• Kocham to! 3
Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Ustalenie wartości jorda


Rekomendowane odpowiedzi

MBP ruszyło z miejsca, już tak chyba oficjalnie, to przydałoby się jakoś ogadać to, jaką wartość ma nasza waluta. Do tej pory utrzymywany był stosunek, że 1 Ɉ to około 2,50 złotych. Czy ten stosunek był w ogóle dobry? Bo tak według mnie powinniśmy dostosować wartość do tego ile przychodu tygodniowo/miesięcznie ma Skarb Państwa. No bo jak to tak zbankrutować od razu.

Najłatwiej chyba będzie ustalić wartość przydzielając prostym produktom ceny, takie jak chleb, kilogram ziemniaków, samochód osobowy... A co wy myślicie?

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jak się do czegoś takiego należałoby zabrać. Wydaje mi się jednak, że realna wartość waszej waluty będzie się raczej wiązała z tym, jakie będą koszty? I budżety samorządów.

Mam nadzieję, że będzie mnie stać na wszystkie modernizacje, jakie planuję dla mojego freutu...

Edytowane przez Femme Mystere
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiego ekonomicznego punktu widzenia ciężko określić przełożenie wartości jorda na złotówki. Rozumiem uproszczenie i sposób zastosowania, jednak w systemie gratyfikacji za aktywność na forum, ciężko obliczyć średnią wynagrodzeń i na tej podstawie zastosować jakikolwiek cennik. Wszystko to powinno być oparte jedynie na aktualnej sytuacji ekonomicznej i założeniach gospodarczych Muratyki.

Natomiast widzę, że Uleny mają swoje rachunki bankowe. Na Sejmiku będziemy musieli pochylić się nad sprawą założenia rachunków również dla Freutów. @Femme Mystere@Waksman

image.png.55489329a4e1b35b46b4616e10adc6c7.png

 

Edytowane przez Joachim Cargalho
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Femme Mystere napisał:

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, jak się do czegoś takiego należałoby zabrać. Wydaje mi się jednak, że realna wartość waszej waluty będzie się raczej wiązała z tym, jakie będą koszty? I budżety samorządów.

Mam nadzieję, że będzie mnie stać na wszystkie modernizacje, jakie planuję dla mojego freutu...

Fakt, jest to pojęcie trudne do rozpracowania, ale na moje musimy ustalić chociaż ten punkt zaczepienia żeby wiedzieć, jak skasować, na przykład Szanowną, za zakup usługi budowy 20 kilometrów drogi.

Moja idea była taka, żeby zmniejszyć wszystko do minimum. Na przykładzie, zamiast płacić powiedzmy 500 Ɉ za zwykły karabin, płacimy 200 Ɉ. Nie chodzi tutaj o siłowe zmniejszanie cen, ale na dostosowanie gospodarki do faktycznych przychodów i Skarbu Państwa, i mieszkańców którzy prowadzą lub są chętni do prowadzenia inwestycji w Muratyce.

14 godzin temu, Joachim Cargalho napisał:

Natomiast widzę, że Uleny mają swoje rachunki bankowe. Na Sejmiku będziemy musieli pochylić się nad sprawą założenia rachunków również dla Freutów. @Femme Mystere@Waksman

Obowiązkowo. Myślałem też, żeby Sejmik wybrał skarbnika Ulenu, który zarządzałby rachunkiem bankowym regionu dopóki nie ma powołanego Prezydenta Uleńskiego. Pomysł chyba dobry, nie? 😄

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, bez rąk i nóg ani rusz! Brakuje mi tu tylko Pana Prezydenta @Albert Fryderyk de Espada... Może on ma jakiś ciekawy plan którym chce się z nami podzielić? 😛

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Femme Mystere napisał:

Swoją drogą myślę, że Rammsteinfreut, ze względu na swoją wyraźnią wysoką aktywność, powinien dostać najwyższy budżet.

A to już wszystko zależy od tego ile @Albert Fryderyk de Espada da nam dotacji. Jeśli w ogóle coś dostaniemy... 😂

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiem że ubolewacie nad brakiem mojej obecności i nie mogliście beze mnie przeżyć ale o to jestem. Całodniowy atak realiozy skutecznie uniemożliwił mi jakiekolwiek zerkanie na to co się dzieje.

Mieszkańcy Edelweiss wiedzą że nie przepadam za organizowaniem finansów i wychodzi mi to jako tako. No ale coś wymyślić trzeba... 

I chyba taki nawet mam, skoro już pojawiają się głosy o budżetach dla samorządów to co szanowni państwo na to przystąpić do tworzenia ustawy o finansach ?

 

A i każdy musi pamiętać że to jest pierdzielony kołchoz i na jakieś pensje nie ma nawet co liczyć. 😆

  • Haha 1

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o finansach mogłaby uporządkować pewne kwestie, natomiast bez niej zarządzanie finansami byłoby dużo prostsze.

Tak naprawdę trudno obecnie ocenić funkcjonowanie banku Helwetyka, podobnie jak ciężko ocenić jakiekolwiek wydatki publiczne. Natomiast w tym momencie jednym rozporządzeniem, możesz zarządzać budżetem, Prezydencie, bez zastanawiania się czy jest to zgodne z ustawą. Można byłoby poszukać jakiś procentowych rozwiązań budżetowych i dzielenia według zaangażowania, jednak to też jest dzielenie skóry na niedźwiedziu. Jestem natomiast przekonany, że jako zarządcy, doskonale poradzimy sobie z użytkowaniem środków i to właśnie jednostki samorządowe powinny w większości nimi dysponować.
W tym momencie skarb Państwa posiada niecałe 25 tys. Nie wiem jakie zapotrzebowanie ma @Femme Mystereale chcąc umacniać linię brzegową, na pewno część tych środków powinna zostać przesunięta właśnie tam, choć pewnie i tak w części wróci z powrotem do skarbu państwa. Gdyby przed albo podczas sejmu padło chociażby stwierdzenie, że Ulen otrzyma od Państwa powiedzmy 15 tys, wtedy chętnie na sejmiku obradowalibyśmy nad dalszym rozdzieleniem tego.

 

Dlatego też, w tym momencie, odradzałbym tworzenie kolosów prawnych , które mogą wyłącznie utrudniać zarządzanie państwem. Natomiast, gdyby była taka Wasza wola, to oczywiście służę radą w tym aspekcie.

  • Kocham to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkańcy Edelweiss... zabrzmiało tak formalnie 😕

Zgadzam się z Herr @Joachim Cargalho . Ustalmy narazie jaką kasę mamy do rozdysponowania na sejmiku, a jednoczesnie szyjmy do tego ustawę.

P.S. Swoją drogą nie mieszkańcy a obywatele...

Edytowane przez Femme Mystere
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięgnąłem informacji u Helwetyka odnośnie naliczania publicznej kasy. Okazuje się, ze jest ona zależna aktywności zweryfikowanych w stemplu osób. Tym samym, wysłałem wniosek o weryfikację, aby miało to realne odzwierciedlenie we faktycznej aktywności. No bo przecież chcemy freuty rozwijać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jeśli chodzi u ustawę o finansach to ona prędzej i później się przyda, żeby nie było, że każdy robi co chcę. Jednak jak już ta ustawa będzie powstawać mu być ona najprostsza jak tylko się da. Prezydent (dopóki nie ma konstytucyjnie działającego Sejmu) zarządza budżetem państwa i dotuje samorządy, Uleny (Prezydent Uleński lub Sejmik, w zależności od ustaleń regionu) zarządzają budżetem uleńskim i dotują gminy/freuty, a te ustalają budżet sami.

Nie możemy pozwolić na sytuację, w której na przykład Prezydent Uleński blokuje punkt budżetowy freutu bo mu się on z prywatnych pobudek nie podoba. To jest sytuacja skrajnie niepożądana, bo freuty, zgodnie z zapewnieniami i ogólnie przyjętymi zasadami, rozwijamy jak chcemy.

Jeśli chodzi o rozdysponowanie budżetu państwa - sugerowałbym zebrać się na Sali Plenarnej w Sejmie Muratyckim, i tam, żeby wszyscy @Freutreggërzy, jak jeden mąż wraz z @Prezydent Muratyki, omówili sprawę rozdysponowania budżetu na regiony i pozostałe aspekty kraju.

  • Lubię to 3

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę ściemniał, ze znam Wasz porządek prawny, natomiast wątpię, by ktokolwiek działał tutaj ze złej woli.
Ustawę o finansach można sporządzić i tak, powinna być ona krótka i zwięzła.

Na ten moment myślę, że wystarczą rozporządzenia. Natomiast zamiast odwlekać te rozmowy na posiedzenia w Sejmie Muratyckim, Prezydent de Espada może zagościć na sejmiku uleńskim.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Joachim Cargalho napisał:

Nie będę ściemniał, ze znam Wasz porządek prawny, natomiast wątpię, by ktokolwiek działał tutaj ze złej woli.
Ustawę o finansach można sporządzić i tak, powinna być ona krótka i zwięzła.

Na ten moment myślę, że wystarczą rozporządzenia. Natomiast zamiast odwlekać te rozmowy na posiedzenia w Sejmie Muratyckim, Prezydent de Espada może zagościć na sejmiku uleńskim.

Z wielką chęcią zagościłbym na obradach sejmiku lecz nie możemy zapominać że poza Muratyckim Ulenem również w Koribi znalazło się kilkoro chętnych do zarządzania freutem, dlatego zgadzam się z propozycją @Waksman by zorganizować wydzielone posiedzenie w gmachu Sejmu poświęcone właśnie kwestii dystrybucji i zarządzania budżetem państwa.

Jeszcze tylko pozwolę sobie oznaczyć pozostałe osoby których może to dotyczyć i powinno zainteresować, @Heinz-Werner Grüner @Tadeusz I Wielki @Bolesław Kirianóo von Hohenburg @Sheldon Anszlus Lovelace

  • Lubię to 1

8eb9053500921dd86408d26eec6ac359.png

99527777916552134.pngd163f8cdb3f91e7d14a03435118e2fd2.png.86fdf0557357fae59b90edaf1f1fd87c.png1141.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, w sumie daleko nie mamy, to znaczy teraz mamy, bo jakimś sposobem wraz z @Femme Mystere i @Joachim Cargalho wylądowaliśmy w Czekoladowicach, ale za niedługo zbieramy się do Zwierzogrodu, więc chyba najpierw zahaczymy o Sejm Muratycki, a potem pojedziemy sobie na Sejmik... Nie kochani? 😄

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Femme Mystere napisał:

OK, to proponuję zacząć od omówienia planów i potrzeb poszczególnych freutów. Postaramy się wycenić te potrzeby i ocenic wtedy, ile freut potrzebuje do sprawnego rozwoju?

Jest to bardzo dobry pomysł. Każdy freutreggër przedstawi plan na swój freut, do realizacji czego potrzebuje kasy, to wszystko się wyceni, a następnie wybierze te najważniejsze i najbardziej potrzebne inwestycje bo, niestety, skarb państwa jest bardzo uszczuplony.

  • Lubię to 1

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Femme Mystere napisał:

Strasznie biedna ta Muratyka 😄 Brak wynagrodzeń dla Freutreggerów, uszczuplony skarb państwa. Chyba musimy uszczelnić podatki i zlustrować polityków!

Ja ogólnie chciałbym, żeby kiedyś w przyszłości powstała giełda. Nie wiem, czy @Helwetyk zamiaruje się brać za takie coś, ale jeśli powstałoby jakieś API dla MBP to może NKI by coś wykombinowało? @Sheldon Anszlus Lovelace

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Waksman napisał:

Ja ogólnie chciałbym, żeby kiedyś w przyszłości powstała giełda. Nie wiem, czy @Helwetyk zamiaruje się brać za takie coś, ale jeśli powstałoby jakieś API dla MBP to może NKI by coś wykombinowało? @Sheldon Anszlus Lovelace

A cóż miało by się znajdować na takiej giełdzie? Pytanie nie brzmi, czy się da tylko za ile,  dlaczego tak mało i na pewno nie na wczoraj, bo terminy są jak na NFZ?

 

Kiedyś gdzieś widziałem, na jakimś forum pomysł, żeby na giełdzie można było obstawiać aktywność danej mikronacji.

Takie coś by miało sens, jako że jest to element zmienny, więc były by hossy i bessy, ale z drugiej strony jest to zbyt narażone na sztuczne zwiększanie aktywności, żeby zrobić sobie pasywny dochód.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat zszedł już na freuty. Obiecałem, że w listopadzie rozpocznę działalność "opisową", ale w zasadzie to wolałbym się upewnić w co mogę iść. Czy to jest totalna dowolność, biedota, ubóstwo, czy szejkowa kraina, czy są tam lasy, nie ma dostępu do wody pitnej, a może to własnie sam mam wykreować na tyle na ile mnie wyobraźnia pochłonie.

Tak jak w Edelweiss wiem, tak jak w Leocji wiedziałem, tak przyznam mam pewne pomysły, ale nie wiem na ile mogę sobie pozwolić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Heinz-Werner Grüner napisał:

Skoro temat zszedł już na freuty. Obiecałem, że w listopadzie rozpocznę działalność "opisową", ale w zasadzie to wolałbym się upewnić w co mogę iść. Czy to jest totalna dowolność, biedota, ubóstwo, czy szejkowa kraina, czy są tam lasy, nie ma dostępu do wody pitnej, a może to własnie sam mam wykreować na tyle na ile mnie wyobraźnia pochłonie.

Tak jak w Edelweiss wiem, tak jak w Leocji wiedziałem, tak przyznam mam pewne pomysły, ale nie wiem na ile mogę sobie pozwolić...

Zgodnie z ustaleniami z @Albert Fryderyk de Espada - pełna dowolność. Proszę się nie ograniczać i puścić wodze fantazji. Jak złamiesz prawo, to podpowiemy co poszło nie tak 😂

SYoeTe3.png 100505667931999071.png 100505667931999074.png 
Kaspar Venir Waksman-Dëter
były: I Prezydent IV Republiki Muratyki, Marszałek Wielki Sejmu Muratyckiego

Muratyka1.png Kalkilista.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij