Jump to content
 • Witaj w Artykułach! W tej sekcji dodasz i przeczytasz artykuły publikowane przez użytkowników zarejestrowanych na forum. Jeśli chcesz dodać kategorię, np. swojej gazety - udaj się z prośbą do wątku Wniósk i Prośbów w dziale Państwowych Służb Informatycznych!

 • Articles

  Our website articles
  • Femme Mystere
   Dziś w godzinach porannych mieszkańcy wsi północnych rejonów Rammsteinfreutu mogli obserwować niecodzienny widok. Co wydarzyło się w Rammsteinfreucie?
   - Obudził mnie dziwny dźwięk. Hałasy, metaliczne odgłosy. Od razu wyszedłem na podwórko, żeby spuścić psa. Wtedy zobaczyłem to… - relacjonuje Janusz Wąs.

   - Drogą jechał niekończący się konwój wojskowych ciężarówek i innych maszyn. Nigdy nie widziałem czegoś takiego. – mówi z przejęciem.
   - Mieliśmy dużo szczęścia, że nas nie wysiedlono jak tych biedaków z okolic Siegerstadt. Moja ciotka Mariola została bez dachu nad głową! A mieszkała tylko 30 kilometrów stąd! – dodaje jego żona, Krystyna Wąs.

   W ciągu zaledwie kilku godzin porannych, wojsko rozstawiło mur kolczasty wokół wyznaczonej strefy wysiedlonych miejscowości. Możemy tylko domyślać się, co będzie się tam odbywało.
   - Działania wojska na tym terenie są ściśle tajne. Niestety nie możemy zdradzać przeznaczenia terenu. – wyjaśnia rzecznik prasowy Freutreggera Mieszko Pierwszy. – Powiadomimy państwa, jeśli tylko będziemy mogli wyjaśnić zaistniałą sytuację.

   Mieszkańcy Freutu już dzisiaj nazywają strefę wojskową „Strefą Mroku Rammsteinfreutu”.

  • Femme Mystere
   Ryby morskie i słodkowodne można było kupić na targu rybnym zorganizowanym podczas Rybnego święta w Rammsteinfreucie. Ile trzeba zapłacić za Kasparka pospolitego? A ile za inne ryby? Sprawdźcie ceny ryb!


   Jak co roku, na Targu Rybnym w Rammsteinfreucie odbywają się rybne święta, w czasie których zakupić można wszelkiej maści ryby. Dużą popularność w tym roku zyskały miecznik espadka i kirianki z puszki.


   Ale zanim zasiądziemy do stołu, by spałaszować rybki, trzeba będzie sięgnąć do portfeli. I to... dość głęboko. Niestety, jak się przekonaliśmy inflacja znacząco dotknęła ceny ryb. Za płaszczkę anastazji zapłacimy bagatela 5 J za kg! A Kasparek pospolity sprzedawał się za rekordowe 3,5 J za kg.


   - Ktoś upadł na głowę, żeby płacić 4J za kilo miecznika espadzkiego! – żali się Pani Krystyna, która rok rocznie odwiedza targ z okazji rybnego święta. - W tym roku kupiłam tylko jedną puszkę kirianek. Przy tak galopujących cenach, w przyszłym roku nie będzie mnie stać nawet na jedną. – mówi – To wszystko wina polityków. Wprowadzają jakieś światowe banki, a cierpią na tym zwykli obywatele Muratyki.
   W związku z wysokimi cenami lokalnych ryb, dużym zainteresowaniem cieszyły się ryby z eksportu. Zdrowe i czyste Pstrągi w sosie heinza oraz szczupaki rhynera sprzedały się w rekordowych ilościach.
   - Lubię ryby z Edelweiss. Są zdrowe i czyste. Pewne. Chciałbym, żeby było ich więcej. Bialenia stale zanieczyszcza nasze morze, więc i ryby mają wiele metali ciężkich. Czasem boję się, czy nie będę świecił w ciemności po ich zjedzeniu. - żali się Pan Zygmunt, emeryt z Manowców.
    

  • Bolesław Kirianóo von Hohenburg
   Kiriania była martwa. Niewątpliwie martwa. W pełnym tego słowa znaczeniu. Wszyscy pouciekali, bo mało kogo interesują jeszcze gry forumowe. A żeby w jakiś sposób zatrzymać ten proces, postanowiłem rozpocząć Wielki Krok Naprzód Mao Hohenburga. Zakładał on przekształcenie narracji, zmiana stylu, reforma prawa itp. Ostatecznie jednak, podobnie jak z nieistniejącym Wielkim Krokiem Naprzód nie udało się nic z tego zrealizować, głównie dlatego, że zajefajny styl wywalił błąd w panelu administracyjnym a wszelkie próby ratowania sytuacji spowodowały całkowite i nieodwracalne zablokowanie PA, tak że nawet najwięksi informatycy mikroświata (w liczbie 1) nie byli w stanie nic mi doradzić.
   To był Pierwszy Upadek Kirianoforumowy, który skłonił mnie do przejścia na forum Unii Nordackiej. Drugi Upadek Kirianoforumowy nastąpił wtedy, kiedy próbowałem jakoś uporządkować dostępne jedynie mi jako adminowi starego forum zasoby. Drugi cios był dużo dotkliwszy, bo teraz nawet ja nie mogę wejść na forum i muszę wygrzebywać z bazy danych wszystko samodzielnie.
   Ostatecznie dobrze się stało że przeszedłem na nowe forum, reforma prawa się szykuje, ale wszystko to robię dla siebie, ostatni aktywny obywatel pomimo gorących obietnic nie zarejestrował się na nowym forum. Inicjatywy narracyjne też niezbyt działają, tak jak ta ostatnia dotycząca pozornie bezludnej wyspy był totalną klapą, chociaż może z innym towarzystwem będzie lepiej?
   W ogóle to się zastanawiam czy nie cofnąć się klimatycznie do Węgier międzywojennych (technologia by została) 🤔
    


   A wszystko to spisano, aby oba Upadki Kirianoforuma nie poszły w zapaść i nie zapomniano o głupocie Hohenburga, która mu na dobre wyszła.

  • Femme Mystere
   Pierwszy raz w historii Muratyki powstaje połączenie kolejowe na trasie Manowce-Poz z przejazdem przez tunel podwodny.  Na torach pojawiła się lokomotywa model EVP o nazwie "Joachim C.". Jest to hybryda elektryczno-spalinowa producenta Rammstein Lokomitiven Fabrik. Połączenie obsłuży pasażerów VIP na południu Rammsteinfreutu oraz bogatych turystów Leocji, którzy chcą pojechać na wycieczkę do Umel. W lecie będą też dostępne wagony na rowery.

   W załadunku rowerów na wyznaczonych stacjach pomagać mają wzmocnione drużyny konduktorskie. W poniedziałek, 14 listopada, odbył się inauguracyjny przejazd pociągu na trasie Manowce-Poz. Na stacji w Manowcach czekała orkiestra dęta. W Poz na dworcu oddano okolicznościową salwę ze starej armaty. Były przemówienia i odświętna atmosfera. W godzinę z Manowców do Poz bez konieczności objeżdżania niemal całego kraju.

   Szybkie połączenie z zyskają nie tylko mieszkańcy Manowców i Poza, ale również Boazarożgamic, które są jedyną stacją przystankową. Poniżej pół godziny dojedziemy do dworca Głównego w Bazarożgamicach. W kolejne pół godziny do Poz. Przejechanie całej trasy ze zajmie pociągiem ekspresowym około godziny.

   Specjalnie do obsługi tej trasy Złote Pociągi Rammsteinfreutu [ZPR] kupiły pociągi VIP– komfortowe, przestronne składy z wygodnymi fotelami i czytelnym systemem informacji pasażerskiej. Bilet normalny po 17 Ɉ.

   „Bardzo się cieszę, że potencjał komunikacyjny freutu zwiększa się poprzez połączenia kolejowe z odległym do tej pory Poz. Dzięki otwarciu tunelu, podróż stała się przyjemnością. Cieszę się, że w pociągu podczas przejazdu promocyjnego znalazło się miejsce dla mojego roweru i z niecierpliwością czekam na specjalne wagony rowerowe, które szykuje spółka Koleje Dolnośląskie." - mówi Lieselotte Augentrost, Freutregger Rammsteinfreutu.

   Przystanki są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróżni mogą liczyć na jasne oświetlenie oraz oznakowanie i gabloty informacyjne. Na peronach są wiaty i ławki oraz stojaki na rowery.


  • Femme Mystere
   W dniu dzisiejszym Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii wyjątkowo istotny dla naszego Freutu eksponat, który w sposób bezpośredni wiąże historię Freutu i Bialenii.
    
    
   Jest to bialeńska mina wodna odtworzona z wyłowionych framentów oryginalnej miny wodnej, która spowodowała zatopienie WSP Nordic, muratyckiego wojskowego statku parowego. Dzięki pieczołowitej pracy naszych specjalistów ze stoczni w Rammsteinstadt, mogliśmy z dużą dozą pewności udowodnić pochodzenie miny i tym samym upamiętnić atak, jakiego dokonała Republika Bialeńska na statek wojskowy pływający pod banderą Muratyki.   Ostatnim i felernym rejsem statku WSP Nordic był rejs na trasie Kostrzyń-Dwumiasto, wtedy to, przekraczając Cieśninę Bialeńską, wpłynął na nierozbrojoną minę bialeńską i zatonął w kilkanaście minut. SS Nordic wpłynął na minę o godzine 13:22, a pod wodą znalazł się o godzinie 13:56. Zginęło wówczas 1934 osoby z 2034 na pokładzie. Śmierć poniósł także jeden z najznakomitszych kapitanów muratyckich - Wiktor Kacparew.   Historycy do dziś głowią się, dlaczego nie udało się uratować większości pasażerów ze statku, choć dziś przebija się nieudowodniona jeszcze teoria mówiąca o tym, że wojsko bialeńskie dołożyło wszelkich starań, by żaden świadek tego zdarzenia nie wyszedł z pokładu żywy. Sprawa ta będzie jednak dalej analizowana.   Aby więc upamiętnić tę minę i to historyczne wydarzenie, Freutreggër Lieselotte Augentrost przekazała do Muzeum Narodowego w Bialenii ten oto misternie odtworzony z fragmentów eksponat. Kopia tego eksponatu stanie w Rammsteinstadt w okolicach molo.  

  • Femme Mystere
   „Już włożyłam na stopy ciepłe kapciuszki od wnusi Anuszki i miałam gasić telewizor, bo mój ulubiony serial "Miłość i alkohol" już się skończyły, gdy do moich drzwi zapukał jakiś rosły mężczyzna w mundurze wojskowym. Całkiem przystojny, tylko z taką pochmurną miną... Nigdy nie otwieram obcym, miałam zasuniętą zasuwę, ale on walił w drzwi. Przypomniały mi się te czasy, gdy żył Zenuś i wracał z Mordowni... Otwierać! Krzyczał. Z rozkazu jakiejś tam Frau. Niech ją kule biją. Proszę natychmiast opuścić mieszkanie.” – opowiada z przejęciem Pani Antonina Kózka-Trąbka, emerytka z miasta Mała Wódka. – „No więc dzwonię do syna, a on mówi, że to nie oszustwo i muszę się spakować. No i tak tu trafiłam… Syn mieszka w Winkulii i przyjedzie dopiero na święta. Więc nie wiem co teraz ze mną będzie...”

   Pani Antonina Kózka Trąbka jest jedną z wielu przesiedlonych osób, które w dniu 2. Listopada 2022r. otrzymały rozkaz opuszczenia domostwa w wysiedlonych miastach Trawisko Wielkie, Mała wódka i Bielsko.

   Odwiedziliśmy jeden z obozów, jaki przygotowano dla Przesiedleńców w miejscowości Gródek. Prowizoryczne namioty rozstawione na gwałt, szmery rozmów rozgorączkowanych mieszkańców i wszechobecny strach nie opuszczały Przesiedleńców ani na minutę.
   „To jakiś skandal.” – mówi Kazimiera Laskonoga, nauczycielka w szkole podstawowej w Trawiskach Wielkich. – „Jak tak można bez żadnego uprzedzenia wysiedlić ludzi i kazać im mieszkać w namiotach. To trzeba zgłosić gdzieś wyżej. Przychodzi taka paniusia z Edelweiss i myśli, że może ludzi traktować jak popychadła!”

   Spytaliśmy rzecznika prasowego Freutreggëra, Pana Marcina Wiercipiętę, o więcej informacji na ten temat.

   „Niestety nie jestem upoważniony do udzielania jakichkolwiek linformacji. Zgodnie z rozkazem mieszkańcy zostali wysiedleni, lecz otrzymali pomoc humanitarną oraz gwarancję nowego zasiedlenia i pracy. Niebawem sytuacja wróci do normy." - zapewniał
   Powody do tak nagłej decyzji Władz Freutu wciąż nie są znane opinii publicznej, choć krążą wśród mieszkańców Muratyki różne teorie na ten temat. Jedni twierdzą, że gdzieś w okolicach miast odkryto ufo, dlatego konieczne było zamknięcie całego regionu. Inni upatrują winę w niespodziewanym wybuchu jądrowym lub wypuszczeniu bomby biologicznej. Niektórzy natomiast sądzą, że Freutreggër zarabia na obozach przesiedleńczych, dlatego zamknął Przesiedleńców.

   A jaka jest twoja teoria? Czy okaże się słuszna? Pozostaw swoje pomysły w komentarzach!