Jump to content
 • Witaj w Artykułach! W tej sekcji dodasz i przeczytasz artykuły publikowane przez użytkowników zarejestrowanych na forum. Jeśli chcesz dodać kategorię, np. swojej gazety - udaj się z prośbą do wątku Wniósk i Prośbów w dziale Państwowych Służb Informatycznych!

 • Pamięć o SS Nordic wciąż żywa w sercach Rammsteinfreutu

  Femme Mystere
  • 101 views

   Share

  W dniu dzisiejszym Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii wyjątkowo istotny dla naszego Freutu eksponat, który w sposób bezpośredni wiąże historię Freutu i Bialenii.
   

  [Obrazek: 2004_07_16_-_mina_morska_-_Kristiansand%...ia_ubt.JPG]

   

  Jest to bialeńska mina wodna odtworzona z wyłowionych framentów oryginalnej miny wodnej, która spowodowała zatopienie WSP Nordic, muratyckiego wojskowego statku parowego. Dzięki pieczołowitej pracy naszych specjalistów ze stoczni w Rammsteinstadt, mogliśmy z dużą dozą pewności udowodnić pochodzenie miny i tym samym upamiętnić atak, jakiego dokonała Republika Bialeńska na statek wojskowy pływający pod banderą Muratyki.
   
  Ostatnim i felernym rejsem statku WSP Nordic był rejs na trasie Kostrzyń-Dwumiasto, wtedy to, przekraczając Cieśninę Bialeńską, wpłynął na nierozbrojoną minę bialeńską i zatonął w kilkanaście minut. SS Nordic wpłynął na minę o godzine 13:22, a pod wodą znalazł się o godzinie 13:56. Zginęło wówczas 1934 osoby z 2034 na pokładzie. Śmierć poniósł także jeden z najznakomitszych kapitanów muratyckich - Wiktor Kacparew.
   
  Historycy do dziś głowią się, dlaczego nie udało się uratować większości pasażerów ze statku, choć dziś przebija się nieudowodniona jeszcze teoria mówiąca o tym, że wojsko bialeńskie dołożyło wszelkich starań, by żaden świadek tego zdarzenia nie wyszedł z pokładu żywy. Sprawa ta będzie jednak dalej analizowana.
   
  Aby więc upamiętnić tę minę i to historyczne wydarzenie, Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii ten oto misternie odtworzony z fragmentów eksponat. Kopia tego eksponatu stanie w Rammsteinstadt w okolicach molo.

   

  • I love it! 1
   Share


  User Feedback

  Recommended Comments  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now