Jump to content
 • Witaj w Artykułach! W tej sekcji dodasz i przeczytasz artykuły publikowane przez użytkowników zarejestrowanych na forum. Jeśli chcesz dodać kategorię, np. swojej gazety - udaj się z prośbą do wątku Wniósk i Prośbów w dziale Państwowych Służb Informatycznych!

 • Political parties


  6 articles in this category

  1. Jeszcze Republika nie zginęła

   Co w zaistniałej sytuacji politycznej pragnie zrobić Zjednoczony Front Republiki ? Takie pytanie zadał sobie jej przewodniczący Albert Fryderyk de Espada.
    
   W przeciągu ostatnich tygodni sytuacja polityczna w Muratyce mocno się zmieniła za sprawą ustąpienia Zjednoczonego Frontu Republiki oraz muratyckiej demokracji z czołówki partii w IV Republice na rzecz Rojalistycznej Partii Muratyki oraz Muratyckiej Unii Ludowej które w ostatnim czasie przykuwały na sobie większość uwagi poświęconej całej scenie politycznej w kraju.
   W związku z zaistniałymi realiami w jakich znalazła się partia ZFR konieczne jest jest dla nas zaprezentowanie programu który rozwinie założenia partii podane na konwencie założycielskim.
   Partia ZFR dostrzega potencjał płynący z faktu iż gospodarka Muratyki jest niemalże pustą kartką w każdej chwili możliwą do zapisania. Podążając ideami i założeniami republikanizmu partia będzie forsować i wspierać inicjatywy dające obywatelom większą kontrolę nad gospodarką państwa. Przykładem niech będzie Muratycka Kompania Budowlana która jest zapewne największą firmą tego typu w kraju będącą zarazem narzędziem w rękach rządu, Proponujemy przekazanie tego typu kompani osobom prywatnym co nie wyklucza że osoby te nie mogą obecnie zajmować stanowisk rządowych. Wszelkie instytucji, firmy przedsiębiorstwa zyskałyby wtedy znacznie łatwiejszy dostęp do państwowego rynku i zarazem będąc nierzadko kluczowe dla funkcjonowania państwa wciąż dbały by o jego interes, w jaki sposób ? Naszą propozycją jest stosowana ustawa regulująca działanie i funkcjonowanie tgz. Instytucji Użytku Państwowego która zapewniała by priorytet wszelkich prac płynących od władz państwowych. Zakłady stoczniowe mogły by bez konieczności formowania stosownych wniosków lub zgód produkować okręty na użytek prywatny lub na eksport zagraniczny, a w przypadku gdy konieczna jest budowa okrętów przeznaczonych na użytek państwa zamówienie takie otrzyma priorytet realizacji. Wiele ostatnio mówi się o napiętych relacjach między Republiką Bialeńską a Republiką Muratyki. Nie ulega wątpliwości że jednym z głównych powodów zaistniałej sytuacji jest sytuacja w Brodri, strona Bialeńska wspiera pana Ivana Pietrowa a strona Muratycka wsparła tu Piotra Pawłowa, właśnie to wspólne wytykanie sobie błędów oraz przekrzykiwanie się doprowadziło to obecnej sytuacji. Nie ulega wątpliwości dla dobra nas wszystkich należy uspokoić i unormować sytuację. Całkowicie pominięta jest jednak kwestia relacji ze Związkiem Winkuliańskim który pomimo różnic między naszymi krajami oraz sprzeczek w przeszłości pozostaje jednym z głównych partnerów Muratyki na Nordacie, stąd proponuję zawarcie traktatów mających na celu poprawę stosunków oraz nawiązanie szerszej współpracy między naszymi narodami.  

   0 comments
   170 views
  2. Bezpieczeństwo, Pokój, Dobrobyt - PKW-ZR

   Bezpieczeństwo naszego kraju zapewni pokój dla społeczeństwa, wraz z nadejściem pokoju nadejdzie dobrobyt a dzięki dobrobytowi możemy czuć się bezpiecznie.
   Wzmocnienie naszej armii i przemysłu to dopiero początek procesu dzięki któremu będziemy mogli czuć się bezpiecznie. Ale siła jaką stanowić będzie Wielka Armia Republiki nie zapewni nam pokoju. Potrzebujemy przyjaciół na których będziemy mogli polegać. Musimy naprawić nadszarpnięte relacje z naszymi sąsiadami, udowodniliśmy że potrafimy zjednać się z innymi narodami i współpracować, Czesnorad czy też Edelweiss to zaledwie jedne z przykładów, przykładów które udowadniają nam że pokój jest możliwy a kłótnie i waśnie nie grają pierwszych skrzypieć. To jednak nasi sąsiedzi, Winkulia, Bialenią, Insulia (...) to właśnie im musimy poświęcić teraz uwagę i zadbać o poprawę relacji. Jako prezydent pragnąłbym podążać ścieżką naszego poprzednika @Grzegorz Szarak który jako prezydent udowodnił nam że przy odrobinie chęci i dobrej woli możemy rozmawiać i współpracować z innymi krajami, odkładając nasze niesnaski na bok. To właśnie dzięki jego staraniom udało się nam podpisać traktat z Winkulią, jeżeli okaże się to wykonalne chciałbym dążyć do tego samego z Bialenią oraz Insulią. Wielu pewnie stwierdzi teraz "co ten szaleniec wygaduje, bratać się z naszym największym wrogiem." Dokładnie tak, trzeba w końcu znaleźć w nas odwagę by to zrobić, by wyciągnąć przyjazną dłoń i liczyć że gdzieś tam po drugiej stronie będzie ktoś kto nam odpowie.
   To właśnie jest pokój do którego będę chciał dążyć, pokój za naszymi granicami to również pokój wewnątrz ich. Dzięki ponownemu nawiązaniu przyjaznych relacji z innymi krajami będziemy mogli skupić się nie na walkach i przepychankach wzbogacanych kłótniami ale na współpracy i własnym rozwoju który zapewni nam dobrobyt. Oczywiście spory dalej będą się zdążać gdyż taka widać jest już ludzka natura by zawsze brnąć do celu często nie zwracając uwagi na konsekwencje.
   Ale już kiedyś w przeszłości dochodziło do aktów pojednania, Federacja Biedacka za czasów swej świetności czy Rada Państw Nordaty jasno pokazują że potrafimy że sobą współpracować ale do tego potrzebna będzie mi wasza pomoc gdyż samemu nie uda mi się tego zrealizować. 
    
    
    

   0 comments
   204 views