Jump to content
 • Witaj w Artykułach! W tej sekcji dodasz i przeczytasz artykuły publikowane przez użytkowników zarejestrowanych na forum. Jeśli chcesz dodać kategorię, np. swojej gazety - udaj się z prośbą do wątku Wniósk i Prośbów w dziale Państwowych Służb Informatycznych!

 • Tutorials


  2 articles in this category

   Poradnik 1 - co to są mikronacje? Forum i rejestracja

   PORADNIK 1
   Co to są mikronacje? Forum i rejestracja
    
   Witaj! Serdecznie witam cię w Muratyce - mikronacji, inaczej zwaną "wirtualnym państwem". Ale co to jest tak właściwie? Jak głosi Wikipedia, wirtualne państwo to społeczność internetowa zajmująca się symulacją państwa w warunkach wirtualnych. Jest to bardzo dobra definicja mikronacji. Prostymi słowami - wirtualny kraj to grupka ludzi na forum, która symuluje państwo, jego struktury, działanie oraz gospodarkę. Co mogę robić w mikronacjach? Wszystko! Możesz założyć partię i udzielać się na arenie politycznej, możesz startować w wyborach do Sejmu, możesz założyć własną działalność gospodarczą i ją prowadzić, np. firmę transportową, możesz założyć własne medium, gazetę, radio czy telewizję, i tworzyć serwisy informacyjne, możesz zostać strażakiem, policjantem, ogrodniczym... Jedynym ograniczeniem jest twoja wyobraźnia!
   FORUM MURATYKI
   Jakie forum jest - każdy widzi. Strona główna jest podzielona na najważniejsze kategorie. Na samej górze znajdziesz najważniejsze odnośniki, potem miejsce na przywitanie się po rejestracji i zadawanie pytań, później kategorię z działami społecznymi, czyli miejsca na dyskusję, media czy wiadomości zza granicy, poniżej znajdziesz kategorię z działami rządowymi - tam złożysz wniosek o obywatelstwo, przejrzysz aktualne dyskusje w Sejmie czy akty prawne, a także będziesz mógł złożyć pozew do sądu oraz przejrzeć działy poszczególnych instytucji. Dalej znajdują się działy jednostek podziału administracyjnego - to tam toczy się ich życie.
   Rejestracja na forum jest bardzo prosta. Wystarczy w prawym górnym rogu kliknąć odpowiednią opcję, wypełnić formularz (w polu "Nazwa użytkownika" należy wpisać swoje wirtualne, wymyślone imię oraz nazwisko), wysłać go, a następnie poczekać na akceptację konta przez administratora. Po zatwierdzeniu konto jest gotowe do użytku!

   0 comments
   219 views

   Poradnik 2 - pierwsze kroki (wniosek o obywatelstwo), ustawienia konta

   PORADNIK 2
   Pierwsze kroki (wniosek o obywatelstwo)
   Ustawienia konta
   No widzisz! Zarejestrowałeś/aś się, masz już konto w najważniejszym miejscu więc można zaczynać. Na samym początku polecamy ci ustawić awatar. Możesz to zrobić bezpośrednio w swoim profilu, tzn. musisz kliknąć w swoją nazwę w prawym górnym rogu, a następnie wybrać "Profil". Tam w karcie profilu tuż obok pustego awatara znajdziesz przycisk wyboru awatara. Tam dodasz swoje zdjęcie. Po prawej stronie w górnym rogu tej części karty znajdziesz przycisk "Grafika tła". Tam możesz wgrać zdjęcie w tle swojego profilu.
   PRZYWITANIE
   Po ustawieniu awatara czyli takiej twoje "mikronacyjnej twarzy" przyszedł czas na przywitanie. Aby to uczynić musisz wejść do działu "Przywitaj się!" (KLIK!) i utworzyć tam nowy wątek. W tytuł możesz wpisać tak naprawdę wszystko co skojarzone jest z witaniem się, np. "Dzień dobry", "Witam serdecznie", "Hejka!" i tak dalej... W samej treści przedstaw się wszystkim oraz napisz czym się interesujesz. Jeśli masz już jakiś plan na działalność w IV Republice to opisz go po krótce. To również idealny moment na zadanie ewentualnych pytań. Po napisaniu wątku należy go opublikować przyciskiem na dole strony. Tak oto rozpocząłeś swoją pierwszą dyskusję! Odpowiadaj innym, dyskutuj i zadawaj pytania - to jest najważniejsze.
   BRANIE UDZIAŁU W DYSKUSJACH
   W mikronacjach najważniejszą rzeczą jest umiejętność dyskutowania z innymi mieszkańcami czy obywatelami. Staraj się, w miarę możliwości, dołączać do dyskusji. W oczach innych będziesz wyglądał na dobrego dyskutanta i obywatela, wszakże dobry obywatel często bierze udział w przeróżnych rozmowach. Masz pomysł na własną dyskusję? Utwórz dla niej temat w dziale "Plac im. Patriica Waffla", który jest miejscem dyskusji mieszkańców i obywateli IV Republiki Muratyki. Pamiętaj, nie możesz bać się odpowiadać innym w dyskusjach czy wątkach, bo nikt cię nie zwyzywa ani nie skrytykuje za to jak to robisz. Wręcz przeciwnie - jeśli dostrzeże, że coś robi źle, to ci to wytłumaczy.
   ZŁOŻENIE WNIOSKU O OBYWATELSTWO
   Jeśli będziesz chciał złożyć wniosek o obywatelstwo udaj się do Urzędu Wniosków. Tam z listy wybierz "Wniosek o obywatelstwo". Następnie kliknij przycisk "Złóż wniosek!" który znajdziesz po prawej stronie. Wypełnij formularz, wyślij wniosek i czekaj na jego rozpatrzenie przez Prezydenta/Ministra. Jeśli został zaakceptowany zostaniesz powiadomiony o tym fakcie listem w Poczcie Muratyckiej (analogicznie przy jego odrzuceniu).
   USTAWIENIA KONTA
   Ustawienia konta znajdziesz po kliknięciu w swoją nazwę w prawym górnym rogu oraz wybraniu opcji "Ustawienia konta". Znajdziesz tam opcje takie jak zmiana e-mail czy hasła, ustawienia powiadomień, bezpieczeństwo konta oraz ustawienie sygnatury. To ostatnie jest bardzo ciekawą opcją - polecamy ci ustawić jakąś fajną sygnaturę. Będzie się ona wyświetlała pod każdym twoim postem. Może to być jakiś cytat motywacyjny czy po prostu twój podpis 😉

   0 comments
   380 views