Jump to content
 • Witaj w Artykułach! W tej sekcji dodasz i przeczytasz artykuły publikowane przez użytkowników zarejestrowanych na forum. Jeśli chcesz dodać kategorię, np. swojej gazety - udaj się z prośbą do wątku Wniósk i Prośbów w dziale Państwowych Służb Informatycznych!

 • Broadcasting and Television Muratica


  6 articles in this category

  1. Nordawizja

   Miło mi was powitać na nowo utworzonym kanale telewizyjnym Broadcast and Television Muratica. Będzie to kanał poświęcony newsom ze sfery muzycznej.
   W dzisiejszym wydaniu wspomnę o idei która zrodziła się w naszym państwie. Jest to pomysł na utworzenie rywalizacji muzycznej obejmującej cały kontynent. Konkurs ma obejmować cały kontynent i zwać się "Nordavision Song Contest". NSC ma wyłonić najlepszą piosenkę Nordaty spośród wszystkich krajów biorących udział. Według informacji z zamieszczonego regulaminu konkursu, będą dwie osobne kategorie dla utworów sprzed roku 2018 oraz dla kompozycji po roku 2018. NSC jest dopiero w fazie projektu i zbierania zainteresowania rywalizacji wśród innych krajów kontynentu. Czy pomysł przejdzie? Okaże się to zapewne w najbliższym czasie.

   1 comment
   222 views
  2. Czy międzynarodowa gwiazda wystąpi na Nordawizji?

   Witam wszystkich! Dzisiejsze wydanie poświęcimy coraz szybciej rozprzestrzeniającej plotce na temat chęci supergwiazdy sceny muzycznej - Zary Larsson.
   W ostatnim wywiadzie wspominała ona o chęci uczestnictwa w konkursie który dopiero - jak sama to uznała "raczkuje". Wszyscy wiemy, że najprawdopodobniej artystka miała na myśli Nordavison Song Contest. Wspomniała również że zamierza startować pod flagą gospodarza konkursu - "Nie mogę za dużo mówić o całym moim projekcie, ani samym konkursie do którego chcę przystąpić, aczkolwiek jestem pewna że zgłoszę swoją propozycje na konkurs" odpowiada Zara. Nie wiadomo czy utwór który zamierza wysłać artystka już znajduje się na platformach streamingowych, czy też będzie to zupełnie nowa piosenka specjalnie przygotowana na NSC.

   0 comments
   222 views
  3. Co wydarzyło się w Trawisku Wielkim, Małej wódce i Bielsku?

   „Już włożyłam na stopy ciepłe kapciuszki od wnusi Anuszki i miałam gasić telewizor, bo mój ulubiony serial "Miłość i alkohol" już się skończyły, gdy do moich drzwi zapukał jakiś rosły mężczyzna w mundurze wojskowym. Całkiem przystojny, tylko z taką pochmurną miną... Nigdy nie otwieram obcym, miałam zasuniętą zasuwę, ale on walił w drzwi. Przypomniały mi się te czasy, gdy żył Zenuś i wracał z Mordowni... Otwierać! Krzyczał. Z rozkazu jakiejś tam Frau. Niech ją kule biją. Proszę natychmiast opuścić mieszkanie.” – opowiada z przejęciem Pani Antonina Kózka-Trąbka, emerytka z miasta Mała Wódka. – „No więc dzwonię do syna, a on mówi, że to nie oszustwo i muszę się spakować. No i tak tu trafiłam… Syn mieszka w Winkulii i przyjedzie dopiero na święta. Więc nie wiem co teraz ze mną będzie...”

   Pani Antonina Kózka Trąbka jest jedną z wielu przesiedlonych osób, które w dniu 2. Listopada 2022r. otrzymały rozkaz opuszczenia domostwa w wysiedlonych miastach Trawisko Wielkie, Mała wódka i Bielsko.

   Odwiedziliśmy jeden z obozów, jaki przygotowano dla Przesiedleńców w miejscowości Gródek. Prowizoryczne namioty rozstawione na gwałt, szmery rozmów rozgorączkowanych mieszkańców i wszechobecny strach nie opuszczały Przesiedleńców ani na minutę.
   „To jakiś skandal.” – mówi Kazimiera Laskonoga, nauczycielka w szkole podstawowej w Trawiskach Wielkich. – „Jak tak można bez żadnego uprzedzenia wysiedlić ludzi i kazać im mieszkać w namiotach. To trzeba zgłosić gdzieś wyżej. Przychodzi taka paniusia z Edelweiss i myśli, że może ludzi traktować jak popychadła!”

   Spytaliśmy rzecznika prasowego Freutreggëra, Pana Marcina Wiercipiętę, o więcej informacji na ten temat.

   „Niestety nie jestem upoważniony do udzielania jakichkolwiek linformacji. Zgodnie z rozkazem mieszkańcy zostali wysiedleni, lecz otrzymali pomoc humanitarną oraz gwarancję nowego zasiedlenia i pracy. Niebawem sytuacja wróci do normy." - zapewniał
   Powody do tak nagłej decyzji Władz Freutu wciąż nie są znane opinii publicznej, choć krążą wśród mieszkańców Muratyki różne teorie na ten temat. Jedni twierdzą, że gdzieś w okolicach miast odkryto ufo, dlatego konieczne było zamknięcie całego regionu. Inni upatrują winę w niespodziewanym wybuchu jądrowym lub wypuszczeniu bomby biologicznej. Niektórzy natomiast sądzą, że Freutreggër zarabia na obozach przesiedleńczych, dlatego zamknął Przesiedleńców.

   A jaka jest twoja teoria? Czy okaże się słuszna? Pozostaw swoje pomysły w komentarzach!   2 comments
   101 views
  4. Pamięć o SS Nordic wciąż żywa w sercach Rammsteinfreutu

   W dniu dzisiejszym Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii wyjątkowo istotny dla naszego Freutu eksponat, który w sposób bezpośredni wiąże historię Freutu i Bialenii.
    
    
   Jest to bialeńska mina wodna odtworzona z wyłowionych framentów oryginalnej miny wodnej, która spowodowała zatopienie WSP Nordic, muratyckiego wojskowego statku parowego. Dzięki pieczołowitej pracy naszych specjalistów ze stoczni w Rammsteinstadt, mogliśmy z dużą dozą pewności udowodnić pochodzenie miny i tym samym upamiętnić atak, jakiego dokonała Republika Bialeńska na statek wojskowy pływający pod banderą Muratyki.   Ostatnim i felernym rejsem statku WSP Nordic był rejs na trasie Kostrzyń-Dwumiasto, wtedy to, przekraczając Cieśninę Bialeńską, wpłynął na nierozbrojoną minę bialeńską i zatonął w kilkanaście minut. SS Nordic wpłynął na minę o godzine 13:22, a pod wodą znalazł się o godzinie 13:56. Zginęło wówczas 1934 osoby z 2034 na pokładzie. Śmierć poniósł także jeden z najznakomitszych kapitanów muratyckich - Wiktor Kacparew.   Historycy do dziś głowią się, dlaczego nie udało się uratować większości pasażerów ze statku, choć dziś przebija się nieudowodniona jeszcze teoria mówiąca o tym, że wojsko bialeńskie dołożyło wszelkich starań, by żaden świadek tego zdarzenia nie wyszedł z pokładu żywy. Sprawa ta będzie jednak dalej analizowana.   Aby więc upamiętnić tę minę i to historyczne wydarzenie, Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii ten oto misternie odtworzony z fragmentów eksponat. Kopia tego eksponatu stanie w Rammsteinstadt w okolicach molo.  

   1 comment
   101 views
  5. Nie pozwól, by bialeński reżim zatuszował zbrodnie! Zagłosuj na MINĘ WODNĄ!

   Nie pozwól, by bialeński reżim zatuszował zbrodnie! Zagłosuj na MINĘ WODNĄ!


   1 comment
   145 views
  6. Strefa Mroku Rammsteinfreutu - Co stało się w Rammsteinfreucie?

   Dziś w godzinach porannych mieszkańcy wsi północnych rejonów Rammsteinfreutu mogli obserwować niecodzienny widok. Co wydarzyło się w Rammsteinfreucie?
   - Obudził mnie dziwny dźwięk. Hałasy, metaliczne odgłosy. Od razu wyszedłem na podwórko, żeby spuścić psa. Wtedy zobaczyłem to… - relacjonuje Janusz Wąs.

   - Drogą jechał niekończący się konwój wojskowych ciężarówek i innych maszyn. Nigdy nie widziałem czegoś takiego. – mówi z przejęciem.
   - Mieliśmy dużo szczęścia, że nas nie wysiedlono jak tych biedaków z okolic Siegerstadt. Moja ciotka Mariola została bez dachu nad głową! A mieszkała tylko 30 kilometrów stąd! – dodaje jego żona, Krystyna Wąs.

   W ciągu zaledwie kilku godzin porannych, wojsko rozstawiło mur kolczasty wokół wyznaczonej strefy wysiedlonych miejscowości. Możemy tylko domyślać się, co będzie się tam odbywało.
   - Działania wojska na tym terenie są ściśle tajne. Niestety nie możemy zdradzać przeznaczenia terenu. – wyjaśnia rzecznik prasowy Freutreggera Mieszko Pierwszy. – Powiadomimy państwa, jeśli tylko będziemy mogli wyjaśnić zaistniałą sytuację.

   Mieszkańcy Freutu już dzisiaj nazywają strefę wojskową „Strefą Mroku Rammsteinfreutu”.

   0 comments
   55 views