• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

A ja mam pytanie...


Rekomendowane odpowiedzi

Próbując przebudzić się z letargu w jaki ostatnim czasem popadłem zacząłem sobie przeglądać forum Kiriani i dotarłem w końcu do Bornfostu i zacząłem się nim głębiej interesować.

Fascynującym wydał mi się fakt iż korona Bornfostu leży tak daleko od macierzy Kiriani i ubolewam że nie byłem w stanie wynaleźć o tym miejscu wielu informacji a jedyne z czego mogłem wykorzystać to stare forum oraz niezbyt obszerna strona w Mikropedii.

Już kiedyś rozmawialiśmy z JIM @Bolesław Kirianóo von Hohenburg o kwestiach jakiegoś zawężenia współpracy Kiriani z Muratyką, rozważałem też zaangażowanie się w to trochę bardziej osobiście i prywatnie.
Nie ma się co oszukiwać że czy to w Kiriani czy Muratyce ostatnio jakiegoś tłoku nie ma i chciałem przynajmniej spróbować zadziałać na korzyść Kiriani podobnie jak kiedyś JIM zgłosił się by zająć się Adlernburgiem i okolicami w ramach Espada Cëtie System tak i ja chciałbym przynajmniej spróbować się przydać. Zadbałem aby siły zbrojne Kirani miały (jak liczę) ładne mundurki więc to już chyba dobry początek.

Ale przechodząc do meritum, Bornfost wydał mi się bardzo ciekawym i nawet egzotycznym jak na nasze standardy miejscem i czaiłbym go lepiej poznać. Zacząłem od przyglądnięcia się mapom i napotkałem tam małą zagwozdkę.

157613842b7a62cb.png

Na nowych/obecnych mapach Bornfost które tworzyli sami mieszkańcy królestwa cały kraj wydaje się być jednolitą masą lądu ale na innych mapach w szczególności mapach VIK tworzonych przez Joahima von Ribentropa, Bornfost posiada w tej południwo-zachodniej zatoce wyspę.

 

100071186876073240.png

 

Dlatego wolałem zapytać u źródła jak to finalnie wygląda gdyż brakuje mi jakiejś oficjalnej mapy z podziałem administracyjnym i większymi miastami bo na jedynej jaka znalazłem nic nie jest podpisane i człowiek zwyczajnie się w tym gubi nie wiedząc co i jak.

mapa_geograficzna_bornfostu.jpg

 

Tak samo chciałbym lepiej poznać historię Bornfostu, jego sytuację polityczną (bo poza faktem tego że @Bolesław Kirianóo von Hohenburg został wybrany królem i zjednoczył państwa w jeden twór to nie wiem praktycznie niczego) ale tak jak wspomniałem zbiory starego forum do jakich się dokopałem i mikropedii nie należą do najobszerniejszych. Jedyną osobą która może chyba mieć taką wiedzę jest @Piotr Jankowski.

 

  • Lubię to 1

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło słyszeć że ktoś interesuje się Norweglandem! Jednak warto było przejść na wspólne fouum. 😁

Zaznaczę tylko na wstępie, iż Norwegland to stara nazwa państwa z czasów gdy było ono cesarstwem. Forma Bornfost zaczęła być używana w momencie przekształcenia państwa w królestwo a Norwegland stał się księstwem będącym częścią Królestwa Bornfostu i zajmującym na oko 90% jego powierzchni. Obecnie więc obu nazw można używać w zasadzie wymiennie. Wiem, że to strasznie pogmatwane, ale chciałem o tym wspomnieć, żeby nie było nieporozumienia ;). Przechodząc jednak do pytań:
 

14 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

nie byłem w stanie wynaleźć o tym miejscu wielu informacji a jedyne z czego mogłem wykorzystać to stare forum oraz niezbyt obszerna strona w Mikropedii.

Tu pozostaje mi chyba tylko odesłać na pierwsze i drugie forum, bo trzecie jak rozumiem pan już zna ;). Jest jeszcze jakaś stara strona na blogspot ale tam raczej nie ma zbyt wielu informacji. Jeśli oczywiście miałby Pan jakiekolwiek pytanie dotyczące historii (lub nie) to z chęcią na nie odpowiem, jeśli tylko będę znał odpowiedź.

 

14 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Nie ma się co oszukiwać że czy to w Kiriani czy Muratyce ostatnio jakiegoś tłoku nie ma

No to z tym w Norweglandzie nigdy nie było lepiej i stąd właśnie białe plamy w naszej historii.

14 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Zadbałem aby siły zbrojne Kirani miały (jak liczę) ładne mundurki więc to już chyba dobry początek.

No w tej kwestii akurat u nas tragedii nie ma (chyba).

14 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Na nowych/obecnych mapach Bornfost które tworzyli sami mieszkańcy królestwa cały kraj wydaje się być jednolitą masą lądu ale na innych mapach w szczególności mapach VIK tworzonych przez Joahima von Ribentropa, Bornfost posiada w tej południwo-zachodniej zatoce wyspę.

Więc z tego co udało mi się znaleźć na starszych mapach to przy wybrzeżu Bornfostu znajduje się nie jedna, ale aż 3 wyspy. Choć oczywiście nie jestem w tej sprawie specjalistą.

 

image.png.a3808998657f9888545dc068b577531f.png

14 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Dlatego wolałem zapytać u źródła jak to finalnie wygląda gdyż brakuje mi jakiejś oficjalnej mapy z podziałem administracyjnym i większymi miastami bo na jedynej jaka znalazłem nic nie jest podpisane i człowiek zwyczajnie się w tym gubi nie wiedząc co i jak.

To mogę zaproponować roboczą wersję mapy administracyjnej.

image.png.527cca5e6232c2fe8892a0749dd4f030.png

14 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Tak samo chciałbym lepiej poznać historię Bornfostu, jego sytuację polityczną (bo poza faktem tego że @Bolesław Kirianóo von Hohenburg został wybrany królem i zjednoczył państwa w jeden twór to nie wiem praktycznie niczego) ale tak jak wspomniałem zbiory starego forum do jakich się dokopałem i mikropedii nie należą do najobszerniejszych. Jedyną osobą która może chyba mieć taką wiedzę jest @Piotr Jankowski.

A co konkretnie Pana interesuje? Bo ładniej niż mikropedii tego nie streszczę :). Niemniej jednak służę pomocą.
 

image.png.c1a42a2791c001105e2315f333dc6455.png100464293790614696.png 1021.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Jankowski napisał:

Miło słyszeć że ktoś interesuje się Norweglandem! Jednak warto było przejść na wspólne forum. 😁

Zaznaczę tylko na wstępie, iż Norwegland to stara nazwa państwa z czasów gdy było ono cesarstwem. Forma Bornfost zaczęła być używana w momencie przekształcenia państwa w królestwo a Norwegland stał się księstwem będącym częścią Królestwa Bornfostu zajmującym na oko 90% jego powierzchni. Obecnie więc obu nazw można używać w zasadzie wymiennie. Wiem, że to strasznie pogmatwane, ale chciałem o tym wspomnieć, żeby nie było nieporozumienia ;). Przechodząc jednak do pytań:

Zdaję sobie sprawę z różnicy między jednym i drugim ale do tej pory myślałem Norwegland to po prostu stara nazwa Bornfost. Faktu że Norwegland jest teraz księstwem w królestwie już na przykład nie wiedziałem zwłaszcza że takowy podział nie widniej na forum. Mam rozumieć że brakujące 10% królestwa zajmuje Księstwo Jarskie/Jachrland ? Bo znów czerpię informację ze starego forum i nie jestem pewny stanu obecnego.

2 godziny temu, Piotr Jankowski napisał:

Tu pozostaje mi chyba tylko odesłać na pierwsze i drugie forum, bo trzecie jak rozumiem pan już zna ;). Jest jeszcze jakaś stara strona na blogspot ale tam raczej nie ma zbyt wielu informacji. Jeśli oczywiście miałby Pan jakiekolwiek pytanie dotyczące historii (lub nie) to z chęcią na nie odpowiem, jeśli tylko będę znał odpowiedź.

No w tej kwestii akurat u nas tragedii nie ma (chyba).

Hmmm, to teraz ciekawi mnie jak działa w zasadzie ta unia Kiriani i Bornfostu, niby oba państwa są zjednoczone ale nie mogę znaleźć żadnych aktów prawnych jasno stwierdzających prawa jakie przysługują prowincjom w imperium. Poza doczytaniem stwierdzenia z konstytucji "Każda Prowincja uchwala swoje prawo lokalne." brakuje wymienionego w następnym zdaniu, "Uchwała o Koronie Suwerennej i Ustawa o Królestwie Bornfostu.".

Stąd też może i mylnie założyłem że wygląda to podobnie jak sytuacja Koribi w IV Republice, czytaj prawo lokalne, symbole i ogólne propagowanie kultury ale kwestie polityki zagranicznej i kwestie wojskowe (w tym umundurowanie) już raczej jest jednolite dla całego państwa. No ale może źle zakładałem gdyż ciężko się doszukać jednoznacznej odpowiedzi.

3 godziny temu, Piotr Jankowski napisał:

Więc z tego co udało mi się znaleźć na starszych mapach to przy wybrzeżu Bornfostu znajduje się nie jedna, ale aż 3 wyspy. Choć oczywiście nie jestem w tej sprawie specjalistą.

image.png.a3808998657f9888545dc068b577531f.png

Kto jak kto ale jedne z najstarszych obywateli powinien być specjalistą jeżeli chodzi o własny kraj. 😉 W zasadzie mógłbym poradzić JIM @Bolesław Kirianóo von Hohenburg by dla świętego spokoju założyć że te wyspy tam są, można by również umieścić powyższe mapki osobno, lub jakoś je połączyć i dodać na forum. Naprawdę pomogłoby to gdyż jak to zwykłem powtarzać, jestem wzrokowcem i jeżeli mogę sobie coś zwizualizować łatwiej jest to zapamiętać i prościej przyswoić niżeli strony tekstu.

 

4 godziny temu, Piotr Jankowski napisał:

A co konkretnie Pana interesuje? Bo ładniej niż mikropedii tego nie streszczę :). Niemniej jednak służę pomocą.

A interesuje mnie właśnie jak wygląda dla Bornfostu fakt bycia jednym państwem z Kirianią, na co pozwala autonomia ect. Gdyż kiedyś rozważałem czy nie zagościć w Kiriani jakoś bardziej stale niżeli tylko gościnnie jako przybysz zza granicy i Bornfost wydał się być nawet ciekawą opcją jako część Kiriani.

  • Lubię to 1

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2023 o 19:55, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Mam rozumieć że brakujące 10% królestwa zajmuje Księstwo Jarskie/Jachrland ?

W rzeczy samej, choć obecny król @Bolesław Kirianóo von Hohenburg nie stworzył żadnej podstawy prawnej dla funkcjonowania podziału administracyjnego. Z tego co z nim rozmawiałem, to Księstwo Jarskie miało by zachować słowo "Księstwo" w nazwie,  ale stać się podmiotem równorzędnym do innych lenn. Aczkolwiek tu już trzeba pytać JKM, bo ja w kwestiach prawnych nie mam nic do gadania. 🙂
 

W dniu 20.04.2023 o 19:55, Albert Fryderyk de Espada napisał:

brakuje wymienionego w następnym zdaniu, "Uchwała o Koronie Suwerennej i Ustawa o Królestwie Bornfostu.".

No tutaj mogę tylko ponownie oznaczyć @Bolesław Kirianóo von Hohenburgi liczyć na to że nie dorwie go realioza albo inna prokrastynacja.

 

W dniu 20.04.2023 o 19:55, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Stąd też może i mylnie założyłem że wygląda to podobnie jak sytuacja Koribi w IV Republice, czytaj prawo lokalne, symbole i ogólne propagowanie kultury ale kwestie polityki zagranicznej i kwestie wojskowe (w tym umundurowanie) już raczej jest jednolite dla całego państwa.

Z tego co było dogadane "na gębę" Armia Królestwa Bornfostu i Gwardia Wichryjska miały pozostać pod moją kontrolą i to, że tej kwestii nie reguluje żadna ustawa nie sprawia że KM-y częściej się zacinają, więc mi to specjalnie nie przeszkadza.

 

 

W dniu 20.04.2023 o 19:55, Albert Fryderyk de Espada napisał:

A interesuje mnie właśnie jak wygląda dla Bornfostu fakt bycia jednym państwem z Kirianią, na co pozwala autonomia ect. Gdyż kiedyś rozważałem czy nie zagościć w Kiriani jakoś bardziej stale niżeli tylko gościnnie jako przybysz zza granicy i Bornfost wydał się być nawet ciekawą opcją jako część Kiriani.

Więc mamy wspólne forum, którego zalety szczerze mówiąc dopiero teraz w pełni zaczynam doceniać. Sytuacja w której król jest też imperatorem sprawia że ta autonomia jest dość specyficzna. Niemniej król nie robi nam z niczym problemów, więc generalnie czuję się całkiem swobodnie, chociaż odejście JCM Jakuba nieco zmniejszyło moją motywację i niezbyt pozytywna jest myśl o tym że w praktyce jestem w Bornfoście sam. W każdym razie zapraszam serdecznie 🙂

image.png.c1a42a2791c001105e2315f333dc6455.png100464293790614696.png 1021.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w miarę ma to ręce i nogi. Nie jest co prawda napisane wprost co i jak ale w wielu aspektach jest raczej przewidywalne.

 

Jeszcze chciałbym się zapytać o narracyjną historię, czytaj jak to się stało że Bornfost jest w takim miejscu w jakim znajduje się dziś. Na przykład Koribia powstała za sprawą kolonistów z Varlandu, potem były jeszcze wielkie migracje na wschód itd. 

 

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie norweglandczycy są ludnością napływową i przybyli na tereny Aztec (Bornfostu) prawdopodobnie z Melocji. (Meloci od zawsze byli wrogami Norweglandczyków. Położenie Melocji na mapie świata według mojej wiedzy nie jest określone, choć o to należałoby dopytać jej założyciela.)

image.png.c1a42a2791c001105e2315f333dc6455.png100464293790614696.png 1021.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.04.2023 o 01:00, Albert Fryderyk de Espada napisał:

JIM zgłosił się by zająć się Adlernburgiem i okolicami w ramach Espada Cëtie System

Pomoc z mojej strony wybitna nie była, ale do Adlernburgu jeszcze wrócę...

W dniu 20.04.2023 o 19:55, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Kto jak kto ale jedne z najstarszych obywateli powinien być specjalistą jeżeli chodzi o własny kraj. 😉 W zasadzie mógłbym poradzić JIM @Bolesław Kirianóo von Hohenburg by dla świętego spokoju założyć że te wyspy tam są, można by również umieścić powyższe mapki osobno, lub jakoś je połączyć i dodać na forum. Naprawdę pomogłoby to gdyż jak to zwykłem powtarzać, jestem wzrokowcem i jeżeli mogę sobie coś zwizualizować łatwiej jest to zapamiętać i prościej przyswoić niżeli strony tekstu.

A można uznać, jeszcze jak. Chociaż w mapach robionych przez samych Azteków ich nie ma, za to są inne ciekawe anomalie.

mapa.jpg

W dniu 20.04.2023 o 19:55, Albert Fryderyk de Espada napisał:

A interesuje mnie właśnie jak wygląda dla Bornfostu fakt bycia jednym państwem z Kirianią, na co pozwala autonomia ect. Gdyż kiedyś rozważałem czy nie zagościć w Kiriani jakoś bardziej stale niżeli tylko gościnnie jako przybysz zza granicy i Bornfost wydał się być nawet ciekawą opcją jako część Kiriani.

Wygląda to tak: są dwie nadrzędne prowincje, Bornfost i Korona. Bornfostem rządzi Król Bornfostu, Koroną Imperator bądź mianowany urzędnik. I tak się "złożyło", że Imperator jest też Królem, ale nie musiałoby tak być. Królem mógłby być ktoś inny, tak samo Gubernatorem Korony jeszcze ktoś inny, a Imperator by był tylko takim łącznikiem prowincji. Natomiast demografia jest jaka jest, więc takie rozwiązanie nie obowiązuje. Natomiast wszystko to planowałem zawrzeć w wymienionych wyżej Statutach Korony i Królestwa, które miały zostać uchwalone w Senacie, z tym, że Senat się niestety rozleciał. Najpierw Piotra dopadła realioza, potem chciałem dokończyć kadencję z @Alastor Brodzicki który też doznał realiozy złośliwej, a wreszcie ja musiałem zrobić przerwę od mikronacji, dlatego nie dokończyliśmy formowania prawa. Tak to się mniej więcej przedstawia.

Bolesław Kirianóo von Hohenburg

I Premier II Federacji Nordackiej

1174.png100464293790614696.png

"Gdy gardzisz mszą i pierogiem: Idźże sobie z Panem Bogiem! A kto prośby nie posłucha: W imię Ojca, Syna, Ducha!"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2023 o 14:03, Bolesław Kirianóo von Hohenburg napisał:

A można uznać, jeszcze jak. Chociaż w mapach robionych przez samych Azteków ich nie ma, za to są inne ciekawe anomalie.

mapa.jpg

To ja proponuję jednak ustalić jakąś jedną spójną wersję bo aż człowiekowi się mózg lasuje od patrzenia jak na każdej mapie wygląda to inaczej. Najlepiej przyjąć wersję @Joahim von Ribertrop bo byłby on bardzo niezadowolony gdyby musiał poprawiać swoją mapę.

W dniu 7.05.2023 o 14:03, Bolesław Kirianóo von Hohenburg napisał:

Wygląda to tak: są dwie nadrzędne prowincje, Bornfost i Korona. Bornfostem rządzi Król Bornfostu, Koroną Imperator bądź mianowany urzędnik. I tak się "złożyło", że Imperator jest też Królem, ale nie musiałoby tak być. Królem mógłby być ktoś inny, tak samo Gubernatorem Korony jeszcze ktoś inny, a Imperator by był tylko takim łącznikiem prowincji. Natomiast demografia jest jaka jest, więc takie rozwiązanie nie obowiązuje. Natomiast wszystko to planowałem zawrzeć w wymienionych wyżej Statutach Korony i Królestwa, które miały zostać uchwalone w Senacie, z tym, że Senat się niestety rozleciał. Najpierw Piotra dopadła realioza, potem chciałem dokończyć kadencję z @Alastor Brodzicki który też doznał realiozy złośliwej, a wreszcie ja musiałem zrobić przerwę od mikronacji, dlatego nie dokończyliśmy formowania prawa. Tak to się mniej więcej przedstawia.

Nie rozważaliście żeby zawartość forum Bornfostu przenieść na forum Kiriani jako że oba państwa się połączyły ?

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Albert Fryderyk de Espada napisał:

Nie rozważaliście żeby zawartość forum Bornfostu przenieść na forum Kiriani jako że oba państwa się połączyły ?

Generalnie to ja po części przeklejam rzeczy ze starego forum, lekko je modyfikując, ale tan, realioza i w ogóle...

image.png.c1a42a2791c001105e2315f333dc6455.png100464293790614696.png 1021.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem raczej o przeniesieniu przynajmniej części bazy danych gdyż w mojej opinii przepisywanie postów z jednego forum na drugie troszeczkę mija się z celem i nie należy do najefektywniejszych.

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co gdyby połączyć nasze dotychczasowe plany z tymi założeniami. ( @Bolesław Kirianóo von Hohenburg powinien wiedzieć o co chodzi a jeżeli nie to chętnie wymienne jeszcze przemyślenia na PW gdyż nie chcę od razu odkrywać wszystkich kart)

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij