Jump to content
×
×
 • Create New...

Kamiljan de Harlin

Federation Citizen
 • Posts

  95
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Kamiljan de Harlin last won the day on March 28

Kamiljan de Harlin had the most liked content!

About Kamiljan de Harlin

 • Birthday 07/11/2015

Recent Profile Visitors

490 profile views

DANE UŻYTKOWNIKA

ID Paszportu

Data przyjazdu

Pełne dane

Podpis

Kamiljan de Harlin's Achievements

Enthusiast

Enthusiast (6/17)

 • One Year In
 • Reacting Well
 • Conversation Starter
 • One Month Later
 • Collaborator

Recent Badges

52

Reputation

 1. Nie ma rozpadu, władze już temu zaprzeczyły. Jesteśmy w głębokim kryzysie, ale po pozbyciu się zbędnego balastu masa insulijska może się powoli zacząć rozpędzać w nowym kierunku.
 2. Tak. Czemu miałaby nie żyć? istnieje już ponad trzy lata i nie zapowiada się na to, aby zamykała interes. Unia Nordacka została rozwiązana wraz z utworzeniem II Federacji Nordackiej. Wypowiedzenie traktatu o Unii Nordackiej przez Insulię to była tylko formalność związana z zakończeniem działalności UN. Nie mamy do czego wracać, bo nigdy nie byliśmy członkami II Federacji Nordackiej, a członkami Unii Nordackiej byliśmy do jej samego końca. Władze Cesarstwa nie są jeszcze zgodne czy i w jaki sposób kraj zbliży się do II FN. Mamy 2 stronnictwa - proinsulijskie i provoxlandzkie. Proinsulijskie chce przystąpienia kraju do federacji, a provoxlandzkie zniesienia Insulii i zastąpienia jej unitarnym i absolutnym Voxlandem.
 3. Ja sądzę, że wszyscy powinniście wyluzować. Magnifikat sam mówił, że nie traktuje waszej pomyłki dyplomatycznej jako zbrojnej inwazji. Pomnik sam nie mówi nic o tym, kto zwyciężył nad kim i w jaki sposób. W Magnifikacie świętują zwycięstwo pokoju i pokojowej dyplomacji, a nie zniszczenie muratyki. Szukacie problemów tam, gdzie ich nie ma. Zdarzyły się pewne rzeczy i trudno - żyjmy dalej. Jak macie jakieś zastrzeżenia, to walcie odpowiednim osobom na pv, wezwijcie na dywanik, pogadajcie z ambasadą, a nie myślicie nad tym, jak zaorać swojego oponenta poprzez postawienie kontrpomnika...
 4. Jeśli decydujemy się na przystąpienie do Organizacji Bezpieczeństwa Państw Nordaty, to definitywnie powinniśmy scentralizować swoje wojska. Bo śmiesznie będzie mieć trzystopniowy podział wojsk - na prowincjonalne, państwowe i międzypaństwowe. I tak, że tak powiem, w wojsku wieje ujem. Zazwyczaj całą armią kraju/prowincji zajmuje się jedna osoba i musi robić wszystko sama. A łącząc siły możemy stworzyć sensowniejsze formacje...
 5. Bro, twój Repujerstan zainterweniował sam w tym konflikcie, a wytykasz same zamiary interwencji innym? Kupiłeś sprzęt wojskowy za pieniądze państwowe. To że Rosja wynajmie najemników do inwazji na Polskę nie oznacza, że Rosja nie ma nic do czynienia z taką inwazją. PS.: Jestem w pełni za przystąpieniem II FN do OBPN. Może byłoby to impulsem w kierunku centralizacji wojsk efenu?
 6. Strasznie rozsypani jesteśmy, tak samo jak Insulia i Winkulia. Przydałaby się jakaś defragmentacja lądów, hehe.
 7. Strasznie boli arogancja i wywyższanie się ze strony byłych współobywateli z Winkulii. Nie ma jednak sensu prowadzić jałowych dyskusji, więc nie udzielę głębszego komentarza na ten temat.
 8. Problem z armią jest taki, że praktycznie nie mamy gdzie ani kiedy jej wykorzystać. Konflikty w mikronacjach często sprowadzają się do zmyślania przez jedną stronę milionów żołnierzy albo do nieuznawania przez jedną stronę działań wojskowych podejmowanych przez drugą stronę. Jak już mamy jakieś konflikty, np. wojna w brodrii, to i tak się kończy na rzucaniu kością, unikaniu starć między realnymi mikronautami i skupianie się na walce z narracyjnym wrogiem. Oczywiście mamy niezastąpioną wartość narracyjną wojska - możemy go używać podczas jakichś reżyserowanych kryzysów, katastrof naturalnych, podbojów obpp. Jeśli chodzi o wojska w federacjach, to mamy 3 szkoły - brak wojsk prowincjonalnych i silne wojsko centralne, wojsko centralne z autonomicznymi wojskami regionalnymi, silne wojska prowincjonalne mające zobowiązania wobec centrali - brak sił stricte centralnych. W Insulii mamy coś pomiędzy drugą a trzecią opcją, z tym że prawie nigdy nie używamy tych wojsk. Jak coś trzeba zrobić narracyjne, to interweniują wojska centrali i ewentualnie pomagają prowincjonalne. W I FN była pełna centralizacja wojska, ale przez to że centrala nie miała głębi narracyjnej, to chyba nikt się nie czuł do centralnych instytucji zbytnio przywiązany. Dopóki centralny urząd się nie wiązał z kontrolowaniem innych, to chętnych na niego nie było. To, jaki format armiii wybierzemy, zależy od tego, jak rozwinięty będzie region centralny. Nie wyobrażam sobie scentralizowanych wojsk bez kontrolowania przez centralę jakiegoś dużego obszaru z miejscem na bazy wojskowe. Nie wyobrażam sobie silnych wojsk prowincjonalnych, kiedy mamy do bronienia ziemi centrali. Moja propozycja jest prosta - jeśli centrala ma być jednym miastem, to idźmy w rozwinięte armie prowincji, które miałyby zobowiązania wobec centrali. Jeśli centrala ma być rozwiniętym i większym regioniem, to idźmy w silne wojska centralne i ograniczone lub brak wojsk prowincjonalnych.
 9. Program dość basicowy, zwyczajny bym powiedział, ale rozsądny. Na pewno jego realizacja zapewniłaby nam stabilność. Nie wiem za to, jaki wpływ miałby na aktywizację obywateli do działania, budowę głębi narracyjnej kraju i uczynienie tego kraju wartym siedzenia w nim. Czy moglibyście państwo mi powiedzieć, w jaki sposób Partia Demokratyczna zamierza sprawić, aby II FN wyróżniała się od reszty państw mikroświata? Jeśli przejmiecie stery w kraju, to co będzie u nas ciekawego, czego uczestnik zabawy nie otrzyma za granicą?
 10. Dostrzegam duży potencjał w Opcji Konserwatywnej. Może niektóre postulaty są zbyt radykalne - szczególnie światopoglądowe. Nie rozumiem także konceptu nacjonalistycznych poglądów nastawionych na rozwój tylko własnych prowincji, kiedy walczycie o wpływy w międzynarodowej Federacji... Za to same pomysły na rozwój kraju macie dość sensowne i prawdopodobnie korzystne dla FN na dłuższą metę. Ciężko będzie mi się zdecydować na kogo finalnie oddać swój głos - wszystkie opcje brzmią równie atrakcyjnie...
 11. Cieszę się, że nie zapomnieliście o ludzie skrzywdzonym przez obce wojny. Czekam z utęsknieniem na sformalizowanie statusu tych ziem.
 12. Dotyczyłoby to realnej osoby, czyli wszystkich jej kont. Używanie drugiego konta, kiedy pierwsze zostało skazane na banicję, to byłoby uciekanie od kary. Właśnie o to też chodzi, żeby ta sama persona nie zajmowała się zupełnie odrębnymi od siebie sprawami, aby nadać narracji trochę więcej realizmu. Chyba jeszcze nie opanowaliśmy zdolności bilokacji, że możemy w tym samym momencie przewodniczyć powstaniu w Brodrii i zajmować się biurokracją w spokojnej Federacji Nordackiej?
 13. Cześć, z traktatu pokojowego zawartego między Koalicją Antygarmańską a Garmanią wynika, że Estii i Kiriania kontrolują dość sporą strefę okupacyjną po Garmanii - strefę zieloną. Mam teraz ważne pytanie - jak zamierzacie wykorzystać te tereny? Zostaną włączone do Estii, do Kirianii, powstanie na nich nowe państwo, zwrócicie część Garmanii, czy coś jeszcze innego? Taka przedłużająca się okupacja źle odbije się na sytuacji gospodarczej i jakości życia w regionie... Powinniśmy w końcu ogarnąć to zamieszanie po wojnie, aby ludzie mogli wrócić do normalnego życia.
 14. Jest trochę inaczej: Pewnie spojrzeliście na statystyki za 30 ostatnich dni ( https://ism.leocja.org/ ) , które są inne niż statystyki za cały lipiec ( https://ism.leocja.org/?miesiac=2023-07-01 ), który dni ma 31.
 15. Nie wiem jaką mamy politykę działowo-kategoriową, ale mi się podoba koncept osobnej kategorii dla administracji (NKI), w którym leżałyby archiwa i działy stricte techniczno-administracyjne. Wtedy można by było odchudzić kategorię WŁADZE.