Jump to content
 • Witaj w Artykułach! W tej sekcji dodasz i przeczytasz artykuły publikowane przez użytkowników zarejestrowanych na forum. Jeśli chcesz dodać kategorię, np. swojej gazety - udaj się z prośbą do wątku Wniósk i Prośbów w dziale Państwowych Służb Informatycznych!

 • Articles

  Our website articles
  • Bolesław Kirianóo von Hohenburg
   Kiriania była martwa. Niewątpliwie martwa. W pełnym tego słowa znaczeniu. Wszyscy pouciekali, bo mało kogo interesują jeszcze gry forumowe. A żeby w jakiś sposób zatrzymać ten proces, postanowiłem rozpocząć Wielki Krok Naprzód Mao Hohenburga. Zakładał on przekształcenie narracji, zmiana stylu, reforma prawa itp. Ostatecznie jednak, podobnie jak z nieistniejącym Wielkim Krokiem Naprzód nie udało się nic z tego zrealizować, głównie dlatego, że zajefajny styl wywalił błąd w panelu administracyjnym a wszelkie próby ratowania sytuacji spowodowały całkowite i nieodwracalne zablokowanie PA, tak że nawet najwięksi informatycy mikroświata (w liczbie 1) nie byli w stanie nic mi doradzić.
   To był Pierwszy Upadek Kirianoforumowy, który skłonił mnie do przejścia na forum Unii Nordackiej. Drugi Upadek Kirianoforumowy nastąpił wtedy, kiedy próbowałem jakoś uporządkować dostępne jedynie mi jako adminowi starego forum zasoby. Drugi cios był dużo dotkliwszy, bo teraz nawet ja nie mogę wejść na forum i muszę wygrzebywać z bazy danych wszystko samodzielnie.
   Ostatecznie dobrze się stało że przeszedłem na nowe forum, reforma prawa się szykuje, ale wszystko to robię dla siebie, ostatni aktywny obywatel pomimo gorących obietnic nie zarejestrował się na nowym forum. Inicjatywy narracyjne też niezbyt działają, tak jak ta ostatnia dotycząca pozornie bezludnej wyspy był totalną klapą, chociaż może z innym towarzystwem będzie lepiej?
   W ogóle to się zastanawiam czy nie cofnąć się klimatycznie do Węgier międzywojennych (technologia by została) 🤔
    


   A wszystko to spisano, aby oba Upadki Kirianoforuma nie poszły w zapaść i nie zapomniano o głupocie Hohenburga, która mu na dobre wyszła.

  • Femme Mystere
   Pierwszy raz w historii Muratyki powstaje połączenie kolejowe na trasie Manowce-Poz z przejazdem przez tunel podwodny.  Na torach pojawiła się lokomotywa model EVP o nazwie "Joachim C.". Jest to hybryda elektryczno-spalinowa producenta Rammstein Lokomitiven Fabrik. Połączenie obsłuży pasażerów VIP na południu Rammsteinfreutu oraz bogatych turystów Leocji, którzy chcą pojechać na wycieczkę do Umel. W lecie będą też dostępne wagony na rowery.

   W załadunku rowerów na wyznaczonych stacjach pomagać mają wzmocnione drużyny konduktorskie. W poniedziałek, 14 listopada, odbył się inauguracyjny przejazd pociągu na trasie Manowce-Poz. Na stacji w Manowcach czekała orkiestra dęta. W Poz na dworcu oddano okolicznościową salwę ze starej armaty. Były przemówienia i odświętna atmosfera. W godzinę z Manowców do Poz bez konieczności objeżdżania niemal całego kraju.

   Szybkie połączenie z zyskają nie tylko mieszkańcy Manowców i Poza, ale również Boazarożgamic, które są jedyną stacją przystankową. Poniżej pół godziny dojedziemy do dworca Głównego w Bazarożgamicach. W kolejne pół godziny do Poz. Przejechanie całej trasy ze zajmie pociągiem ekspresowym około godziny.

   Specjalnie do obsługi tej trasy Złote Pociągi Rammsteinfreutu [ZPR] kupiły pociągi VIP– komfortowe, przestronne składy z wygodnymi fotelami i czytelnym systemem informacji pasażerskiej. Bilet normalny po 17 Ɉ.

   „Bardzo się cieszę, że potencjał komunikacyjny freutu zwiększa się poprzez połączenia kolejowe z odległym do tej pory Poz. Dzięki otwarciu tunelu, podróż stała się przyjemnością. Cieszę się, że w pociągu podczas przejazdu promocyjnego znalazło się miejsce dla mojego roweru i z niecierpliwością czekam na specjalne wagony rowerowe, które szykuje spółka Koleje Dolnośląskie." - mówi Lieselotte Augentrost, Freutregger Rammsteinfreutu.

   Przystanki są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróżni mogą liczyć na jasne oświetlenie oraz oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach są wiaty i ławki oraz stojaki na rowery.


  • Femme Mystere
   W dniu dzisiejszym Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii wyjątkowo istotny dla naszego Freutu eksponat, który w sposób bezpośredni wiąże historię Freutu i Bialenii.
    
    
   Jest to bialeńska mina wodna odtworzona z wyłowionych framentów oryginalnej miny wodnej, która spowodowała zatopienie WSP Nordic, muratyckiego wojskowego statku parowego. Dzięki pieczołowitej pracy naszych specjalistów ze stoczni w Rammsteinstadt, mogliśmy z dużą dozą pewności udowodnić pochodzenie miny i tym samym upamiętnić atak, jakiego dokonała Republika Bialeńska na statek wojskowy pływający pod banderą Muratyki.   Ostatnim i felernym rejsem statku WSP Nordic był rejs na trasie Kostrzyń-Dwumiasto, wtedy to, przekraczając Cieśninę Bialeńską, wpłynął na nierozbrojoną minę bialeńską i zatonął w kilkanaście minut. SS Nordic wpłynął na minę o godzine 13:22, a pod wodą znalazł się o godzinie 13:56. Zginęło wówczas 1934 osoby z 2034 na pokładzie. Śmierć poniósł także jeden z najznakomitszych kapitanów muratyckich - Wiktor Kacparew.   Historycy do dziś głowią się, dlaczego nie udało się uratować większości pasażerów ze statku, choć dziś przebija się nieudowodniona jeszcze teoria mówiąca o tym, że wojsko bialeńskie dołożyło wszelkich starań, by żaden świadek tego zdarzenia nie wyszedł z pokładu żywy. Sprawa ta będzie jednak dalej analizowana.   Aby więc upamiętnić tę minę i to historyczne wydarzenie, Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii ten oto misternie odtworzony z fragmentów eksponat. Kopia tego eksponatu stanie w Rammsteinstadt w okolicach molo.  

  • Femme Mystere
   „Już włożyłam na stopy ciepłe kapciuszki od wnusi Anuszki i miałam gasić telewizor, bo mój ulubiony serial "Miłość i alkohol" już się skończyły, gdy do moich drzwi zapukał jakiś rosły mężczyzna w mundurze wojskowym. Całkiem przystojny, tylko z taką pochmurną miną... Nigdy nie otwieram obcym, miałam zasuniętą zasuwę, ale on walił w drzwi. Przypomniały mi się te czasy, gdy żył Zenuś i wracał z Mordowni... Otwierać! Krzyczał. Z rozkazu jakiejś tam Frau. Niech ją kule biją. Proszę natychmiast opuścić mieszkanie.” – opowiada z przejęciem Pani Antonina Kózka-Trąbka, emerytka z miasta Mała Wódka. – „No więc dzwonię do syna, a on mówi, że to nie oszustwo i muszę się spakować. No i tak tu trafiłam… Syn mieszka w Winkulii i przyjedzie dopiero na święta. Więc nie wiem co teraz ze mną będzie...”

   Pani Antonina Kózka Trąbka jest jedną z wielu przesiedlonych osób, które w dniu 2. Listopada 2022r. otrzymały rozkaz opuszczenia domostwa w wysiedlonych miastach Trawisko Wielkie, Mała wódka i Bielsko.

   Odwiedziliśmy jeden z obozów, jaki przygotowano dla Przesiedleńców w miejscowości Gródek. Prowizoryczne namioty rozstawione na gwałt, szmery rozmów rozgorączkowanych mieszkańców i wszechobecny strach nie opuszczały Przesiedleńców ani na minutę.
   „To jakiś skandal.” – mówi Kazimiera Laskonoga, nauczycielka w szkole podstawowej w Trawiskach Wielkich. – „Jak tak można bez żadnego uprzedzenia wysiedlić ludzi i kazać im mieszkać w namiotach. To trzeba zgłosić gdzieś wyżej. Przychodzi taka paniusia z Edelweiss i myśli, że może ludzi traktować jak popychadła!”

   Spytaliśmy rzecznika prasowego Freutreggëra, Pana Marcina Wiercipiętę, o więcej informacji na ten temat.

   „Niestety nie jestem upoważniony do udzielania jakichkolwiek linformacji. Zgodnie z rozkazem mieszkańcy zostali wysiedleni, lecz otrzymali pomoc humanitarną oraz gwarancję nowego zasiedlenia i pracy. Niebawem sytuacja wróci do normy." - zapewniał
   Powody do tak nagłej decyzji Władz Freutu wciąż nie są znane opinii publicznej, choć krążą wśród mieszkańców Muratyki różne teorie na ten temat. Jedni twierdzą, że gdzieś w okolicach miast odkryto ufo, dlatego konieczne było zamknięcie całego regionu. Inni upatrują winę w niespodziewanym wybuchu jądrowym lub wypuszczeniu bomby biologicznej. Niektórzy natomiast sądzą, że Freutreggër zarabia na obozach przesiedleńczych, dlatego zamknął Przesiedleńców.

   A jaka jest twoja teoria? Czy okaże się słuszna? Pozostaw swoje pomysły w komentarzach!  • Waksman

   I wtem...

   By Waksman, in Capital Square,

   I wtem rozległ się niczym cymbał brzmiący ogromny huk. Ludzie nie wiedzieli co to było, wszakże dźwięk ten cała kraina Gregoriańska słyszała po raz pierwszy. Zbiegli się ludzi na brzeg wyspy, bo stamtąd dźwięk dochodził, ażeby obaczyć co musiało spowodować tak głośny, rozwalający bębenki dźwięk. Wtem ujrzeli mordę diabła samego, szatana nikczemnika, który łapy swe kierował w stronę wyspy. Ludzie ujrzawszy ten obraz zbliżającego się Antychrysta zbiegli do swoich domów i zapieczętowali swe drzwi wraz ze wszelkimi innymi otworami prowadzącymi do ich mieszkań tak, aby Zło Wcielone się do nich nie przedostało.
   Gdy Jego statek zbliżał się do wybrzeża wyspy woda zaczęła zmieniać kolor na krwisty, zaś każde życie w niej poczęte umierało od razu. Głośniej i głośniej słychać było trąby obwieszczające Jego nadejście. Wtem statek dobił do brzegu. Piasek wokół niego natychmiastowo zamienił się w popiół - tak jak wszystko czego On lub cokolwiek z nim związane się dotknie. Rozejrzał się dookół i wyszedł ze swojego przybytku. Postać jego, straszna wybitnie, wysoka, czarna, z wyciekającą krwią z Jego prawego boku. Jest to krew ludzi, którzy poszli za Nim poszli. Biada im, bo nie wiedzieli co czynią.
   Upewniwszy się, że dotarł do miejsca właściwego począł stawiać kroki w kierunku najbliższego miasteczka, które zwano Fylen. Tak jak ze złotym piaskiem plaży, tak i z zieloną trawą łąki gdy On przechodził obok ta zamieniała się w popiół. Tak samo wszelakie drzewa i krzaki, grzyby oraz chwasty. Na widok Jego wszelaka zwierzyna wyziewała ducha, bo nie mogła znieść Jego potworności. Dotarł wtem do miasta. Każdy dom był szczelnie zamknięty, tak więc zaczął On swoje podstępne nagabywanie, mówiąc - "Pójdźcie za mną! To Ja jestem, nowa nadzieja niosąca dobrobyt wszystkim tym, którzy pokłon mi oddadzą!". Uniósłszy ręce ku górze sprawił, że wszystkie dzwony w mieście bić zaczęły Jego melodię plugawą, dzięki której wielu sobie zjednał.
   Nagle z domów zaczęli wychodzić pojedynczy ludzie omamieni Jego piekielną muzyką i nagabywaniem. Ustawiali się za Nim jakby w kolejce gdy On dalej kroczył ulicami Fylen. Jak zebrało się za Nim kolejnych stu nowych Jego wiernych stanął, i odwróciwszy się wchłonął w siebie pierwszych pięćdziesięciu mieląc ich w sobie aby tak zyskać energię na to, co zaraz stać się miało. Z tych, którzy nie wiedzieli co czynią została tylko plama na ziemi, a ich krew przelała się bokiem Jego.
   Doszedłszy w końcu do centralnej części miasta oderwał się od ziemi na równowartość dziesięciu większych kamieni i rzekł głosem tak donośnym, że słychać Go było na całej wyspie Gregoriańskiej - "Jeg, Peters søn, gør denne ø til mit nye hjem, som fremover skal kaldes Riget, og jeg gør denne by til mit sæde, som fremover skal hedde Felsen! Lad alle dem, der står imod mig, blive henrettet!" - wtem zaczęło z jego środka emanować jasne światło czerwone, które zwabiło wszystkich mieszkańców wyspy w Jego pobliże. Gdy już żaden dom nie był pełny rozszerzyło się Jego oblicze na całą wyspę zamieniając każde żywe stworzenie w sługę Jego, zaś trawę, drzewa i piasek w popiół tak, jak on sobie upodobał. Od tamtej pory naród Gregoriański został zniewolony. Biada wszystkim tym, którzy za Nim pójdą. Teraz, i później.
   Oto słowo Boga.
   Fragment niedawno odnalezionej strony "Magnus Liber", przełożono na język polski dnia 13 października roku 2022.

  • Piotr Jankowski
   W ostatnim czasie na rynku pojawiło wiele firm zachęcających nas do zakupu swoich pojazdów. Na co jednak warto zwracać uwagę przy wyborze najlepszej oferty?
   Duży wybór
   Na rynku motoryzacyjnym istnieje wiele przedsiębiorstw. W tym miejscu można wymienić chociażby niezłe Pierre, czy przeciętnego Monta, a nawet Kirianex, który przy okazji uruchomienia nowego systemu gospodarczego zajął się produkcją aut. Jednak niekwestionowanym liderem w branży pozostaje Winston. Dlaczego?
   Marka z tradycją
   W przeciwieństwie do wymienionych wcześniej producentów Winston jest obecny na rynku już od dawna. Jego pierwsza fabryka została otwarta jeszcze w sierpniu 2020 roku. Przez ten czas Winston zdołał nie tylko zbudować sobie międzynarodową renomę, ale także doprowadził do perfekcji zarówno proces produkcji luksusowych i niezwykle bezpiecznych samochodów, ale także doskonale radzących sobie z ciężkim terenem ciężarówek wojskowych. Tak szeroka oferta sprawia, że przy okazji jednego zamówienia można wyposażyć się w cały wachlarz potrzebnych pojazdów. Dodatkowo, dzięki tak kompleksowemu podejściu koncern może wykorzystywać rozwiązania stworzone na potrzeby specjalistycznych pojazdów w swojej szerokiej gamie produktów. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów przy zachowaniu najwyższej jakości.
   Światowy lider - lokalny producent
   Pomimo że producent wywodzi się z Norweglandu i eksportuje swoje samochody na cały świat, to zarejestrowana przez niego spółka Winston Nordata została wpisana do Ewidencji instytucji IV Republiki Muratyki. Można to sprawdzić odszukując w rejestrze numer ewidencji IPR1607220034. Dodatkowo instytucja nie została zarejestrowana "tylną furtką", przez wątek techniczny, a jedynie przez złożenie wniosku w odpowiednim do tego urzędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci mogą być absolutnie pewni, że nie zostaną oszukani przez zagraniczną spółkę, a wszystko odbędzie się całkowicie zgodnie z prawem. W tej kwestii ważne jest to, że siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kostrzyniu, a nie na przykład w odległym Hökás czy Kirian City. Taka lokalizacja siedziby oraz fabryki wspiera lokalnych mieszkańców. Winston współpracuje również z Muratyckimi przedsiębiorstwami takimi jak Altas Shipping Company. Taka transparentność pozwala mieć pełne zaufanie co do uczciwych intencji koncernu.
   Popularny w całym v-świecie
   Samochody marki Winston są chętnie wybierane przez instytucje państwowe z całego mikroświat. W tym miejscu warto wspomnieć ostanie sprzedaże modelu tlioppa (który ostatnio stał się prawdziwym hitem eksportowym) do Królestwa Hawilandu i Wielkiego Imperium Narodu Kiriańskiego. Samochody tego producenta znajdują się też na wyposażeniu Cesarskiej Armii Norweglandu. W końcu to w samochodach Winstona zespół Norwera brał udział w Rajdowych Mistrzostwach Austro-Węgier.

   Winston tlioppa zamówiony przez Wielkie Imperium Narodu Kiriańskiego.
   Oczywisty wybór
   Jak widać Winston nie ma sobie równych w branży motoryzacyjnej. Nie zależnie czy potrzebujesz luksusowej limuzyny czy wojskowej ciężarówki twój wybór jest prosty. Twój wybór to Winston. Możesz go zamówić już dzisiaj. Wystarczy że klikniesz tutaj.

   Winston - czysta radość z jazdy
   Artykuł został częściowo lub w całości przygotowany przez  Winston Nordata

  • Damiano á-la-Triste
   Mikronacyjny Instytut Astronomiczny
   I Konferencja
    
   Szanowni Państwo,
   Nasz Instytut zaprasza każdego chętnego na Pierwszą Konferencję Mikronacyjnego Instytutu Astronomicznego, która rozpocznie się już 24 września 2022 roku, a zakończy się około tygodnia później. Poniżej chcielibyśmy zamieścić najważniejsze informacje, które szerzej uświadomią Państwa o naszym działaniu.
   Kim jesteśmy, co chcemy osiągnąć?
   Jesteśmy Instytutem stworzonym z inicjatywy Damiano Windsachena i Luisa Adonju. Naszym celem jest zrzeszenie astronomów, pasjonatów, czy też ludzi zainteresowanych v-kosmosie. Nie jesteśmy związani z żadnym krajem, ponieważ działamy międzynarodowo. Akceptujemy jednak międzynarodowe delegacje, które być może przybędą na naszą konferencję.

   Co zostanie omówione na Pierwszej Konferencji MIA?
   Chcemy przede wszystkim omówić i rozwiązać kontrowersyjną kwestię nazewnictwa dwóch v-księżyców Pollinu. Jesteśmy jednak otwarci na wszelkie propozycje nowych tematów do aktualnej debaty. Warto zapamiętać, że każdy nowy temat zostanie poddany głosowaniu przed rozpoczynającą debatą. Każdy zainteresowany posiada taką samą siłę głosu, niezależnie od popularności, aktualnego stanowiska, czy pochodzenia.
   Gdzie dokładnie znajdę wątek Pierwszej Konferencji MIA?
   Pierwsza Konferencja MIA zostanie zorganizowana w specjalnym wątku w mieście Bazylea w Księstwie Sarmacji. Następna Konferencja zostanie zorganizowana w Palatynacie Leocji, jednak szczegóły podamy kiedy będziemy realizować Drugą Konferencję MIA.

    
   Z wyrazami szacunku,
   (-) Damiano Windsachen
   (-) Luis Adonju
   (-) Benjamin Rockwell
   (-) Joahim Windsachen von Ribertrop von Sarm
   (-) Bolesław Franciszek Kirianóo von Hohenburg