyje żeby żyło. Święta odprawiane głównie w Stolicy Pawłowej, a niedzielne liturgie już mało kto prowadzi. 

Zastanówcie się jaki jest sens dołączać do wymierającego kościoła? Zresztą nie ważne, najwyżej mi się czkawką to odbije. Kiedyś jak zrobiłem Schizmę w Bialenii na GG, posłaniec Patriarszy proponował mi zostanie Biskupem Rotryjskim, tylko i wyłącznie po to, żebym nie oddzielił się od Kościoła Rotryjskiego. Czy to jest powaga? Dajcie sobie spokój, ale zresztą to nie mój interes. Jak będziecie chętni przyjmiemy was do naszej Cerkwi. Jeżeli nie to nie, nie będę nikogo na siłę za rękę prowadził do wspólnoty wyznaniowej. 

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jaka ładna czcionka.

3 minuty temu, Piotr Pawłow napisał:

Przede wszystkim zastanówcie się jaki sens jest przeć do Kościoła Rotryjskiego? Kapłanów wiecznie brakuje, wyznanie żyje żeby żyło. Święta odprawiane głównie w Stolicy Pawłowej, a niedzielne liturgie już mało kto prowadzi. 

No co powiem, fakty podajesz Piotrze, z tym się kłócić nie da. Rotria jest sztucznie utrzymywana przy życiu bo ludzie mają do niej jakiś taki dziwny sentyment. Czemu? Nie wiem.

4 minuty temu, Piotr Pawłow napisał:

Schizmę w Bialenii na GG

Bialenia miała Gadu-Gadu? 😮

4 minuty temu, Piotr Pawłow napisał:

Dajcie sobie spokój, ale zresztą to nie mój interes. Jak będziecie chętni przyjmiemy was do naszej Cerkwi. Jeżeli nie to nie, nie będę nikogo na siłę za rękę prowadził do wspólnoty wyznaniowej. 

Ja jak mam być szczery to wolałbym dołączyć do wspólnoty prawosławnej, bo widzę w niej potencjał. Pytanie tylko czy i wy będziecie w stanie utrzymać taką powiedzmy "diecezję zwierzogrodzką"?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr Pawłow napisał:

Panowie, proszę was. Przede wszystkim zastanówcie się jaki sens jest przeć do Kościoła Rotryjskiego? Kapłanów wiecznie brakuje, wyznanie żyje żeby żyło. Święta odprawiane głównie w Stolicy Pawłowej, a niedzielne liturgie już mało kto prowadzi. 

Zastanówcie się jaki jest sens dołączać do wymierającego kościoła? Zresztą nie ważne, najwyżej mi się czkawką to odbije. Kiedyś jak zrobiłem Schizmę w Bialenii na GG, posłaniec Patriarszy proponował mi zostanie Biskupem Rotryjskim, tylko i wyłącznie po to, żebym nie oddzielił się od Kościoła Rotryjskiego. Czy to jest powaga? Dajcie sobie spokój, ale zresztą to nie mój interes. Jak będziecie chętni przyjmiemy was do naszej Cerkwi. Jeżeli nie to nie, nie będę nikogo na siłę za rękę prowadził do wspólnoty wyznaniowej. 

Nic jeszcze nie zostało postanowione. Po drugie, nikt nie prze ani nie dołącza do Rotrii. Chcę tylko zaczekać na rozwój wypadków.

(-) Heinrich von Wattzau,

prezes Organizacji Food-Net,

burmistrz miasta Bazylice,

poseł na Sejm II kadencji

99527777916552149.png 99527777916552192.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiena czcionka.

Nie Bialenia, a Rotryjczycy mieli GG i wtedy jeden z Posłów mi obiecywał takie rzeczy, tylko po to, abym zaprzestał. Ja jednak poszedłem w stronę Bizancjum i prawdziwego prawosławia. 😉

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Pawłow napisał:

Moja ulubiena czcionka.

Arnold_Boczek.JPG.jpg

3 minuty temu, Piotr Pawłow napisał:

Nie Bialenia, a Rotryjczycy mieli GG i wtedy jeden z Posłów mi obiecywał takie rzeczy, tylko po to, abym zaprzestał. Ja jednak poszedłem w stronę Bizancjum i prawdziwego prawosławia.

No i bardzo dobrze. Dobrze postąpiłeś. Jak widać los tak chciał 😉

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak i za pierwszy, tak i teraz postąpiłem w ten sposób i nie interesuje mnie to, co mają do powiedzenia. Mam nadzieję, że będą chcieli żyć normalnie, a nie ekskomunikum itd. itd.

Piotr Grigoriewicz Romanow
II Prezydent IV Republiki Muratyki
Marszałek Wielki Sejmu II kadecji
Były Prezydent Uleński Azymuckiego Ulenu

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, z tego co tam widziałem to JE Zabieraj należał raczej do takich normalnych rotryjczyków, więc wątpię żeby bawił się w jakieś ekskomuniki... Ekumenizm kochani, ekumenizm!

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Waksman napisał:

Cóż, z tego co tam widziałem to JE Zabieraj należał raczej do takich normalnych rotryjczyków, więc wątpię żeby bawił się w jakieś ekskomuniki... Ekumenizm kochani, ekumenizm!

Pytanie czy nie zrobi ekskomuniki tylko po to, żeby im to pasowało do "narracji"... 

Cytat

Staramy się rozumieć argumentację, ale prowadzimy narrację o Kościele Rotryjskim jako kościele powszechnym. Trudno nam zaakceptować istnienie innej wspólnoty.

Źródło: http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=364&t=6379&start=120#p62420

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij